Súd s obvinenými z domu hrôzy Iris pokračuje v marci

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Počas prvého marcového termínu by sa mali čítať listinné dôkazy. Pokiaľ by sa prečítali všetky a nebol by návrh na ďalšie dokazovanie, sudca nevylučuje, že počas druhého termínu odznejú záverečné reči a vyhlási sa rozsudok.

  Vo štvrtok vypovedali dvaja poslední svedkovia – znalkyňa z odboru psychiatrie a znalec z odboru psychológie.

  Následne sa čítali svedecké výpovede, kde na približne hodinu sudca na návrh obhajoby vylúčil z pojednávacej miestnosti verejnosť.

  Ivana B. na proces eskortovali z väzby.

  Vanessa P. na pojednávanie opäť neprišla, je stíhaná na slobode a dala súhlas svojmu obhajcovi na pojednávanie v neprítomnosti.

  Vanessa P. z okresu Malacky urobila 17. októbra 2019 pred samosudcom vyhlásenie o vine, teda priznala vinu.

  Následne pred súdom uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Ivan B., ktorého tiež videla zavádzať pacientom kanylu. Tiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané a ani hospitalizované. Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol ona, Ivan B. i ďalšie osoby.

  Príbuzní klientov uviedli, že si mysleli, že Ivan B. je lekár, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali. Niektorí uviedli, že ich rodinní príbuzní boli priväzovaní, aby nechodili po zariadení, a že boli aj bití. Ivan B. mal zároveň kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV. Ivan B. už dávnejšie potvrdil, že má HIV vírus, ale lieči sa a 15 rokov berie pravidelne lieky.

  Vanessa P. a Ivan B. sú obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a Ivan B. aj zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie.

  V zariadení mali klientom indikovať a podávať lieky a liečivá intravenózne, intramuskulárne vo forme tabliet a kvapiek. To aj napriek tomu, že na to nemali predpísanú odbornú spôsobilosť. Mohlo tak dôjsť k ohrozeniu zdravia či až k smrti klientov. V zariadení zomrelo viacero pacientov a niektorých z nich exhumovali. Veľa pacientov však bolo spopolnených. Pozostalí si uplatňujú odškodné od 700 do 30 000 eur.

  - Reklama -