piatok, 22 januára, 2021
8.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Američania zabili pri leteckom útoku veliteľa elitných iránskych jednotiek. Trump poslal tweet...

Američania zabili pri leteckom útoku veliteľa elitných iránskych jednotiek. Trump poslal tweet s vlajkou USA. Tu sú prvé reakcie

Neprehliadnite: Americká ambasáda vyzvala občanov USA: Okamžite odíďte z Iraku

Letecký útok sa odohral na medzinárodnom letisku v Bagdade, čo potvrdila iránska štátna televízia aj traja irackí predstavitelia. Je pravdepodobné, že tento útok vyvolá tvrdý iránsky odvetný úder proti Izraelu a americkým záujmom.

Zahynul aj Abú Mahdí al-Muhandis

Ministerstvo obrany USA uviedlo, že Solejmání aktívne rozvíjal plány na útoky proti americkým diplomatom v Iraku a celom regióne.

Na snímke je horiace vozidlo po leteckom útoku na medzinárodnom letisku v Bagdade 3. januára 2020. Zdroj: TASR/AP

Solejmáního tiež obvinilo z toho, že schvaľoval útoky proti veľvyslanectvu Spojených štátov v Bagdade začiatkom tohto týždňa.

Podľa vyhlásenia Pentagónu mal útok na Solejmáního “za cieľ odradiť Irán od jeho plánov v budúcnosti útočiť”.

Irackí predstavitelia uviedli, že pri útoku zahynul aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom.

Na archívnej snímke z 29. mája 2016 Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca irackého veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom. Zdroj: TASR/AP

Trump zo svojej dovolenky situáciu nekomentoval

Podľa mediálneho centra PMF, vrcholní vojenskí predstavitelia zahynuli pri americkom leteckom útoku namierenom proti ich vozidlu cestou na letisko.

Na archívnej snímke z 11. februára 2016 Gásem Solejmání na  zhromaždení pri príležitosti Iránskej revolúcie v Teheráne. Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump zo svojej dovolenky v Palm Beach na Floride situáciu nekomentoval, poslal však tweet s americkou vlajkou.

Smrť Solejmáního a al-Muhandisa predstavuje potenciálny zlomový bod na Blízkom východe, a ak útoky zrealizovali USA, znamená to radikálnu zmenu v americkej politike voči Iránu po mesiacoch plných napätia.

Revolučné gardy: Slávny veliteľ islamu zomrel mučeníckou smrťou

Iránske revolučné gardy vo vyhlásení zverejnenom v štátnej televízii potvrdili, že veliteľa jej špeciálnych jednotiek Quds Gásema Solejmáního v piatok v Bagdade zabili americké sily. Informovala o tom agentúra AFP.

“Revolučné gardy oznamujú, že slávny veliteľ islamu, Gásem Solejmání, ktorý žil život služobníka, zomrel dnes ráno mučeníckou smrťou pri útoku Ameriky na letisko v Bagdade,” uvádza sa vo vyhlásení.

Iránske revolučné gardy ďalej dodali, že útok uskutočnili americké helikoptéry. Na obrazovke sa následne zobrazila čierna stuha a zostrih fotiek, na ktorých sa Solejmání usmieva a modlí.

Zaríf: USA nesú plnú zodpovednosť za všetky dôsledky

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odsúdil vraždu generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, ako americký akt medzinárodného terorizmu, informovala v piatok agentúra TASS.

Mohammad Džavád Zaríf. Zdroj: TASR/AP

“USA nesú plnú zodpovednosť za všetky dôsledky svojho nebezpečného a nezodpovedného politického konania v podobe činu medzinárodného terorizmu, namiereného proti generálovi Solejmánímu, pri ktorom bol zavraždený,” uviedol Zaríf vo svojom účte na Twitteri.

Agentúra Reuters dodáva, že podľa Zarífa predstavuje Solejmáního vražda “extrémne nebezpečnú a nerozumnú eskaláciu (napätia)”.

Chameneí sľúbil krutú odplatu

Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí prisľúbil “krutú odplatu” po tom, ako USA zabili v piatok v Bagdade generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. Informovala o tom agentúra AFP.

Alí Chameneí. Zdroj: TASR/AP

“Mučenícka smrť bola cenou za jeho neustále úsilie počas všetkých tých rokov,” uviedol na Twitteri Chameneí, ktorý tiež vyhlásil trojdňový štátny smútok.

Dodal, že zločincov, ktorí majú na svojich rukách krv Solejmáního a ďalších mučeníkov, čaká krutá odplata.

Rúhání hovorí o pomste za príšerný kriminálny čin zločinnej Ameriky

Irán a “slobodné štáty tohto regiónu” sa pomstia Spojeným štátom za zabitie generálmajora Kásema Solejmáního, veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. Vyhlásil to v piatok iránsky prezident Hasan Rúhání.

“Niet pochýb o tom, že veľký iránsky štát a iné slobodné krajiny tohto regiónu sa pomstia za tento príšerný kriminálny čin zločinnej Ameriky,” uviedol Rúhání vo vyhlásení na webovej stránke iránskej vlády.

Iránsky prezident Hasan Rúhání. Zdroj: TASR/AP

Podľa neho sa zdvojnásobí odhodlanie Iránu a ďalších slobodných štátov brániť islamské hodnoty a postaviť sa voči terorizovaniu zo strany Ameriky.

“Tento podlý a zbabelý čin je ďalším znakom zúfalstva Ameriky a jej slabosti v tomto regióne,” dodal iránsky prezident podľa agentúry AFP.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 +1,785 Dnes Úmrtí 3,894 +93 Dnes Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 22. januára 2021 - 23:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky