Nová ruská vláda: Tento zostal, tento išiel preč, ten to schytal za doping. Nové informácie

  0
  Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), nový ruský premiér Michail Mišustin (vľavo) a nový prvý podpredseda vlády Andrej Belousov (Autor: TASR)

  Vláda má spolu deväť podpredsedov a 21 ministrov. Svoj post si udržal aj Alexander Novak, vplyvný minister energetiky, tvorca ruských plynových dohôd. A tiež minister financií Anton Siluanov, ktorý však stratil pozíciu podpredsedu vlády.

  Hlavné slovo v ekonomike má mať podľa denníka The Wall Street Journal po novom Andrej Belousov, ktorý sa stal prvým podpredsedom vlády. Belousov, od roku 2013 Putinov poradca, je známy ako propagátor vyšších verejných výdavkov a väčšej roly štátu v ekonomike. V pozícii prvého vicepremiéra bude mať zrejme pod palcom všetko rozhodovanie o ekonomike.

  Najmä keď napríklad ministerstvo ekonomického rozvoja obsadil nováčik, Maxim Rešetnikov, ktorý doteraz pôsobil mimo Moskvy. Práve o štyridsaťročnom Rešetnikovi sa špekuluje, že by mohol byť vychádzajúcou hviezdou ruskej politiky.

  Belousov tak bude tvoriť zaujímavý tandem s premiérom Mišustinom, ktorý je naopak známy ako expert na príjmovú stránku rozpočtu. Ako riaditeľ ruského federálneho daňového úradu od roku 2010 dokázal výrazne zvýšiť úspešnosť výberu daní.

  Oboje zodpovedá vízii, ktorú v posledných dňoch opakovane vyhlasuje prezident Putin.

  „Najdôležitejšie je zaistiť rast sociálneho zabezpečenia pre našich občanov, posilniť našu štátnosť a tiež našu pozíciu vo svete,“ povedal prezident Putin novým ministrom.

  Úlohou vlády bude tiež vykonanie ústavných reforiem, o ktorých hovoril prezident Putin vo svojom prejave k parlamentu v minulom týždni.

  V oblasti zahraničnej a obrannej politiky sa žiadne zmeny neočakávajú, funkcie si podržali kľúčoví ministri Lavrov aj Šojgu a zo slov prezidenta Putina ani premiéra Mišustina nevyplynulo, že by sa malo niečo meniť.

  Sergej Lavrov (vpravo) a Sergej Šojgu

  Sergej Lavrov (vpravo) a Sergej Šojgu. Zdroj: TASR

  Svetové médiá citujú postreh Abbasa Galljamova, bývalého tlačového tajomníka ruskej vlády, že v personálnych otázkach išlo Vladimirovi Putinovi najmä o odstránenie troch extrémne nepopulárnych členov vlády. Ministra školstva, ministra kultúry a námestníka predsedu vlády zodpovedného za šport – jemu je totiž pripisovaná vina za dopingové škandály, ktoré diskreditujú Rusko na medzinárodnom športovom fóre.

  „Predtým si Kremeľ vymenoval, koho chcel, a o názor ľudí sa nestaral. Teraz sa uvažovanie zmenilo a úrady nechcú spoločnosť dráždiť,“ všimol si Galljamov. Ako však dodal, čo sa týka základného smeru ruskej politiky, zjavne k žiadnym zmenám nedochádza.

  - Reklama -