V Európe musíme očakávať útoky, teror, odplatu. Vyhlásil to nemecký liberálny politik

  0
  Alexander Graf Lambsdorff (Autor: TASR)

  Lambsdorff v rozhovore pre denník Bild uviedol: “V Európe musíme očakávať útoky, teror, odplatu.” Podľa neho je preto ochrana židovských a amerických inštitúcií v Nemecku nevyhnutná.

  “Je potrebné prehĺbiť spravodajskú spoluprácu s našimi spojencami,” zdôraznil Lambsdorff v rozhovore, z ktorého citovala spravodajská televízia N24. Lambsdorff nazval Solejmáního “teroristom v uniforme”.

  Na snímke je horiace vozidlo po leteckom útoku na medzinárodnom letisku v Bagdade 3. januára 2020. Zdroj: TASR/AP

  Podľa odborníkov, uvádza N24, bol Solejmání nebezpečnejší ako šéf medzinárodnej teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin (zabitý v máji 2011), pretože mal prístup k armáde, spravodajským agentúram a hospodárskej sile.

  Televízia N24 citovala taktiež bývalého šéfa Spolkovej spravodajskej služby (BND) Augusta Hanninga. Varoval, že aj po smrti Solejmáního zostali jeho štruktúry zachované. “Toho sa musíme obávať,” poznamenal. 

  V Nemecku je totiž približne 1000 stúpencov libanonského šiitského militantného hnutia Hizballáh a mohlo by sa opäť stať, že konflikty z oblastí “geograficky nie príliš ďaleko od Európy” by mohli zasiahnuť aj ju, dodal.

  Borrell vyzval účastníkov konfliktu v Iraku na zdržanlivosť

  Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v piatok uviedol, že súčasnú špirálu násilia v Iraku treba zastaviť, kým sa nevymkne spod kontroly. Informovala o tom agentúra AFP.

  Josep Borrell. Zdroj: TASR/AP

  “EÚ vyzýva všetky zúčastnené strany, ako aj tých partnerov, ktorí by mohli mať (na dianie v Iraku) vplyv, aby v tejto kritickej situácii prejavili maximálnu zdržanlivosť a zodpovednosť,” povedal Borrell.

  “Ďalšia kríza by mohla ohroziť roky úsilia o stabilizáciu Iraku. Navyše, pokračujúca eskalácia predstavuje hrozbu pre celú oblasť, ktorá prežíva nesmierne utrpenie a ktorej obyvateľstvo si zaslúži žiť v mieri,” dodal Borrell.

  Trump: Solejmání plánoval v krátkom čase hrôzostrašné útoky

  Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že smrťou iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorého pri bagdadskom letisku zabil zrejme americký dron, “sa skončila jeho vláda teroru”. Informovala o tom televízia CNN.

  “Solejmání plánoval v krátkom čase hrôzostrašné útoky (na Američanov). Prichytili sme ho pri čine a ukončili sme jeho život. Nejde nám o zmenu režimu (v Iráne). Agresia iránskeho režimu v oblasti… sa musí skončiť, a to hneď. Včera v noci sme podnikli kroky na ukončenie vojny. Nepodnikli sme kroky na to, aby sme vojnu rozpútali,” povedal Trump vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride.

  Pompeo hovoril s Lavrovom

  Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v piatok oznámil, že s ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom hovoril o situácii na Blízkom východe v spojitosti s americkým útokom v Iraku, pri ktorom prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání. Informoval o tom denník The Guardian.

  Pompeo podľa vyhlásenia zverejneného svojím hovorcom Morganom Ortagusom hovoril s Lavrovom o nedávnom rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa “prijať rozhodné obranné opatrenia” na ochranu životov Američanov v zahraničí likvidáciou Kásema Solejmáního.

  Pompeo tiež konštatoval, že Spojené štáty sú naďalej odhodlané znižovať mieru eskalácie na Blízkom východe.

  Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo (vpravo) a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov. Zdroj: TASR/AP

  Lavrov v telefonickom rozhovore s Pompeom uviedol, že zabitie Solejnámího považuje za porušenie medzinárodného práva, uviedla agentúra TASS.

  “Lavrov zdôraznil, že úmyselné konanie členskej krajiny OSN s cieľom odstrániť predstaviteľa inej členskej krajiny OSN, najmä na území tretej zvrchovanej krajiny bez predchádzajúceho upozornenia, nehanebne porušuje princípy medzinárodného práva a malo by byť odsúdené,” uvádza sa vo vyjadrení ruského ministerstva zahraničných vecí.

  Šéf ruskej diplomacie tiež poukázal na to, že tento krok zo strany USA “má vážne následky pre mier a bezpečnosť v regióne a nepomáha v úsilí o nájdenie riešení zložitých problémov nahromadených na Blízkom východe. Naopak, vedie k novej vlne eskalácie. Moskva vyzýva Washington, aby upustil od nezákonnej taktiky dosahovania svojich cieľov na medzinárodnej scéne násilím a aby vyriešil všetky problémy pri rokovacom stole”.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu