Chameneí vymenoval nového veliteľa jednotiek revolučných gárd Kuds

  0
  Na nedatovanej snímke je Esmáíl Káání, ktorý sa stal v piatok 3. januára 2020 novým veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd. (Autor: TASR)

  Do funkcie ho vymenoval najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí po tom, ako americká armáda pri nálete v Iraku zabila ich doterajšieho veliteľa generálmajora Kásema Solejmáního.

  “Po mučeníckej smrti slávneho generála hadždža Kásema Solejmáního som za veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd vymenoval brigádneho generála Esmáíla Kááního,” píše sa vo vyhlásení, ktoré ajatolláh Alí Chameneí zverejnil na svojej oficiálnej webovej stránke.

  Iránske revolučné gardy Solejmáního smrť potvrdili a uviedli, že zahynul pri útoku amerických vrtuľníkov na bagdadskom letisku.

  Agentúra Reuters citovala amerických predstaviteľov, ktorí si neželali byť menovaní, že Solejmání prišiel o život pri útoku dronom.

  Pentagón vo vyhlásení uviedol, že Solejmáního zabila americká armáda na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa.

  Irán ústami iránskeho najvyššieho vodcu Alího Chameneího prisľúbil “krutú odplatu” a predvolal si švajčiarskeho diplomata reprezentujúceho americké záujmy v Teheráne, aby mu tlmočil protest.  

  - Reklama -