Zmena od januára. Exprezidentom sa po zvolení do NR SR pozastavia výhody

  0
  Exprezident Andrej Kiska je dnes predseda politickej strany (Autor: TASR)

  Nová legislatíva

  Bývalí prezidenti, ktorí by sa po skončení mandátu stali poslancami Národnej rady (NR) SR, či nastúpili do inej ústavnej funkcie, prídu dočasne o svoje výhody, na ktoré majú nárok po odchode z Prezidentského paláca.

  Legislatíva reflektuje na možnú situáciu, v ktorej by sa bývalý prezident stal napríklad poslancom NR SR, členom vlády, sudcom Ústavného súdu SR, predsedom Súdnej rady SR, sudcom, predsedom alebo podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu SR či generálnym prokurátorom.

  Na snímke Andrej Kiska, exprezident Slovenskej republiky. Zdroj: TASR

  Nová legislatíva hovorí, že pokiaľ bývalý prezident začne vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa, bude mu počas tohto obdobia pozastavené vyplácanie platu a nebude mu poskytovaná ochrana náležiaca prezidentovi.

  Prezidentovi po skončení sa výkonu jeho funkcie patrí doživotne plat vo výške platu poslanca NR SR. Patrí mu tiež ochrana podľa rozsahu určeného Úradom pre ochranu ústavných činiteľov.

  Legislatíva po novom precizuje, že výkon a výhody spojené s aktuálnou ústavnou funkciou (plat, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov) majú mať prednosť pred výhodami plynúcimi z postavenia prezidenta po skončení sa výkonu jeho funkcie.

  Tieto dve veci nie je možné spájať.

   

  - Reklama -