pondelok, 5 decembra, 2022
5.8 C
Bratislava
ÚvodArénaSýria a Rusko rozčertili Erdogana. Tereza Spencerová vie viac

Sýria a Rusko rozčertili Erdogana. Tereza Spencerová vie viac

„Turci sa tvária nahnevane. Pri delostreleckej paľbe na pozície al-Káidy v sýrskom Idlibe sýrska armáda podľa všetkého zabila až osem tureckých vojakov. Vraj sú to, mimochodom, úplne prvé bojové straty tureckej armády za bezmála deväť rokov sýrskej vojny. Rusko pripomína Turecku, že nedodržalo svoju časť dohody a nehlásilo pohyb svojich jednotiek po Idlibe, a tak si za to môžu sami. Erdogan však na pohľad soptí a varuje Moskvu, aby ,nestála v ceste‘ tureckej odvete,“ poznamenala Spencerová na úvod svojho komentára.

„Turecké letectvo vraj zaútočilo na 46 cieľov v Sýrii, zabitých malo byť podľa Turkov až 35 sýrskych vojakov a podľa džihádistov vraj až 150,“ pokračovala.

„Sýrska strana však o svojich stratách mlčí, akoby žiadne ani neboli, a pokračuje v ofenzíve: prekročila diaľnicu M4, ktorú Turci včera označili za ,nedotknuteľnú‘, obkľúčila turecké armádne stanovište, blíži sa k obkľúčeniu strategického Sarakíbu a od mesta Idlib ju delí už len asi sedem kilometrov. Pritom všetkom platí, že ak by turecká armáda, druhá najsilnejšia v NATO, chcela (a smela), tú sýrsku by úplne zničila. Na ,front‘ vraj prišiel už aj samotný líder sýrskej franšízy al-Káidy Muhammad Džulání, čo napovedá o osudovosti aktuálnych bojov pre budúcnosť jeho teroristickej organizácie. Ruská armáda avizuje, že džihád chystá v Idlibe ďalší ,Asadov chemický útok‘. V Kremli medzitým, mimochodom, pripomenuli Erdoganovi, že je srdečne pozvaný na návštevu Krymu,“ dodala.

Sýrsky prezident Bašár Asad

Sýrsky prezident Baššár Asad. Zdroj: TASR

Turecký prezident Erdogan pritom v pondelok pri návšteve Kyjeva odsúdil ruskú anexiu Krymu v roku 2014.

Niekoľko slov potom napísala aj k tomu, že bundeswehr v nasledujúcich dvoch rokoch plánuje modernizáciu 204 tankov Leopard, keď ich spolu má však len 222. „Takže nemecká armáda bude prakticky bez tankov. Toľko k sile mýtickej ,európskej armády‘,“ píše Spencerová.

Venuje sa aj koronavírusu, keď podľa nej Západ, ktorý nemá jedinú obeť, ďalej prepadá panike a ruší už aj letecké spojenie s Čínou.

A, samozrejme, všimla si aj demokratické primárky v americkej Iowe. „V Iowe sa začali demokratické primárky a tým fakticky aj prezidentská kampaň,“ uviedla.

Celý text nájdete na webe iprima.cz.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -