streda, 5 augusta, 2020
16.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini na stretnutí V4: Mochovce Slovensko dobuduje

Pellegrini na stretnutí V4: Mochovce Slovensko dobuduje

Na spoločnej tlačovej konferencii s českým premiérom Andrejom Babišom, maďarským premiérom Viktorom Orbánom, predsedom poľskej vlády Mateuszom Morawieckým a rakúskym kancelárom Pellegrini Kurza a rakúskych občanov uistil, že dostavba jadrovej elektrárne Mochovce prebieha v zmysle všetkých predpisov a že je v maximálnej miere zvyšovaná bezpečnosť celého atómového zariadenia.

„Slovenská republika bude pokračovať v dobudovaní tohto zdroja, pretože Slovensko si chce splniť svoj záväzok a do roku 2050 mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku,” uviedol Pellegrini s dôvetkom, že jadrová energia pre Slovensko hrá dôležitú úlohu.

Babiš zdôraznil, že EÚ by nemala hovoriť iba o klimatickej zmene, ale aj o téme konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a vnútornom trhu. 

„Musíme si tiež povedať, ako donútime ostatné krajiny, aby znižovali svoje emisie, lebo tie idú iným smerom, nájsť nástroje a diskutovať,” dodal. Kurz uviedol, že pre Rakúsko je dôležité, aby peniaze z fondu, ktorým chce Európska komisia pomôcť regiónom pri prechode na klimaticky čisté hospodárstvo, nesmerovali na jadrovú energiu.

Český premiér Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Lídri 28 členských krajín EÚ sa v decembri 2019 zhodli na stanovení cieľa dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, ale voči dohode sa ohradilo Poľsko, ktoré tento cieľ odmietlo implementovať.

Hlavnými témami rokovaní premiérov V4 s rakúskym kancelárom boli aktuálne európske otázky, napríklad viacročný finančný rámec po roku 2020, sociálna agenda či situácia okolo blížiaceho sa brexitu, teda vystúpenia Británie z EÚ naplánovaného na 31. januára.

Čo sa týka finančného rámca EÚ, lídri sa zhodli, že je potrebné hovoriť o redukcii nákladov na európsku administratívu.

Slovenský premiér uviedol, že stretnutie premiérov krajín V4 s rakúskym kancelárom potvrdzuje výnimočnú blízkosť týchto krajín. K priebehu štvrtkovej debaty povedal, že na väčšinu otázok našli partneri spoločnú reč a majú spoločné názory.

Podporil Babiša, ktorý uviedol, že silnou stránkou krajín V4 je dobudovanie fungujúceho jednotného trhu. 

„Jednou z veľkých oblastí, ktoré však pred nami stoja, je aj potreba výraznejšej deregulácie, aby sa nám nestalo, že sa Európa vo svojom rozvoji zastaví na pol ceste. Už aj vyspelejšie, staršie členské štáty naznačujú, že máme takú úroveň regulácie, že nie sme schopní v priebehu niekoľkých rokov postaviť ani kilometer diaľnice.”

Jednotný postoj k migrácii

Okrem prístupu k riešeniu klimatických otázok partneri diskutovali aj o téme nelegálnej migrácie. Pellegrini uviedol, že krajiny V4 a Rakúsko majú jednotný postoj v otázke migrácie. Povedal, že sa s partnermi zhodli, aby EÚ začala podmieňovať poskytovanie medzinárodnej a rozvojovej pomoci krajinám, z ktorých pochádzajú migranti, a aby voči krajinám, ktoré nebudú ochotné prevziať späť nelegálnych migrantov z Únie, boli použité určité sankčné mechanizmy, ktoré pozastavia alebo obmedzia túto pomoc.

„V krajinách EÚ sú stále desaťtisíce nelegálnych migrantov,” dodal s tým, že na ich návrat je potrebná súčinnosť týchto krajín.

Babiš uviedol, že reforma migračného systému musí byť založená na súhlase všetkých štátov. Kurz je toho názoru, že je nutné chrániť vnútorné hranice pred prevádzačmi a zastaviť nelegálnu migráciu.

Pätica štátnikov si ešte pred rokovaním uctila spoločne pred budovou pražského Národného múzea na Václavskom námestí pamiatku študenta histórie Jana Palacha na mieste, kde sa pred 51 rokmi polial horľavinou a podpálil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Prievidza: Vodičovi namerali viac ako tri promile alkoholu

Viac ako tri promile alkoholu namerali policajti 45-ročnému Prievidžanovi, ktorý jazdil v utorok (4. 8.) v skorých ranných hodinách na svojom aute...

VIDEO Jankovská žiada o prepustenie na slobodu. Jej výsluch sa skončil

Výsluch bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej sa pred sudcom Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie Petrom Pulmanom už skončil. Jankovská,...

Pellegrini: Národný futbalový štadión? Moje svedomie je čisté

Bývalý premiér a líder vznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini deklaroval, že v súvislosti s kauzou Národného futbalového štadióna (NFŠ)...

Belgicko prijalo detských migrantov z gréckych táborov

Osemnásť neplnoletých osôb bez sprievodu dospelého z migračných táborov v Grécku pricestovalo v utorok do Belgicka v rámci relokačného programu Európskej únie....

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami výbuchov v Libanone

Občania SR nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút.  "Z informácií,...

Na Slovensku pribudlo 49 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v utorok (4. 8.) pribudlo 49 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2538 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2417...

Ministerstvo školstva chce, aby sa žiaci na 2. stupni ZŠ mohli vzdelávať aj doma

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR chce, aby sa žiaci na druhom stupni základných škôl (ZŠ) mohli vzdelávať aj doma od...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,417 +49 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,777 Infikovaných 611 Last updated: 5. augusta 2020 - 12:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky