Odstrihli ich. Bolívia prerušila diplomatické vzťahy s Kubou

  0
  Jeanine Áňezová (Autor: TASR)

  Dočasný minister zahraničia Bolívie Yerko Núňez zároveň kritizoval svojho kubánskeho kolegu Bruna Rodrígueza Parrillu, ktorý ho vo štvrtok obvinil z uskutočnenia štátneho prevratu a “servility” voči Spojeným štátom.

  “Kubánska vláda systematicky poškodzuje bilaterálne vzťahy založené na vzájomnom rešpekte a nezasahovaní do vnútorných záležitostí,” uviedol Núňez na tlačovej konferencii.

  Kritizoval “nedávne a neprípustné komentáre ministra zahraničia Bruna Rodrígueza Parrillu, trvalé nepriateľstvo a neustále útoky Kuby proti bolívijskej ústavnej vláde”.

  Bolívijská dočasná vláda už prerušila vzťahy s ľavicovou Venezuelou, čím zvýšila jej medzinárodnú izoláciu, poznamenala DPA.

  Bolívijčania si 3. mája zvolia nového prezidenta a parlament.

  Predchádzajúci prezident Evo Morales bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra 2019 sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe. To mu síce bolívijská ústava neumožňovala, ale ústavný súd mu v roku 2017 udelil výnimku.

  Po prezidentských voľbách vypukli v krajine násilné protesty ktoré si vyžiadali desiatky obetí na životoch.

  Morales 10. novembra 2019 po troch týždňoch demonštrácií odstúpil a následne odcestoval do Mexika, ktoré mu poskytlo azyl. Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa 12. novembra vyhlásila podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu