sobota, 31 júla, 2021
20.6 C
Bratislava
ÚvodArénaNegatívne! Výsledky testov u Slovákov, ktorých evakuovali z Číny

Negatívne! Výsledky testov u Slovákov, ktorých evakuovali z Číny

Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus prileteli v nedeľu (2. 2.) spoločne s piatimi Čechmi francúzskym špeciálom z čínskeho mesta Wu-chan, uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu.

“V noci na pondelok pricestovali do Prahy a následne boli transportovaní do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Nemajú nový koronavírus. Výsledky laboratórnych testov ukázali, že ich vzorky sú negatívne,” zdôraznil premiér.

Podľa Eliášovej sa počnúc pondelkom zároveň robí laboratórna diagnostika už aj na Slovensku, a to v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri Úrade verejného zdravotníctva SR. Výsledky testov sú tak známe skôr, ako keď boli zasielané do laboratória v Nemecku.

“Aj vďaka tomu boli výsledky vzoriek dvoch Slovákov známe počas niekoľkých hodín,” vysvetlil Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

“Neprejavujú známky akútneho respiračného ochorenia. Sú izolovaní na samostatnej izbe a bude s nimi komunikovať a starať sa o nich vyhradený personál, ktorý k nim bude pristupovať v ochranných pracovných prostriedkoch. Bez ohľadu na výsledok budú z preventívnych dôvodov 14 dní v karanténe,” konštatovala pre TASR v pondelok ráno po hospitalizácii dvoch pacientov hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Zdravotníci od pondelka posilnili telefonické linky. Na každom krajskom regionálnom úrade verejného zdravotníctva sú k dispozícii odborníci pripravení zodpovedať otázky verejnosti.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 31. júla 2021 - 07:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -