Klaus ml. udrel. Irán? Toto USA nepoteší…

  0
  Václav Klaus mladší (Autor: Daniela Černá)

  Poukazuje na to, že k útoku došlo v Iraku, ktorý so susedným Iránom teraz udržuje v zásade korektné vzťahy.

  „Iránsky generál tam pricestoval civilnou linkou. Nepadol v boji. Bol zabitý na civilnom letisku. Taký krok možno čítať len tak, že legitímnym bojiskom sa teraz stáva celý svet a obeťou sa môže stať napríklad diplomat konkurenčného štátu počas knižného festivalu na druhom konci sveta,“ varuje.

  Veliteľ iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání (uprostred) počas stretnutia armádnych predstaviteľov s iránskym najvyšším vodcom ajatolláhom Alím Chameneím v Teheráne 2. októbra 2019

  Veliteľ iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání (uprostred) počas stretnutia armádnych predstaviteľov s iránskym najvyšším vodcom ajatolláhom Alím Chameneím v Teheráne 2. októbra 2019. Zdroj: TASR

  Svet sa tým podľa Klausa mladšieho stal nebezpečnejším, štandardné bezpečnostné zvyklosti a záruky padajú, dôsledky toho nemožno ani dovidieť.

  „Útok sa nielenže uskutočnil na území Iraku, ale aj za chrbtom jeho predstaviteľov. Bol pri ňom dokonca zabitý vysoký dôstojník irackého režimu, inštalovaného intervenciou USA,“ podotýka.

  „To nepochybne vyvolá (a už vyvolalo) prudké odcudzenie irackého vedenia aj verejnosti od USA a Západu všeobecne a skôr posilnenie vplyvu Teheránu v oblasti. Iracký parlament už odhlasoval stanovisko, že krajinu majú opustiť všetci zahraniční vojaci vrátane asi päťtisíc vojakov USA, ktorí sa v krajine aktuálne zdržiavajú,“ zdôrazňuje predseda hnutia Trikolóra.

  Útok podľa Klausa mladšieho povedie k posilneniu vnútropolitickej pozície súčasného iránskeho režimu a k rozplynutiu nádejí, že azda domáca opozícia krajinu posunie k prozápadnými postojom.

  „Útok úplne marí doterajšiu snahu západných spojencov získať na svoju stranu šiítske menšiny v islamských krajinách,“ uzatvára svoj text s tým, že Západ tak získava v mnohých moslimských krajinách ďalších nezmieriteľných nepriateľov.

  Zdroj: Facebook/Václav Klaus ml.

  autor: nab

  - Reklama -