sobota, 16 októbra, 2021
14.3 C
Bratislava
ÚvodArénaPrimitív, zaostalý šovinista. Tenistovi Djokovičovi nadávajú pre pesničku o Kosove

Primitív, zaostalý šovinista. Tenistovi Djokovičovi nadávajú pre pesničku o Kosove

„Môžeš byť víťazom ATP, a pritom vnútri zostať primitívom, zaostalcom, obyčajným balkánskym nacionalistom a šovinistom. Nie je náhoda, že je Novak Djokovič najmenej obľúbeným tenisovým šampiónom histórie,“ napísal na Twitter istý Edon Cana, toho času veľvyslanec štátu Kosovo v Bulharsku.

Dôvodom bolo uniknuté video zo srbskej šatne, kde sa oslavovalo víťazstvo v turnaji národných tímov. Novak Djokovič a jeho kolegovia zo srbskej reprezentácie totiž spievali srbské piesne, z ktorých niektoré boli vyhlásené za kontroverzné. Kritizoval ich napríklad český server Aktuálně.cz.

 

 

Zdroj: Twitter/Ambassador Edon Cana

Nepáčila sa napríklad pieseň Pochod na Drinu, ktorá pochádza z čias prvej svetovej vojny, keď Srbsko osamotene čelilo útoku habsburskej monarchie. Dnes ju odmietajú preto, že si ju v deväťdesiatych rokoch v časoch juhoslovanských vojen mali spievať srbské polovojenské oddiely, čím mala byť znevážená.

Ešte väčší rozruch vyvolala pieseň Vidovdan, ktorá vznikla v osemdesiatych rokoch, keď stúpalo napätie v Kosove. To je v texte velebené ako „súčasť srbskej duše“. Aj to sa teraz považuje za primitívny nacionalizmus.

Okrem osláv v šatni tiež kritizujú búrlivé správanie srbských fanúšikov počas turnaja.

Rafael Nadal, ktorý so španielskym tímom prehral finálový duel, sa sťažoval, že srbskí fanúšikovia „nerozumejú tenisu a fanúšikujú ako na futbale“.

Rafael Nadal

Rafael Nadal. Zdroj: TASR

Novak Djokovič naopak podporu ocenil so slovami, že finálový zápas bol pre neho zážitkom, ktorý si bude pamätať celý život.

Pred kritikou bránil Djokoviča jeho otec slovami, že v Srbsku je národné cítenie normálne. „Môj syn je nacionalista, rovnako ako ja aj väčšina ľudí v Srbsku. Nie je to nič hanebné. Milujeme svoj národ a krajinu,“ uistil.

Láska k Srbsku podľa neho neznamená nenávisť k iným národom. Inou vecou však je, že Srbsko musí čeliť tomu, že mu bola časť jeho územia odobratá.

„Vy ste vstúpili do našej krajiny a viete, že je to naša svätá zem, ako je pre Židov Jeruzalem. Preto budeme vždy stáť pri našom Kosove. Nemyslite si, že sa na tom niečo zmení, za dvadsať, sto alebo tisíc rokov. Kosovo bude vždy srdcom Srbska,“ zdôraznil Srdjan Djokovič.

Novaka Djokoviča pritom paradoxne najortodoxnejší srbskí nacionalisti dosť kritizujú. V poslednom čase najmä za to, že si najal trénera Gorana Ivaniševiča, ktorý je Chorvát.

Medzi oboma národmi prebiehali v prvej polovici deväťdesiatych rokov najkrutejšie boje juhoslovanských vojen.

„Goran je z Chorvátska, ja som Srb. Obaja pochádzame z krajiny, ktorá kedysi bola Juhosláviou. Gorana kedysi v našom regióne podporoval každý, tak neviem, prečo by sme teraz mali byť nepriatelia,“ divil sa Djokovič, ktorý napríklad počas futbalových MS 2018 otvorene podporoval Chorvátsko, čo sa u niektorých nestretlo s pochopením.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 16. októbra 2021 - 16:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img