A prvý pobrexitový problém: Guernsey zablokoval vstup francúzskym rybárom

  0
  Tiene z publika sa objavujú na obrazovke s hviezdami Európskej únie počas stretnutia s novinármi v Parlamentáriu v Bruseli 31. januára 2020. (Autor: TASR)

  Dohoda o rybolove vo vodách vzdialených 6 až 12 míľ od brehov Guernsey, jedného z Normanských ostrovov v Lamanšskom prielive, vychádza z Londýnskej konvencie. Tá však vystúpením Británie z EÚ prestala platiť.

  Čo sa týka celkovej obchodnej dohody medzi Britániou a Európskou úniou (EÚ), Briti a zástupcovia EÚ budú mať teraz minimálne 11 mesiacov na vytvorenie nových obchodných vzťahov. To znamená, že aj v prípade rybolovu bude platiť prechodné obdobie.

  Úrady na ostrove Guernsey, ktorý predstavuje britskú korunnú dependenciu a má vlastné zákony, menu, parlament aj širokú autonómiu, sa však rozhodli vytvoriť nový systém. V rámci neho budú jednotlivé lode musieť získať na rybolov vo vzdialenosti 6 až 12 míľ od jeho pobrežia povolenie.

  Ako uviedlo francúzske ministerstvo pôdohospodárstva, procedúra na podávanie žiadostí o povolenie by mala byť v platnosti na budúci týždeň. Zatiaľ je vstup francúzskych lodí do teritoriálnych vôd Guernsey pozastavený.

  Podľa ministerstva však rozsah rybolovu v pobrežných vodách Guernsey už nie je taký ako pred dvomi rokmi. Poukázalo na údaje z roku 2018, keď vo vodách okolo Guernsey, bohatých na homáre a kraby, lovilo zhruba 140 rybárskych lodí. Koncom januára ich v tejto oblasti bolo aktívnych približne iba 30.

  - Reklama -