streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaVIDEO Teherán smútil nad smrťou generála. Sme s tebou! Ľudia skandovali v...

VIDEO Teherán smútil nad smrťou generála. Sme s tebou! Ľudia skandovali v návale žiaľu, podpaľovali vlajky Izraela a USA

“Sme s tebou!” skandovali obyvatelia v návale žiaľu, pričom jednotne mávali rukami. Zhromaždenie sa konalo na teheránskom Palestínskom námestí, uviedol spravodajca tlačovej agentúry AFP.

Solejmáního (62) zabili v piatok americké sily pri nálete v blízkosti medzinárodného letiska v Bagdade, čo šokovalo islamskú republiku a vyvolalo obavy z novej vojny na Blízkom východe.

Solejmání, jeden z najobľúbenejších iránskych verejných predstaviteľov, bol veliteľom špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd a dohliadal na zahraničné operácie týchto gárd.

Chlapec drží portrét generála Solejmáního, ktorého zabila americká armáda počas útoku v Iraku pred piatkovými modlidbami v Teheráne  3. januára 2020. Zdroj: TASR/AP

Iránsky najvyšší líder ajatolláh Alí Chameneí v piatok po správe o smrti veliteľa prisľúbil “krutú odplatu” a vyhlásil trojdňový štátny smútok.

Na sobotňajšom zhromaždení v Teheráne držali muži pútače, ktoré vyzývali na “odplatu”, a ženy v čiernom oblečení zvierali portréty Solejmáního aj Chameneího.

Jeden muž s maskou na tvári vyliezol na kamenný pamätník, v rukách držal horiace vlajky USA aj Izraela a ostatní skandovali “Smrť Amerike!” či “Amerika je Veľký Satan!”

“Našou reakciou určite nebude len vypálenie nejakých rakiet či zničenie nejakých amerických základní. Myslím, že našou odplatou bude vymazanie Izraela zo sveta,” povedal agentúre AFP jeden zo smútiacich účastníkov zhromaždenia, študent Mílád Nadžafí.

Ženy plačú počas demonštrácie v uliciach Teheránu na protest proti zabitiu generála Solejmáního 3. januára 2020. Zdroj: TASR/AP

Ďalší smútiaci, Alí Gholina, označil Solejmáního za “najväčšieho muža, akého sme mali”.ozostatky Solejmáního majú doviezť do Iránu v nedeľu, potom budú nasledovať obrady v mestách Ahváz, Teherán, Mašhad a Kom.

Zabitého generála podľa očakávania uložia do hrobu v utorok 7. januára v jeho domovskom meste Kermán.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 18:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -