utorok, 28 septembra, 2021
15.8 C
Bratislava
ÚvodArénaKiska politický podvodník. Niektorí sa pred voľbami správajú ako prasce, tvrdí poslanec...

Kiska politický podvodník. Niektorí sa pred voľbami správajú ako prasce, tvrdí poslanec Smeru Dušan Jarjabek

Tento rozhovor vzniká tesne po sobotňajšom predsedníctve strany Smer – SD. Zaznelo tam, že si fandíte a idete vyhrať voľby. Aj  vy zdieľate tento názor?

Nevidím dôvod, prečo by sme nemali vyhrať voľby. Nevidím jediného ašpiranta z demokratickej opozície, ktorý by nejakým spôsobom šliapal Smeru na päty. Vyskytuje sa tu len ĽSNS, no a to je strana, s ktorou do vlády nikto nepôjde, takže hlasy pre nich akoby ani neboli.

 

Percentá však padajú a do volieb je ešte mesiac a pol. Kauzy pokračujú. Tento týždeň sme prvý raz videli, ako policajti odvádzajú z  domu bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Reprezentant jednej z najvyšších funkcií v štáte skončil v cele predbežného zaistenia preto, že mal zneužívať právomoci v spore Tipos verzus Lemikon.

Poviem pravdu, celkom dobre som tomuto divadlu nerozumel, ale nebudem to komentovať. Zobrať niekoho s veľkou pompou, dať mu želiezka na ruky, veľké divadlo, osemhodinový výsluch, a potom toho človeka prepustia, akoby sa nič nestalo. Čo bude teraz? Čo bude nasledovať? Aké bude ďalšie dejstvo tohto divadla? O nič iné nejde. Sú to veci staré niekoľko mesiacov, niektoré niekoľko rokov, a prečo sa riešia až teraz? Lebo je to všetko súčasť predvolebnej hry. Všetko. Uvidíme, čo bude do volieb, v každom prípade sme pripravení na všetko aj v rámci predvolebnej kampane. Ako zaznelo na sneme, čím viac hlasov pre Kotlebu, tým nižšia šanca na zostavenie vlády. Úradnícka vláda nič nevyrieši a budú ďalšie predčasné voľby. Myslíte, že budú iné ako tieto? Je to nezmysel. Celá táto kampaň vedená proti Smeru je nezmysel, a to sa  niekde odzrkadlí. Jasné, že sa spravili aj chyby, ale to sú všetko individuálne zlyhania, ktoré čakajú na svoje potrestanie, ak sa dokáže, že sa stali. Ale tá filozofia sociálnej demokracie v Smere nemá alternatívu. 

 

Vidíte aj nejaké  chyby Smeru?

Chybou je, že nevieme prezentovať na verejnosti svoje úspechy. Jednoducho, nejako nevieme obhájiť pozitívne veci, ktoré sa za vlády Smeru stali.

Máte ich pomenované napríklad v predvolebných spotoch na internete. Celkovo je predvolebná kampaň trochu iná, hovorí sa, že máte konzultantov z Izraela, ktorí dokonca chodievajú do centrály  strany.

Toto ja naozaj neviem, fakt. Mne je jedno, kto robí kampaň, takú alebo onakú… Viem, čo by som chcel ja, keby som sa opäť dostal do parlamentu, riešiť problémy kultúry a médií, ktorým rozumiem, ale kto robí kampaň, fakt nesledujem.

 

Vráťme sa k tomu, že neviete obhájiť úspechy. Asi sa ťažko obhajujú v atmosfére, keď sa konajú procesy s Marianom Kočnerom, ktorý verejnosti ukázal, ako funguje korupčný systém a že ruka ruku myje aj na miestach, kde človek prirodzene očakáva spravodlivé prístupy.

Čo má Marian Kočner spoločné so Smerom, to mi vysvetlite.

Dušan Jarjabek. Zdroj TASR

Napríklad Monikuö Jankovskú, Norberta Bödöra.

To sú individuálne zlyhania, to nie je o zlyhaní Smeru v rámci sociálnej  politiky strany. Prečo sa takýmto spôsobom nekádruje Sulík, iní politici z opozície, ktorí mali s pánom Kočnerom, myslím, oveľa užšie kontakty.  Toto je jedna nenávistná hra.

 

Ste teda tiež ako niektorí politológovia za zverejnenie napríklad celej komunikácie a vzťahov Kočnera, a nie selektívny výber, správne rozumiem?

Áno. 

 

Vy ste okrem politika aj umelec, popri koncertoch doma i v zahraničí sa stále venujete aj pedagogickej činnosti na vysokej škole. Umelci vnímajú veci citlivejšie,  je to tak aj u vás, napriek rokom stráveným v politike?

Určite nemôžem pokojne spávať, keď vidím toľko svinstva, klamstiev, zla, nenávisti a nespravodlivosti. V živote som neukradol ani cent, preto sa neobávam, že by na mňa niekto niečo vytiahol. Kupujem si aj lístok, keď  cestujem električkou, hoci by som nemusel. Ale selektujem politiku: som presvedčený, že politika nepatrí na vysokoškolskú akademickú pôdu, a  preto mám aj veľké výhrady voči bývalému takzvanému prezidentovi Kiskovi. Ten zneužíval právomoci verejného činiteľa, a teraz neriešim a kašlem na to, či je podvodník, ale zneužíval prezidentskú funkciu, keď si robil volebnú kampaň vo funkcii prezidenta. Veď to je nehorázne, perverzné, takéto zneužitie sa nikomu nepodarilo, a neviem to ani pomenovať. Veď to bol aj môj prezident! Toto je svinstvo a ak sa mi podarí náhodou dostať ešte do parlamentu, má sa na čo tešiť tento pán.

 

Ste číslo 30. Ak neberieme do úvahy preferenčné hlasy, a berieme do úvahy posledné čísla z prieskumov, aj by ste sa tam mohli ocitnúť opäť.

Je to tak 50 na 50. Uvidíme, nestrieľa sa z toho, rozhodnú voliči.

 

Všetci upozorňujú na abnormálnu polarizáciu spoločnosti. Myslíte si, že po voľbách sa situácia v štáte upokojí?

Po voľbách sa situácia upokojí. Pamätníci si iste spomenú na rok 1998, keď sa  spoločnosť podobne nenávistným spôsobom postavila proti HZDS. Na ministerstvách vznikali všelijaké čierne knihy, to bola úloha všetkých ministrov robiť čierne knihy proti tým riaditeľom, ktorí boli. Zažil som to. Veľmi činne sa toho chytal vtedy Kňažko. A čo sa stalo po voľbách? Nebudete mi veriť, absolútne nič. Všetko, čo sa hovorilo pred voľbami, po voľbách už neplatilo, dokonca ministri hovorili, kašlite na to, ste v parlamente, to je politika, niečo treba vydržať. Koľko rodín títo páni zničili? Koľko kamarátstiev prerušili? Koľko nenávisti vytvorili? Dnes je situácia skutočne ako cez kopirák. Táto spoločnosť je rozdelená a neviem si predstaviť spoluprácu po voľbách. Preto som aj zdržanlivý, okrem exprezidenta Kisku, lebo ten človek je podvodník, normálny politický podvodník. 

 

Takže ak tomu správne rozumiem – po voľbách môžeme byť podľa vás prekvapení aj postojmi teraz zásadových politikov, ktorých rétorika a politické postoje sa zmenia, áno? Niečo podobné, ako keď Bugár v rozpore s celou predvolebnou agendou vstúpil v roku 2016 do koalície so Smerom a SNS. Je to tak?

Skladanie politických strán bude úplne iné, ako si dnes ľudia a novinári myslia. Oproti iným voľbám sa nebude riešiť, ktorá politická strana s ktorou, ale ktorí ľudia v rámci politickej strany nie. Vzniknú individuálne výhrady voči ľuďom, ktorí sa správajú tak, ako sa správajú. A niektorí sa pred tými voľbami správajú ako prasce, hovorím to veľmi otvorene – ako prasce. Pozrite sa, čo je na sociálnych sieťach, čo vyvádzajú ich úderky. Subjektívne sa budú ľudia po voľbách vyčleňovať podľa toho, ako sa správali pred voľbami. Uvidíte, tento rok to bude po voľbách pri skladaní vlády vyzerať inak, než sme zvyknutí.

Autor: Lucia Balichová

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 +121 Dnes Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 00:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -