Negatívne! Výsledky testov u Slovákov, ktorých evakuovali z Číny

  0
  Dvoch slovenských občanov, u ktorých je podozrenie na koronavírus a boli evakuovaní z čínskeho Wu - Chanu, priviezli do Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. (Autor: TASR)

  Dvaja Slováci s podozrením na koronavírus prileteli v nedeľu (2. 2.) spoločne s piatimi Čechmi francúzskym špeciálom z čínskeho mesta Wu-chan, uzavretého epicentra šírenia nového koronavírusu.

  “V noci na pondelok pricestovali do Prahy a následne boli transportovaní do Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Nemajú nový koronavírus. Výsledky laboratórnych testov ukázali, že ich vzorky sú negatívne,” zdôraznil premiér.

  Podľa Eliášovej sa počnúc pondelkom zároveň robí laboratórna diagnostika už aj na Slovensku, a to v Národnom referenčnom centre pre chrípku pri Úrade verejného zdravotníctva SR. Výsledky testov sú tak známe skôr, ako keď boli zasielané do laboratória v Nemecku.

  “Aj vďaka tomu boli výsledky vzoriek dvoch Slovákov známe počas niekoľkých hodín,” vysvetlil Ján Mikas, hlavný hygienik SR.

  “Neprejavujú známky akútneho respiračného ochorenia. Sú izolovaní na samostatnej izbe a bude s nimi komunikovať a starať sa o nich vyhradený personál, ktorý k nim bude pristupovať v ochranných pracovných prostriedkoch. Bez ohľadu na výsledok budú z preventívnych dôvodov 14 dní v karanténe,” konštatovala pre TASR v pondelok ráno po hospitalizácii dvoch pacientov hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

  Zdravotníci od pondelka posilnili telefonické linky. Na každom krajskom regionálnom úrade verejného zdravotníctva sú k dispozícii odborníci pripravení zodpovedať otázky verejnosti.

   

  - Reklama -