Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

  0
  Spisovateľ Ondřej Neff. (Autor: Hans Štembera)

  Preto si spisovateľa pozvala Martina Kociánová do svojej pravidelnej relácie Kupředu do minulosti. A zistila okrem iného aj to, že niektoré Neffove predstavy sa začínajú úplne nečakane napĺňať už teraz.

  V románe sa napríklad objavilo dievčatko postihnuté Downovým syndrómom, ktoré pôsobilo natoľko démonicky a zároveň bolo pohodlne ovládateľné, že z neho nakoniec urobili kráľovnú.

  „Teraz, keď máme Gretu Thunbergovú, klania sa jej pápež a v úžase počúva plénum OSN, ako mu nadáva, tak si hovorím: Tak túto šialenosť som predsa opísal v Tme. Jednoducho, tu sa prezidenti, pápeži a politici koria evidentne pomätenej mladej žene. Ja som to tam opísal, nič som si nevymyslel. Život má svoju vnútornú logiku a tá je naozaj šialená,“ desí sa spisovateľ.

  Mladá švédska aktivistka Greta Thunbergová

  Mladá švédska aktivistka Greta Thunbergová. Zdroj: TASR

  Ondřej Neff na úvod spomínal, že keď v päťdesiatych rokoch vyrastal na dedine, tak sused mal flintu a dokázal sekerou zoťať strom. Vďaka tomu napríklad za oboch svetových vojen dokázal vidiek podržať kolabujúce mestá, ktoré sa predtým pyšne tvárili ako vrchol civilizácie a na dediny hľadeli zhora. Dnes však tieto schopnosti zmizli aj na vidieku a dedina je od elektriny závislá rovnako ako mesto.

  „Máme studňu, ale je to vrt, ktorý funguje na elektrinu. To by mi nebolo nič platné, vodu by som mohol cucať jedine slamkou,“ uvádza pre príklad. To spisovateľa priviedlo k tomu, aký fatálny kolaps sveta by bez prúdu nastal.

  A práve pre totálnu závislosť sveta od elektriny, ktorá sa za tých dvadsať rokov ešte viac prehĺbila, Ondřeja Neffa tak znepokojujú súčasné nápady na zatváranie „nečistých“ elektrární a spoliehanie sa na neisté veterné mlyny a podobné „hókuspokusy“. „Myslím, že to je šialenstvo, aa to, čo sa deje, vo mne budí hlboký nepokoj,“ dodal.

  Podstatou akéhokoľvek kolapsu podľa neho je, že nikto dopredu netuší, či a odkiaľ príde. Dejiny, aj keď im rozumiete, vždy do budúcnosti ponúkajú množstvo scenárov a nikto dopredu nevie, ktorý sa presadí. Katastrofa jednoducho prilieta ako „čierna labuť“, keď ju nečakáte, a naopak zvyčajne nepríde, keď sa na ňu pripravujete.

  Neff spomínal, že keď sa hovorilo o tom, že sa zrútia počítačové systémy v súvislosti s prechodom na rok 2000, tak aj on pátral po možnostiach, ako sa ochrániť, ale nakoniec sa nič nestalo. „Katastrofa nenastala, ale hovorilo sa o tom, že nastane. Takže keby malo vypuknúť zemetrasenie, tak ako sa pripraviť na zemetrasenie? Ako som už hovoril, to jednoducho príde a je koniec,“ vysvetľuje.

  Napriek tomu však spisovateľ verí, že aj za cenu nesmiernych obetí by ľudstvo takú situáciu zvládlo. „… vždy sa nájdu ľudia činorodí, invenční, statoční a slušní a v tomto ohľade sa pozerám do budúcnosti s dôverou…“ uzavrel.

  Myslí si, že v krízových situáciách by sa presadili ľudia, ktorí dokážu zachovať pokoj. Nikdy však dopredu nevieme, ktorí ľudia to budú. Spomína napríklad, ako sa úplne nečakane na začiatku druhej svetovej vojny dostal do čela francúzskej exilovej armády dovtedy úplne neznámy dôstojník menom Charles de Gaulle.

  Celý rozhovor nájdete na webe kupredudominulosti.cz.

  - Reklama -