Macron: Holokaust sa nesmie zneužívať na ospravedlnenie a šírenie nenávisti

  0
  Francúzsky prezident Emmanuel Macron hovorí počas Svetového fóra o holokauste v Jeruzaleme 23. januára 2020. (Autor: TASR)

  „Nikto nemá právo zneužiť spomienku (na tých, ktorých zabili nacisti), aby ospravedlnil rozdiely v názoroch či súčasnú nenávisť,” uviedol Macron na pietnom podujatí, ktoré sa koná v múzeu Jad va-šem v Jeruzaleme za účasti predstaviteľov z viac ako 40 krajín.

  Macron zároveň dodal, že holokaust “nie je iba história, s ktorou si je možné zahrávať alebo ju skresľovať”.

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo svojom prejave požadoval zaujatie “spoločného a rozhodného postoja voči najantisemitickejšiemu režimu sveta, ktorý vyvíja jadrové zbrane a jediný židovský štát chce zničiť”. Podľa 70-ročného premiéra Irán utláča vlastné obyvateľstvo a ohrozuje svetovú bezpečnosť.

  „Izraelčania urobia všetko, čo budú musieť, aby ubránili svoj štát,” varoval.

  V podobnom duchu sa podľa agentúry AP vyjadril aj americký viceprezident Mike Pence, ktorý vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby “zaujalo rázny postoj” voči Iránu, ktorý označil za jedinú krajinu, pre ktorú je  popieranie holokaustu súčasťou “štátnej politiky”.

  Na piatom Svetovom fóre o holokauste sa zúčastňujú delegácie zo 49 štátov sveta, pričom 41 z nich vedie hlava štátu.

  Medzi najprominentnejších hostí patria americký viceprezident Mike Pence, ruský prezident Vladimir Putin, britský princ Charles a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Slovensko zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová.

  - Reklama -