Rozhodnuté! Británia odchádza

  0
  Brexit, Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Podľa nej návrh podporilo 330 poslancov, 231 bolo proti. O návrhu bude následne hlasovať Snemovňa lordov. Ak ho schváli, Británia opustí EÚ 31. januára tohto roka.

  Po vystúpení bude do konca roka 2020 nasledovať prechodné obdobie, počas ktorého budú vzájomné vzťahy oboch strán pokračovať ako doteraz, zatiaľ čo budú rokovať o nových vzťahoch.

  Štvrtkové definitívne odhlasovanie návrhu vykonávacieho zákona k vystúpeniu Británie z Európskej únie poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu je víťazstvom pre predsedu vlády Borisa Johnsona, ktorý prisľúbil, že Spojené kráľovstvo opustí Úniu v plánovanom termíne, konštatovala agentúra AP.

  Podľa agentúry AFP začne Snemovňa lordov diskutovať o návrhu na budúci pondelok, pričom hlasovať o ňom bude pravdepodobne najneskôr 22. alebo 23. januára.

  Po 27. januári by s ním mala formálny súhlas vysloviť kráľovná Alžbeta II.

  Dohodu o brexite musí ešte ratifikovať Európsky parlament, čo sa očakáva 29. januára.

  Po vystúpení Británie z EÚ bude do konca roka 2020 nasledovať prechodné obdobie, počas ktorého budú vzájomné vzťahy oboch strán pokračovať ako doteraz, zatiaľ čo budú rokovať o nových vzťahoch.

  AFP poznamenala, že štvrtkové hlasovanie umožnilo Británii stať sa prvým členským štátom, ktorý opustí Európsku úniu a ukončí tým roky hádok, ktoré viedli k pádu dvoch vlád a rozdelili krajinu. Stane sa tak 43 mesiacov po tom, čo Briti odhlasovali v referende vystúpenie z EÚ.

  - Reklama -