Durínska vláda položila predsedníčku CDU. A pre stranu Merkelovej vraj bude ešte horšie

  0
  Angela Merkelová (Autor: TASR)

  Karrenbauerová mala byť novou výraznou ženskou osobnosťou CDU aj celej nemeckej politiky po plánovanom odchode súčasnej dlhoročnej kancelárky Angely Merkelovej. Tá ju sama označovala ako svoju nástupkyňu, obe spájal najmä kompromisný politický štýl aj konzervatívne spoločenské názory.

  Na pondelkovej schôdzi vedenia CDU však prekvapivo oznámila svoju rezignáciu. CDU si tak bude musieť zvoliť nového lídra a kandidáta na kancelárske kreslo, ktoré sa uvoľní o necelé dva roky.

  Pozícia Karrenbauerovej sa v poslednom čase otriasala čoraz častejšie a poslednou kvapkou bola politická kríza v Durínsku, kde CDU nebola schopná vytvoriť vládu v krajinskom parlamente. Koalíciu potom vytvorila s extrémistickou AfD, čo vedenie CDU okamžite odsúdilo.

  Durínska koalícia síce čoskoro skončila, ale Karrenbauerovú to nezachránilo a začalo sa špekulovať o sile CDU s Karrenbauerovou na čele.

  „Nebola schopná si v durínskej bunke urobiť poriadok. Ukázalo sa, že je vo svojom úrade úplne ochromená a nemá žiadnu podporu,“ hodnotí situáciu politológ Michael Lühmann, ako informuje server Aktuálně.cz.

  Karrenbauerová strácala podporu dlhodobo, píše týždenník Bild am Sonntag, podľa ktorého jej zotrvanie na čele strany odmietali až tri štvrtiny oslovených v nedávnom prieskume.

  Annegret Krampová-Karrenbauerová

  Annegret Krampová-Karrenbauerová. Zdroj: TASR

  Komentátor Marian Kechlibar hodnotí celú situáciu vo svojom komentári na serveri Kechlibar.net.

  „Rovnako je zaujímavé, ako niekedy banálna udalosť v polozabudnutom kúte Európy môže odhaliť veľa závažných trhlín. Nejaké Durínsko ešte pred týždňom nezaujímalo vôbec nikoho, ani v Berlíne, ani v Bruseli, ani v New Yorku, ani v Prahe. Lesnatá, malá a nie príliš bohatá krajinka s iba dvoma miliónmi obyvateľov mala aj na nemeckej, nieto ešte na svetovej politickej scéne úplne okrajové postavenie. Zrazu o nej vedia všetci,“ čuduje sa.

  Podľa neho sa ukázalo, že pre CDU bolo odtrhnutie pravého krídla jej voličskej základne katastrofou, za ktorú platí ohromnú cenu. „… sa CDU ocitla v stave, keď nedokáže vytvárať pravicové vlády, a ak sa chce nejako podieľať na moci, musí si nahovárať úplne neprirodzených partnerov,“ všíma si Kechlibar.

  „Čo s kedysi pravicovou stranou, ktorá za merkelovskej éry prišla o všetku orientáciu a namiesto toho, aby niekam smerovala, len kŕčovito reaguje na rôzne bolestivé podnety zvonku? Kto ju presne potrebuje a kto jej ešte verí?“ kladie rečnícke otázky.

  Celá situácia s CDU je podľa neho dôležitá aj pre Českú republiku. „Kedysi silná a sebavedomá CDU totiž ešte za Adenauera a Kohla dosť zásadným spôsobom sformovala vtedajšie európske štruktúry. Ale teraz, ako prázdna škrupina svojej bývalej slávy, prenecháva iniciatívu iným a dravejším politickým smerom,“ píše Kechlibar s tým, že prípadný odchod CDU z čela Nemecka sa dotkne aj susedných krajín.

  autor: jma

  - Reklama -