Rezolúcia OSN ani nevychladla a v Tripolise sa obnovili boje

  0
  Líbyjčania na archívnej snímke protestujú počas demonštrácie proti vojenskej operácii vedenej veliteľom východolíbyjskej armády poľným maršalom Chalífom Haftarom na Námestí Martýrov v Tripolise (Autor: TASR)

  Lety na jediné funkčné letisko v Tripolise – Mitiga – boli opätovne prerušené po tom, ako sa v meste rozhoreli boje medzi jednotkami vlády v Tripolise a LNA vernými konkurenčnej vláde v Tobruku.

  Prepuknutiu ozbrojených zrážok predchádzali raketové útoky.

  Svedkovia počuli explózie na prevažne vidieckom predmestí Tripolisu. Rakety však zasiahli aj niektoré obytné štvrte, pričom niekoľko osôb pri nich utrpelo zranenia.

  Hovorca tripoliskej vlády Mustafá Madžii potvrdil, že na predmestí, ktoré je posiate prevažne farmami, došlo k obnoveniu bojov.

  Haftarove jednotky sa podľa jeho slov “pokúsili o útok, avšak boli odrazené”.

  Slabá vláda premiéra Fájiza Sarrádža, ktorá sídli v Tripolise a je uznaná OSN, momentálne kontroluje už len líbyjskú metropolu a malú časť územia na západe krajiny.

  Od apríla 2019 čelí ofenzíve maršala Haftara, ktorý sa snaží dobyť Tripolis.

  Haftarom podporovaná vláda so sídlom v Tobruku ovládla v posledných rokoch celý východ a juh Líbye vrátane kľúčových ropných polí.

  V severoafrickej Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO.

  Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu