Rozoberie sa všetka špina, proces posunie objasnenie vraždy ďalej, než je Kočner, hovorí Zlatica Kušnírová. A čaká na výpoveď Haščáka

  0
  Matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová (Autor: TASR)

  Pani Kušnírová, v tejto chvíli je pondelok ráno, ste na ceste na Špecializovaný trestný súd. Celé Slovensko sleduje tento prípad. Ako sa cítite?

  Som, isteže, napätá a čakám, čo bude. Priznám sa, že bez liekov na upokojenie by som sa nevládala na pojednávaniach zúčastňovať, veď rozoberajú smrť mojich detí, Martinky a Janka, a vrahovia sa tvária, akoby sa ich to netýkalo, ani štipku ľútosti som u nich zatiaľ nevidela. Pozerajú na nás, na mňa aj Jankovho otca, a nič… Žiadna ľútosť. Ich pohľady sú výsmešné a vidíte v nich len zlo.

   

  Ani u Zoltána Andruskóa, ktorý uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom a je už odsúdený na 15 rokov väzenia, ste nezaznamenali aspoň dodatočný pocit, že mu je ľúto?

  S tým som sa osobne zatiaľ nestretla, ale asi nebude iný ako ostatní. Tí sa mi pomaly smejú do tváre, nemajú emócie tí ľudia, sú citovo vyprahnutí. Oni proste spravili, za čo dostali zaplatené, berú to, ako keď iní ľudia idú do práce, a nejakú ľútosť tam nehľadajte.

  Zoltán Andruskó (v strede), ktorý je korunným svedkom v procese. Zdroj: TASR

  Čo očakávate od procesu?

  Tá špina, ktorá tu bola dlho a niektorí z nej profitovali, sa na pojednávaniach rozoberie, to povedal aj prokurátor Ján Šanta. Tá špina zabila Janka a moju dcéru. Janko niekomu tak ležal v žalúdku, až ho bezohľadne dali zabiť. Myslím si, že tá Threema a veci, ktoré z nej vyšli na povrch, to ešte stále nie je koniec. Nemôžem to zatiaľ ničím dokázať, je to len môj pocit, je to intuícia, ale málokedy sa mýlim. Janko nevedel o Threeme, jemu prišla hrozba nie pre Kočnera a Threemu, ale pre niečo väčšie. A ja sa modlím, aby to na procese vyšlo na povrch, to väčšie, čo bolo za tým. Stále neviem, čo bolo tým impulzom a u koho, že si povedal: ´Hop, hop, ty už o tom písať nebudeš…

   

  Tento týždeň majú vypovedať na súde aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Očakávate spomínaný posun možno práve ich výpoveďami?

  Ako som už povedala, očakávam, že proces posunie prípad ešte ďalej, ako je v súčasnosti, že Kočnerom sa to nekončí. A áno, práve od týchto predvolaných svedkov očakávam, že ho posunú do roviny, o ktorej zatiaľ nič nevieme. Oni skrz-naskrz, aj títo, aj Robert Kaliňák boli poprepletaní.

  Podľa Zlatice Kušnírovej môže výpoveď Jaroslava Haščák posunúť proces ďalej. Zdroj: TASR 

  Nedá mi neopýtať sa – denník SME robil predpoveď na rok 2020 a uviedli, že si nemyslia, že Kočnera odsúdia za vraždu, ale len za zmenky. „Súd, ktorý sa začne v januári, uzná za vinných vykonávateľov vraždy Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka aj Alenu Zsuzsovú, ktorá ich vrahov podľa obžaloby najala. Na odsúdenie Kočnera zrejme dôkazy stačiť nebudú,” napísali novinári venujúci sa Kočnerovým kauzám. Podobne sa vyjadrujú aj politici v kuloároch. Zachytili ste túto informáciu?

  Počujem to prvý raz. To akože prečo? Však on je sprostredkovateľ. Nechápem, ako k takej predpovedi došli a nechápem, ako sa to môže vravieť v kuloároch. On to sprostredkoval celé.

   

  Uvidíme, ako sa proces na Špecializovanom trestnom súde skončí. Predpokladáte jeho rýchly priebeh či naopak, prieťahy?  

  Všetci  by sme si  želali rýchly priebeh, aby sme sa nemuseli napríklad aj trmácať z jednej strany Slovenska na druhú, čo nie je lacná záležitosť. Obávam sa však, že to nebude rýchle. Predpokladám totiž, že pán Kočner a pán advokát Para budú robiť prieťahy. Ani ostatní sa tak rýchlo asi nevzdajú. Možno sa mýlim, ale preto očakávam, že to bude na dlhšie.

  Autor: Lucia Balichová

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu