Dym, zápalné fľaše… Protesty pred USA ambasádou neustávajú

  0
  Nahnevaní podporovatelia irackých šiítských milícií vtrhli v utorok na americké veľvyslanectvo v Bagdade. (Autor: TASR)

  Príslušníci proiránskych milícií a ich stúpenci sa zišli pred vstupom do komplexu ambasády, kde zostali aj počas noci. V utorok desiatky protestujúcich vnikli do komplexu, kde demolovali vstupné kontrolné stanovište a rozbíjali okná. Zranenia medzi Američanmi neboli hlásené a USA nepotvrdili ani správy o evakuácii personálu.

  Príslušníci americkej námornej pechoty strážiaci veľvyslanectvo odpálili slzotvorný plyn, keď pred ambasádu prišli v stredu ďalšie davy ľudí a protestujúci založili oheň na streche kontrolného stanovišťa.

  Z budovy stúpal dym. Protestujúci zápalnými fľašami útočili aj na ďalšiu bránu komplexu. Na streche hlavnej budovy ambasády bolo vidno amerických vojakov, približuje AP.

  Demonštranti protestujú proti americkým náletom na pozície Iránom podporovanej šiitskej militantnej organizácie Brigády Hizballáhu v Iraku a Sýrii, pri ktorých v nedeľu zahynulo 25 jej bojovníkov.

  Washington túto skupinu obviňuje z piatkového útoku na severoirackú základňu, pri ktorom prišiel o život jeden Američan.

  Prezident USA Donald Trump obvinil z útoku na veľvyslanectvo Irán a minister obrany Mark Esper neskôr oznámil okamžité vyslanie ďalších približne 750 vojakov na Blízky východ. Podľa amerického zdroja oboznámeného s rozhodnutím ich presúvajú do Kuvajtu.

  Teherán účasť na útoku na americkú ambasádu poprel.

  Toto stanovisko zopakoval v stredu aj iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý súčasne kritizoval víkendové americké nálety na iracké milície. USA obvinil z toho, že sa chcú pomstiť Iránu za porážku skupiny Islamský štát (IS), ktorá je podľa neho výtvorom Američanov.

  „Iránska vláda, ľud i ja dôrazne odsudzujeme zlomyseľnosť USA,” citovala z vyjadrenia Chameneího na jeho oficiálnom konte na Twitteri agentúra AFP.

  - Reklama -