Slovensko je na tom lepšie ako my, porovnávala portugalská poslankyňa

  0
  Na snímke poslankyňa portugalského republikového zhromaždenia Maria Constança Dias Urbano de Sousová počas návštevy delegácie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka. (Autor: TASR)

  Slovensko ako vzor ekonomického rozvoja

  Poslankyňa Socialistickej strany bola medzi členmi portugalského Republikového zhromaždenia, ktorí sa v pondelok stretli s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS). Šéf slovenského parlamentu pre médiá uviedol, že viacerí portugalskí poslanci vyzdvihli Slovensko ako vzor ekonomického rozvoja pre ich krajinu.

  Portugalská socialistka pripísala ekonomický úspech Slovenska aj jeho členstvu v EÚ, ktoré podľa nej takisto prispelo k posilneniu demokracie a kvality života na Slovensku.

  Zároveň nesúhlasila s názorom, že styky medzi Portugalskom a Slovenskom sa na najvyššej úrovni za ostatné roky zanedbali. Zatiaľ posledná bilaterálna návšteva na úrovni prezidentov sa uskutočnila ešte v roku 2008 a na úrovni premiérov ešte o rok skôr, počas portugalského predsedníctva v Rade EÚ.

  V dôsledku ekonomickej krízy dokonca Portugalsko na isté obdobie zatvorilo veľvyslanectvo v Bratislave.

  Predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (vľavo) prijal predseda Republikového zhromaždenia Portugalska Eduardo Ferro Rodrigues (druhý zľava), ktorému Danko daroval fujaru. Lisabon, 27. januára 2020.

  “Portugalsko má veľmi úzke kontakty so všetkými krajinami v medzinárodných organizáciách, ktorých je členom. V Európskej únii sú to dennodenné styky. Napríklad jednou z nosných tém portugalského predsedníctva v Európskej únii v roku 2007 bolo rozšírenie Schengenského priestoru o Slovensko a ďalšie krajiny z východu,” zdôraznila portugalská poslankyňa.

  Ako pripomenula, jej krajina sa podieľala na vypracovaní technologického riešenia, ktoré týmto krajinám umožnili vstup do Schengenskej zóny. “Toto je jeden z príkladov veľkej spolupráce s ostatnými krajinami v prostredí Európskej únie,” dodala.

   

  - Reklama -