´Gretina mládež´ na Slovensku ide nútiť politikov k akcii

  0
  Snímka z pochodu študentskej iniciatívy Fridays For Future počas globálneho klimatického štrajku v Bratislave 20. septembra 2019 (Autor: TASR)

  Podľa študentov zo slovenskej odnože hnutia Fridays for Future Slováci ešte plne nechápu hrozby spôsobené zmenami klímy.

  Každý piatok sa malé skupiny slovenských študentov schádzajú v centre miest, aby pokračovali v tom, čo začala švédska stredoškoláčka Greta Thunbergová.

  „Greta nás veľmi inšpirovala, rovnako ako hnutie Fridays for Future po celom svete,“ odkazuje mladá aktivistka Emma Zajačková. „Štrajky majú ukázať ľuďom na vysokých miestach, že musia konať čo najskôr a presadzovať zmeny v rámci súčasného politického systému,“ dodala s tým, že by sa politici mali viac zaujímať o životné prostredie.

  Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová (uprostred) na protestnom pochode za ochranu klímy vo švajčiarskom meste Lausanne 17. januára 2020

  Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová (uprostred) na protestnom pochode za ochranu klímy vo švajčiarskom meste Lausanne 17. januára 2020. Zdroj: TASR

  Keď sa pätnásťročná Greta Thunbergová prvýkrát posadila na schody budovy švédskeho parlamentu v auguste 2018, možno ani nedúfala v takú globálnu pozornosť, ktorú pritiahla, píše sa na webe The Slovak Spectator.

  Už v novembri 2018 sa prvé podobné štrajky mladých konali v 270 mestách po celom svete.

  „Milióny mladých ľudí sa rozhodli pripojiť sa k hnutiu po celom svete. Je prirodzené, že myšlienky rezonovali aj na Slovensku,“ vyhlásila Radka Slebodníková, jedna z tímu organizátorov protestov v Košiciach. „Sme radi, že protesty prebiehajú nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách,“ dodala a vyzvala politikov, aby začali konať.

  Autor: jma

  - Reklama -