piatok, 23 apríla, 2021
9.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Richard Sulík: Debata s Ficom je ako šach s holubom. Pozhadzuje figúrky,...

Richard Sulík: Debata s Ficom je ako šach s holubom. Pozhadzuje figúrky, vyšpiní sa na šachovnicu a odletí!

Je presne mesiac pred voľbami. Ako sa cítite? Pre voľby ste už nekandidovali ani do europarlamentu, ste s tým vyrovnaný? 

Cítim také neurčité napätie, zmes aj dobrého pocitu, že sme všetky prípravy postíhali – posledná väčšia vec bolo v polovici januára predstavenie nášho programu – a zároveň očakávania, lebo človek nevie, čo bude. Pripomína mi to Vianoce, keď som sa celý deň nevedel  dočkať darčekov, že aké budú. Čo sa týka toho, že som odišiel pre voľby z europarlamentu, to  je úplne v poriadku, len prvý mesiac bol taký iný, keďže sa mi úplne zmenil pracovný cyklus. Môj cieľ je však jasný – pripraviť SaS na voľby a odstaviť tú zlodejskú  bandu.

Posledné prieskumy SaS opäť posunuli vyššie, akoby sa strana zastabilizovala, to  je zrejme tiež dôvod, prečo ste spokojný ako predseda strany.

Vždy vravím, že prieskumy netreba preceňovať. Osobne ma neznervózňovali ani predtým, ale viem, že to trápilo niektorých našich verných priaznivcov a voličov. Takže je fajn, že aj toto sa  upokojilo. SaS vidím spoľahlivo v parlamente, lebo veríme našim voličom, že nás dostatočne podporia. 

 

Pod tie padajúce preferencie sa zrejme určite podpísal najmä rozkol v strane, keď odišla časť členov SaS do DS, alebo sa mýlim?

Bezpochyby a jednoznačne to malo vpylv. Niekedy však musíte v živote upratovať. Zrazu stojíte  pred situáciou, keď nemáte príliš na výber, respektíve pred situáciou, keď si poviete, radšej to  budem riešiť teraz, hoci s negatívnymi následkami, ale teraz je to ešte riešiteľné, ako odkladať veci. Radšej teda štyri až päť mesiacov pred voľbami riešiť členov, ako nechať to tak a sledovať, že sa vám štyri až päť mesiacov po voľbách rozpadne poslanecký klub.

 

Je vám ľúto za niekým z odídencov?

Jasné. Za Janou Kiššovou. Jana je jednak až naša rodinná priateľka, ktorou naďalej zostala,  ale mne sa s ňou vynikajúco aj spolupracovalo. Do veľkej miery práve ona tvorila našu agendu 2020, ale beriem do úvahy, že nie všetko v živote je také, ako si človek predstavuje.

Jana Kiššová s Richardom Sulíkom. Zdroj: TASR

Poďme na témy, ktoré trápia ľudí. Aj vy ste si uviedli v statuse na sociálnej sieti, citujem:  „Do Nemecka som odišiel za slobodou a lepším životom. Na Slovensko som sa vrátil, lebo tu je moja vlasť. Tu vyrastajú moje deti. Posledných osem rokov však máme zaradenú spiatočku.”  Čo s tým plánujete robiť, aby mladí neodchádzali von, respektíve sa po štúdiách vracali naspäť na Slovensko, lebo aj tu vidia normálnu šancu na život?

Moja dcéra tiež študovala v zahraničí, ale vrátila sa. Isteže však chápem, že do týchto podmienok sa nikomu vracať nechce, po ôsmich rokoch Fica. Najlepšie to vidno na tom, že sme prestali dobiehať priemernú životnú úroveň Európskej  únie. Stagnujeme na nejakých 75 percentách, Česi sú medzičasom na 91 percentách. My nič, my sa tu motáme a motáme…  Výsledok je taký, aký je. Je nutná výmena vlády, výmena Smeru. Už aby boli tie voľby.

 

Problematická je situácia v zdravotníctve. Slovensko nemá dostatok lekárov, doplácajú  na to pacienti, ktorí si hradia zdravotné poistenie, ale niet toho, kto by im zdravotnú  starostlivosť poskytol. Sú dlhé čakacie lehoty, nehovoriac často o prístupe. Ani podľa združení lekárov nemáme čakať v budúcnosti žiadnu zmenu k lepšiemu. Bývalý premiér Robert Fico nedávno navrhol ako riešenie preplácanie štúdia medicíny, ak lekári odídu do zahraničia. Čo vy na to, kedysi aj SaS mala návrh v tomto duchu. 

Diskutovať s Robertom Ficom o akomkoľvek vecnom návrhu je ako hrať s holubom šach. Priletí,  pozhadzuje vám figúrky, vyšpiní sa na šachovnicu a odletí preč. Akákoľvek vecná diskusia s ním je zbytočná. SaS navrhovala niečo iné a nevidím dôvod sa k tomu vracať. Ak nám voliči  dajú mandát, začneme realizovať aj zmeny v zdravotníctve, v našom  programe ich máme asi na 120 stranách, a vieme, že právo na lekársku starostlivosť je dané Ústavou SR. 

Podľa Sulíka sa s Robertom Ficom ťažko diskutuje. Zdroj: TASR

Už asi nikdy sa nezbavíte spojeniu s rožkami. Ocitli sa aj v kampani Smeru. Ide o to, že ste kritizovali zatvorenie obchodov vo sviatok. Trváte na svojom názore?

Nie, súvisí to so slobodou ľudí. Zakázali sme predaj vo sviatky pod rúškom toho, že chceme chrániť predavačky z potravín. Takže po prvé bránime zamestnancom reťazcov zarobiť si peniaze naviac, lebo za prácu cez sviatok sú príplatky, mnohí ich chcú a potrebujú. My sme rozhodli za občana, usúdili sme, že nie je dostatočne rozumný posúdiť, kedy chce zarábať peniaze, ale my múdri politici sme rozhodli, že občan, zakazujeme ti vo sviatok zarobiť peniaze. Zároveň uvádzačky v kine či čašníčky nechránime. Bránime zákazníkom, ako som ja, ísť si niečo kúpiť do obchodu. To je pomýlené. Je to populistická pomýlená politika, a keď Smer ešte toto používa v kampani, je to znak ich obmedzenosti.

 

Opoziční lídri síce kritizujú obedy a vlaky zadarmo, ale po voľbách by ich nerušili. Len vy ste sa zatiaľ vyjadrili, že by ste spravili zmeny. Ako by vyzerali? 

Nič nie je zadarmo. Výsledkom vlakov zadarmo sú prepchaté, horiace a špinavé vlaky. Vlaky zadarmo by sme po voľbách nahradili veľkými zľavami, a zľavy by sme zároveň poskytli aj autobusom. To je náš plán, aby to bolo spravodlivé. Čo sa týka obedov zadarmo, opäť by došlo k zmene – o sumu obedov by sme navýšili daňový bonus, a nech sa rodič rozhodne, či ho dá na obedy, alebo nové čižmy pre dieťa. Je to ďaleko poctivejšie riešenie, rodičia sa vedia o deti určite postarať lepšie než politici, keďže politici väčšinou nedokážu manažovať absolútne nič. Pozrite sa, aký je chaos okolo obedov zadarmo, prihlasovania a odhlasovania.

 

Slovensko má najdrahšie diaľnice. Vy ste sa vyjadrili, že D1 by ste dostavali, ale neviete ešte kedy. Prečo sa to nedá normálne naplánovať?
Pretože to manažuje štát. Všetko, čo manažuje štát, je brutálne neefektívne, je jedno, či sú to diaľnice, železnice, teplárne, alebo hľadanie práce. Tunel Višňové už rok stojí, to je vizitka tejto vlády: rok stojí. My vidíme tunel na štyri-päť rokov a potom ten úsek medzi Martinom a Ružomberkom, kde sa nespravilo ešte nič, v ideálnom prípade by sa dokončil v roku 2026, obchvat Ružomberka by mohol byť v dohľadnom čase hotový a štvrtý úsek, ktorý chýba, je Prešov – a to by sme zvládli počas volebného obdobia.

 

Predseda SNS Andrej Danko vyhlásil, že on po voľbách, ak bude v koalícii, požiada o rezort dopravy, a v záujme dokončenia infraštruktúry by neváhal zadlžiť Slovensko.

Zveriť Andrejovi  Dankovi verejné peniaze je ako vyhodiť ich von oknom, stačí si spomenúť na nákup stíhačiek, divadlo okolo transportérov, čo boli predražené, takže ak by tu mal Andrej Danko niečo manažovať… (povzdych) Stačí si spomenúť na jeho predsedanie národnej rade: posledný deň vedenia schôdze parlamentu uzavrel presne tak, ako sa štyri roky správal – prišiel tam opitý a urážal. To je to, čo dokáže, viac nie, len hlúposti z neho lezú.

 

Ako vnímate nárast preferencií kotlebovcov?

Marian Kotleba a jeho strana rastie po prvé preto, lebo sľúbil, že klepne riadne po prstoch politikom, ktorí kradnú. A ľudia vidia, že bývalý smerácky minister Počiatek má vilu za päť miliónov, ďalší minister Vážny prijme ponuku o 225 miliónov vyššiu na mýto, ako bola predošlá ponuka… A tak si ľudia povedia, tu pomôže len Kotleba. Druhá vec, pre ktorú Kotleba rastie, je rómska problematika, ktorá sa roky nerieši.  

 

Prezidentka Zuzana Čaputová sa už vyjadrila, že by vymenovala vládu s touto stranou, ale nevymenovala by vládu s obžalovaným Andrejom Kiskom. Politológovia upozorňujú, že ide o jej vstup do politiky, keďže tak nepriamo podporila najväčšieho Kiskovho súpera Progresívne Slovensko, odkiaľ aj ona vzišla. Tiež to tak vidíte? 

Prezidentka sa môže vyjadriť k čomukoľvek, čo ona považuje za vhodné. Andrej Kiska je momentálne obvinený a ak by medzitým náhodou došlo k obžalobe, tak to by bola naozaj vážna vec mať obžalovaného premiéra. Tak  uvidíme, ako  sa vec posunie. V tomto s prezidentkou súhlasím.

Lídri opozičných strán. Zdroj: TASR

Súhlasíte aj s Andrejom Kiskom, že napriek tomu, že by bol obvinený po voľbách, nemal by problém nominovať za svoju stranu ministra, respektíve ministerku vnútra? 

Ak chceme nastúpiť s nárokom, že sme o desať tried lepší než tí, ktorí doteraz vládli, tak by sme sa asi mali správať tak, že vláda bude bez akýchkoľvek pochybností. 

 

Ako vidíte výsledok volieb? 
Vidím tri veci: po  prvé – Smer ako toxickú stranu odstránime z vlády, to už aj ľudia chápu, že tam nemajú čo robiť. Po druhé – predpokladám, že vznikne pravicová vláda. Po tretie – verím,  že voliči SaS rozhodnú, že budeme v parlamente. Viac si odhadovať v tejto chvíli netrúfam.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 12:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -