Juraj Šeliga: Klesajúce preferencie? Za dva týždne sa môže všetko zmeniť. Smer skončí na smetisku dejín

0
Juraj Šeliga (Autor: TASR)

Hovoríme spolu krátko po tom, ako ste na generálnej prokuratúre podali podnet proti premiérovi Pellegrinimu za zneužitie verejnej funkcie. Myslíte, že s vaším podnetom zodpovedné orgány aj niečo spravia?

Vyzerá to tak, že si Peter Pellegrini za štátne peniaze predplatil rozhovor, keďže 25  000 eur dotácie išlo priamo časopisu, keď on sa tváril, že podporuje Deň krojov.

 

Je to podľa vás také, ako  sa hovorí, do očí  bijúce?

Áno.

 

Tak ako pristupujete k premiérovi Pellegrinimu, budete pristupovať aj k vlastným ľuďom?

Samozrejme, má byť rovnaký meter pre všetkých. Neviem si predstaviť, ktokoľvek by bol predsedom vlády, že zoberie štátne peniaze bez toho, aby dal jasné vysvetlenie, a kúpi si za to de facto PR článok. To je úplne nepredstaviteľné. Ale verím, že taká osoba v opozícii ani nie je a určite nebude nič také robiť.

 

Strane Za ľudí už však vytýkali, že k vlastným ľuďom pristupuje inak. Týkalo sa to debaty o obsadení postu ministra vnútra po voľbách. Andrej Kiska najskôr vyhlásil, že ak ho budú po voľbách stíhať, strana sa o post uchádzať nebude. Neskôr však prišiel s verziou, že jeho trestné stíhanie by nomináciu Za ľudí na post ministra vnútra ovplyvniť nemalo a nevidí v tom problém. Politológovia hneď  avizovali, že to nie je dobré vyjadrenie, lebo sa zdá, akoby ste seba a svojich ľudí vyčleňovali v spravodlivosti nad inými, a strácate tým kredit, že by ste postupovali inak, než je krajina zvyknutá napríklad pri Smere. 

Celá debata o tom, kto čo bude mať, je na mieste až po voľbách, aj preto sme sa k tomu prestali vyjadrovať. Faktom je, že Veronika Remišová je odborníčkou na ministerstvo vnútra, ale o tom, či naša strana bude mať nejaký nárok na toto  ministerstvo, rozhodnú ľudia. Určite sa nebudeme hádzať o zem, ani to nebude blokácia vládnej koalície alebo potenciálnej vládnej koalície, to sa nikto nemusí báť. Hovoriť však o tom, kde kto bude a čo bude po voľbách, sa mi zdá nepatričné.

 

Áno, ale principiálne, keby ste mali obvineného  predsedu strany, by ste nemali problém nominovať ministra/ministerku vnútra?

Proces s Andrejom Kiskom je absolútne vykonštruovaný, museli vymeniť troch vyšetrovateľov, aby sa to vôbec začalo nejakým spôsobom riešiť… O tom, čo bude strana Za ľudí robiť po voľbách, musia rozhodnúť voliči.  

S bývalými kolegami z iniciatívy Za slušné Slovensko sú vraj priatelia. Na snímke zľava s Karolínou Farskou a Petrom Nagyom. Zdroj: TASR

Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky od  agentúry Focus by strana Za ľudí získala vo voľbách 8,2 percenta a oproti predošlému prieskumu by mala o tri poslanecké mandáty menej. Čo hovoríte na to, že máte tendenciu zostupu?

Som veľmi rád, ako aj celá strana Za ľudí, že demokratická opozícia by vedela zostaviť vládu. A, samozrejme, je to signál aj pre nás, že musíme viac hovoriť o našom programe, byť ešte viac medzi ľuďmi, aby bolo zrejmé, že Slovensko vytrhneme z rúk mafie a vrátime ho všetkým ľuďom.

 

Igor Matovič a OĽaNO, ktoré podľa čísel posilňujú, však nie sú predstaviteľmi  novej opozície, čo je vaša filozofia, že Slovensko potrebuje zmenu, aj čo sa týka politikov.

To, že on teraz stúpa, je rozhodnutím voličov, my sme si povedali, že sa nikdy  nebudeme hádať s našimi potenciálnymi partnermi, a preto nijakým spôsobom nekomentujeme alebo sa snažíme na nich neútočiť. Neviem, čo viac by som k tomu povedal. Voliči rozhodnú, ako sa rozdajú karty. 

 

Ešte pred pár týždňami sa zdalo, že vládu bude zostavovať buď Smer, alebo Za ľudí, teraz to tak nevyzerá. Vidíte to inak?

Za dva týždne sa môže ešte všetko všelijako zmeniť. Čo je dôležité, je to, že opakujem demokratická opozícia dokáže zostaviť vládu, že porazíme Smer a fašistov.

 

Ako hodnotíte celkovo predvolebnú kampaň, je vaša prvá v úlohe politika? 

Predvolebná kampaň – nuž, je veľmi dôležité, aby ľudia pochopili, že Smer je pripravený spolupracovať s fašistami, teraz nám to naplno ukazujú, a na to treba poukazovať. Verím, že ľudia to pochopia a 29. februára prídu voliť. 

 

Ako bude podľa vás vyzerať ráno po voľbách? Do akej politickej klímy sa ľudia zobudia? 

Verím, že Smer odíde do politického dôchodku, na smetisko dejín, lebo tam si za to, čo  robili tejto krajine, zaslúžia odísť. Nehovoriac o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a politickej zodpovednosti Roberta Fica a Smeru, že dovolili Kočnerovi sa tu rozťahovať. To je prvá vec. Druhá vec je, že verím, že Slovensko sa zobudí do rána, ktoré mu prinesie nádej, že tu bude slušnejšia vláda, ktorá bude naozaj riešiť problémy ľudí a nie predvádzať populistické ťahy, ako to robí táto vládna koalícia.

 

Ešte pred pár mesiacmi ste boli organizátorom pochodov Za slušné Slovensko, ktoré má byť apolitické, teraz ste v politike. Ako hodnotíte svoj krok týmto smerom?

Myslím si, že človek sa má snažiť dobre žiť a pomáhať ľuďom okolo seba. Tak som sa  to snažil robiť v iniciatíve Za slušné Slovensko, tak sa to snažím robiť v politike:  poukazovať na problémy a snažiť sa hľadať riešenia. Isteže, politika je posun v mojom  živote, je to niečo úplne iné, ale verím, že ľudia to ocenia aj vo voľbách a pomôžem k tomu, aby Slovensko bola lepšia a slušnejšia krajina.  

 

Stretávate sa ešte s ľuďmi z iniciatívy Za slušné Slovensko?

Všetci sú moji priatelia, oni však majú teraz svoje aktivity, ja mám svoje aktivity, takže sa priznám, že ani sa nepamätám, kedy som ich naposledy videl, ale sme priatelia.  

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu