utorok, 27 októbra, 2020
12.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Čaputová v Košiciach o problémoch kraja. Pozornosť venovala najmä toxickému odpadu v...

Čaputová v Košiciach o problémoch kraja. Pozornosť venovala najmä toxickému odpadu v Strážskom

Na stretnutí s predsedom KSK Rastislavom Trnkom sa osobitne venovala téme toxického odpadu obsahujúceho PCB látky v areáli bývalého štátneho podniku Chemko Strážske a jeho okolí.

„Je to naozaj veľký problém a stotožňujem sa s tým, že riešenie tohto problému je nesmierne pomalé. Je to už dávno definované ako stará environmentálna záťaž, pričom sa to vôbec neriešilo. Je dokázané, že to má vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na zdravie,” povedala.

Čaputová je rada, že sa tým konečne začala zaoberať vláda.

„Rozprávala som sa s predstaviteľmi kraja aj o tom, že oni majú predstavu o konkrétnych krokoch, ktoré by mali nasledovať, je však nevyhnutná spolupráca štátu a čaká sa na novokonštituovanú vládu,” dodala.

Veľkú úlohu vidí prezidentka aj na strane kraja a starostov jednotlivých obcí, zároveň prisľúbila byť nápomocná v tejto oblasti.

Podľa Trnku sa problém s PCB látkami týka aj zamorenej pôdy na Zemplínskej šírave a v širšom okolí.

„Košický kraj vie pomôcť vytvorením štúdie, ktorá by navrhla riešenia spracovania týchto nebezpečných látok. Mrzí ma, že zatiaľ nebolo iniciované stretnutie s predstaviteľmi vlády a širšia diskusia o tejto problematike so župou,” povedal.

Zuzana Čaputová v Kancelárii prezidenta SR v Košiciach. Zdroj: TASR

Doprava, zamestnanosť vrátane situácie v košických oceliarňach U. S. Steel či sociálna oblasť patrili k témam stretnutia hlavy štátu aj s vedením mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom.

„Veľmi ma teší, že v oblasti životného prostredia mesto ašpiruje v roku 2023 na titul Európske hlavné zelené mesto. Hovorili sme o starostlivosti o seniorov aj o situácii na Luníku IX, pričom bol prítomný aj pán starosta tejto mestskej časti, o zaujímavých progresívnych projektoch, ktoré sa tu realizujú, napríklad v oblasti zamestnanosti alebo výstavby bytov,” priblížila.

Prezidentka absolvovala aj stretnutie so zástupcami košického IT sektora, seniormi či osobnosťami kraja z rôznych oblastí.

„Mám z toho veľmi dobrý pocit, pretože naozaj som sa stretla s osobnosťami, ktoré robia kus skvelej roboty, ktorá môže byť inšpiráciou pre iné regióny našej krajiny. Zároveň šíria optimizmus a dôveru v tom, že sa veci dajú meniť k lepšiemu,” skonštatovala.

Súčasťou Čaputovej štvrtkového večerného programu je účasť na galavečere k 25. výročiu Karpatskej nadácie a návšteva operného predstavenia v Štátnom divadle.

Prezidentkina návšteva Košíc a Košického kraja bude pokračovať v piatok (7. 2.), keď zavíta aj do Betliara a Rožňavy.  

Čaputová potvrdila, že v súvislosti s Istanbulským dohovorom zvolala na pondelok 10. februára stretnutie s predsedom Národnej rady (NR) SR Andrejom Dankom (SNS) a premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

„Aby sme sa vecne, pracovne o tejto téme porozprávali, aby sme možno upokojili situáciu, a najmä, aby sme zabránili tomu, aby bola zneužívaná pred voľbami,” priblížila cieľ stretnutia.

Zopakovala, že bude rešpektovať rozhodnutie NR SR o súhlase alebo nesúhlase s ratifikáciou Istanbulského dohovoru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Svadby počas zákazu vychádzania? Áno, majú výnimku

Zákaz vychádzania, ktorý na Slovensku platí do 1. novembra, sa nevzťahuje na cestu na uzavretie manželstva a cestu späť. Vyplýva to z...

Daňové úrady majú predĺžené úradné hodiny. Oneskorené podania kvôli povinnej izolácii pokutovať nebudú

Finančná správa (FS) SR umožní klientom, ktorí pre povinnú karanténu alebo zákaz vychádzania nemohli doručiť daňové priznanie za rok 2019, požiadať o...

Terorista číslo jeden. Čečenský mufti tak označil francúzskeho prezidenta

Čečenský mufti Salach-Chadži Mežijev označil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za "teroristu číslo jeden" a "nepriateľa všetkých moslimov". Vo svojom...

Bánovce nad Bebravou: Hasiči odobrali 352 vzoriek

Hasiči v utorok počas troch hodín odobrali 352 vzoriek na PCR testy obyvateľom rôznych vekových kategórií ulice K nemocnici v Bánovciach nad...

Ukrajina zaznamenala ďalších 6677 prípadov nákazy SARS-CoV-2

Ukrajina zaznamenala ďalších 6677 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. O bilancii za posledných 24 hodín informovala v utorok agentúra Ukrinform, ktorá spresnila, že...

Šajgalík: Verili sme, že Fikar a Akademický senát STU napokon k sebe nájdu cestu… Rozhodnutie je autonómnou vecou STU

Šiesti rektori Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít SR (V7) a predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík, rešpektujúc autonómnosť a samosprávnosť vysokých škôl,...

V Žilinskom kraji rastie aj počet zdravotníkov v karanténe, potvrdila Jurinová

V nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sa už naplnili kapacity reprofilizovaných lôžok na oddeleniach pre pacientov s ochorením COVID-19. Kapacitu už prekročili aj...
Slovensko
Pozitívne vzorky 46,056 +901 Dnes Úmrtí 176 +11 Dnes Uzdravení 11,008 Infikovaných 34,872 Last updated: 27. októbra 2020 - 15:47 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky