EÚ požaduje, aby Česko vrátilo agrodotácie. Ide v prepočte o desiatky miliónov eur

  0
  České bankovky, ilustračné foto (Autor: TASR)

  Česká vláda akékoľvek pochybenie popiera a požaduje, aby sa celá záležitosť riešila formou zmierovacieho konania. Sankcie voči ČR vychádzajú z výsledkov auditu, ktorý prebehol v septembri 2017.

  Pôvodne hrozilo, že Praha bude musieť vrátiť až 7,5 miliardy korún (297 miliónov eur) za chybné čerpanie európskych dotácií v rokoch 2015 – 2017.

  Konečná, výrazne nižšia suma, ktorú od Česka požaduje EK, bola napokon v decembri na základe bilaterálneho rokovania oboch strán oficiálne vyčíslená na 1,16 miliardy českých korún.

  České úrady však ani s touto sumou nesúhlasia a chcú v tejto veci požiadať o nezávislé zmierovacie konanie. Ich cieľom je dosiahnuť ďalšie zníženie navrhovanej sankcie.

  Ak tieto snahy neuspejú, je české ministerstvo poľnohospodárstva odhodlané obrátiť sa na európsky súdny dvor. Jadrom sporu je otázka, či dotácie smerujúce do ČR čerpali žiadatelia, ktorí sa skutočne živili poľnohospodárskou činnosťou.

  Podobný proces sa deje i v rámci iného auditného konania, ktoré sa týka vyplácania poľnohospodárskych dotácií pre holding Agrofert, patriaci do zvereneckého fondu českého premiéra Andreja Babiša.

  EK v tejto súvislosti preveruje podozrenia z možného konfliktu záujmov.

  - Reklama -