Nepokoje vo Francúzsku. K odborárom sa v Paríži pridali aj žlté vesty

  0
  Polícia použila na demonštrantov aj slzný plyn. (Autor: TASR)

  Ako informoval spravodajský portál France 24, demonštranti počas pochodu ulicami Paríža opäť rozbili výklady viacerých obchodov, reštaurácií a bánk, pričom okrem spôsobenia materiálnych škôd ohrozili aj ľudí, ktorí sa v týchto prevádzkach nachádzali.

  Demonštranti okrem toho znova podpaľovali odpadkové koše a ničili mestský mobiliár v uliciach. Do hliadkujúcich policajtov a príslušníkov žandarmérie tiež hádzali zápalné fľaše a iné predmety. Polícia preto proti nim zasiahla slzotvorným plynom.

  Demonštráciu v Paríži zvolal medziprofesijný odborársky syndikát  CGT-FO-FSU-Solidaires, ako aj odbory Unef, UNL a CFE-CGC. Podľa CGT sa na nej zúčastnilo 150.000 ľudí.

  Denník Le Monde v sobotu na svojom webe informoval, že v nemocnici v Lyone bol v sobotu ráno hospitalizovaný 45-ročný policajt, ktorého počas blokády cesty na lyonskom predmestí  Brone úmyselne zrazil vodič dodávky. Vodič je na úteku a polícia po ňom pátra. Policajné a justičné orgány začali vyšetrovanie vo veci podozrenia z útoku na verejného činiteľa.

  Francúzske médiá súčasne v sobotu uviedli, že francúzska vláda je ochotná stiahnuť svoj návrh, aby sa zákonný vek odchodu do dôchodku zvýšil z terajších 62 na 64 rokov. Zástupcom odborových organizácií to listom oznámil francúzsky premiér Édouard Philippe.

  V súvislosti s týmto rozhodnutím vlády sa v sobotu v Paríži začala schôdzka zástupcov odborových organizácií.

  Samotní účastníci demonštrácie v Paríži na ústretový krok vlády uviedli, že sú odhodlaní pokračovať v protestoch až do úplného stiahnutia reformy dôchodkového systému.

  Jej predložením a schválením chce vláda zjednotiť komplikovaný a podľa nej aj nespravodlivý systém so 42 rôznymi úpravami a znížiť miliardový deficit dôchodkových fondov, ako aj snaha stabilizovať dôchodkový systém vzhľadom na demografický vývoj.

   

  - Reklama -