utorok, 11 augusta, 2020
27.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Rebeli okolo Beblavého sadli na lep Dankovi s Ficom. Nikto ich nepodporil,...

Rebeli okolo Beblavého sadli na lep Dankovi s Ficom. Nikto ich nepodporil, prekalkulovali to, zhodnotil publicista

Stalo sa to, čo sa stať nemalo

Keď sa Beblavý s piatimi kolegami rozhodli zablokovať rečnícky pult v rokovacej sále a vyložiť naň symbolickú tortu, podľa Hrabka odviedli pozornosť od toho, na čo chceli upozorniť, teda obsahu schôdze. „A potom sa stalo to, čo sa stať nemalo, to prespanie v rokovacej sále,“ pripomenul Hrabko.

„Problém, ktorý z toho pre nich vyvstal, bol, že ich nikto nepodporil, žiadna iná politická strana. Ani slovom, ani skutkom. Pomohlo to skôr iniciátorom schôdze, mnohým ľuďom sa určite nepáči, ako sa tí poslanci v rokovacej sále správali. Prekalkulovali to,“ zhrnul Hrabko.

Ústavný súd nie je žiadny ´hej, počkaj´

Nerealistická bola podľa neho aj ponuka týchto nezávislých poslancov, že priestor okolo rečníckeho pultíka opustia na základe vyjadrenia Ústavného súdu ku konaniu schôdze. „Ústavný súd nie je žiadny „hej, počkaj“, Ústavnému súdu nie je možné dávať limity, aby rozhodol do dvoch, troch či piatich dní, a napokon, Ústavný súd tu ani nie je na to, aby riešil spory medzi politickými stranami,“ vypočítal Hrabko.

Na druhej strane, s nezávislými poslancami súhlasí v tom, že návrh vlády na skrátené legislatívne konanie v prípade navrhovaných sociálnych opatrení, teda zavedenia 13. dôchodku, zvýšenie detského prídavku, zrušenia diaľničných známok, je zrejme v rozpore so zákonom. „Už len navrhovaná účinnosť od budúceho roka naznačuje, že nejde o časovú tieseň. Ale na rade je parlament, aby povedal, či s takýmto návrhom súhlasí alebo nie. Stále išlo iba o návrh vlády,“ pripomenul Hrabko.

Prezidentka do volieb nemusí urobiť nič

Na otázku, či by bolo vhodné novelou rokovacieho poriadku zaviesť inštitút parlamentnej stráže, ktorý by v budúcnosti umožnil incidenty tohto typu riešiť, Hrabko odpovedal, že to nie je otázka dňa. K obsahu navrhovaných legislatívnych zmien Hrabko zopakoval, že podľa neho na nich navrhovateľom príliš nezáleží, lebo inak by ich predložili skôr.

„Pani prezidentka má 15 dní na rozhodnutie, čo urobí s týmito zákonmi. Do volieb teda nemusí urobiť nič.

Ak ich podpíše, budú účinné, ak sa rozhodne ich vetovať, je koniec, nový parlament už nemôže o týchto zákonoch rokovať.

Poslanci by museli začať celý legislatívny proces od začiatku,“ povedal Hrabko.

Uznesenie o stanovisku parlamentu k Istanbulskému dohovoru prezidentka vetovať nemôže. „Tu neplatí, čo povie politik, ani 24 hodín, bol by som predsa len trocha opatrnejší a počkal si až na to, ako bude vyzerať schválené uznesenie.

Potom uvidíme, či ešte má nejaké možnosti, alebo bude na Slovensku Istanbulskému dohovoru koniec,“ zhrnul.

Dohoda medzi Smerom – SD, SNS a ĽSNS

Symbolický protest poslancov okolo Miroslava Beblavého smeroval aj k tomu, že podľa nich vo veci schôdze vznikla dohoda medzi Smerom-SD, SNS a ĽSNS.

Lenže reálny vývoj podľa Hrabka ukázal, že vládne strany zrejme nemali vopred dohodnutú väčšinu a schôdzu sa im podarilo otvoriť len vďaka hlasovaniu poslancov okolo Ľubomíra Galka. „Rozhodli sa, ako sa rozhodli, a ponesú za to následky vo voľbách,“ povedal Hrabko.

Za nekorektné považuje aj obvinenia Roberta Fica, že sa o postupe na tejto schôdzi pre zmenu dohodli opoziční poslanci s Bélom Bugárom.

„Je to politická rétorika, netreba tomu pripisovať veľký význam. Okrem toho, že Robert Fico asi pochopil, že Most-Híd po týchto voľbách do koalície so Smerom-SD nepôjde. Tak ho pomyselne, ale aj vecne hodil cez palubu,“ povedal Hrabko.

Bolo to nekorekné vyjadrenie

Na margo dvoch zverejnených anonymných videí, ktoré by mali kompromitovať Andreja Kisku (Za ľudí) v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove, Hrabko povedal, že konečným arbitrom budú samotní voliči.

Ide o volebný zápas, Kiska by sa nemal čudovať

„Andrej Kiska nepopiera, že na tom druhom videu bol, aj to, čo hovoril. Otázka je, ako to bolo zostrihané, ale to všetko sa dá zistiť. Vo väčšine prípadov je dôležité aj nevytrhávanie jednotlivých vecí z kontextu. Niečo, čomu časť ľudí naletí, sa dá vyrobiť aj z úplne nevinnej veci,“ povedal Hrabko.

„Je volebný zápas, Andrej Kiska by sa nemal čudovať, že sa na neho niečo zverejňuje. Musí nájsť spôsob, ako sa brániť, veci vysvetliť voličom a tí to vyhodnotia vo voľbách, či mu dôverujú alebo nie,“ zhrnul Hrabko.

Na otázku, či je vôbec pre rozhodovanie voličov v roku 2020 relevantná kauza spred dvadsiatich rokov, Hrabko poznamenal, že videá sú nové, teda minimálne s jedným z aktérov starej kauzy sa Andrej Kiska stretol aj v poslednom čase.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Hrubala odmieta Mazákovu kritiku. V prípade Trubana nebude Špecializovaný súd rozhodovať inak

 Všetci členovia sudcovskej rady Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sú presvedčení o tom, že v prípade nerozhodovania o možnej zaujatosti sudcu Michala Trubana...

Rezort obrany navrhuje, aby na Slovensku mohli pôsobiť štyria americkí vojaci

Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na...

Lavrov žiada prepustiť novinárov zadržaných počas protestov v Bielorusku

Niekoľko ruských novinárov, ktorí sa spravodajsky venovali povolebným protestným akciám v bieloruskej metropole Minsk, už niekoľko hodín nepodalo o sebe žiadne správy....

V kauze sprenevery Pachingera sa čítali listiny

V kauze sprenevery Patrika Pachingera známeho z kauzy nebankoviek sa v utorok na Okresnom súde Bratislava I čítali listinné dôkazy. Po čítaní...

Cigarety budú od februára 2021 drahšie

Cigarety od februára 2021 zdražejú a budú pod prísnejšou kontrolou. V priemere by mala cena jednej škatuľky cigariet od budúceho roka vzrásť...

Ďuriš Nicholsonová nechápe políciu: Človek ako Blaha musí niesť zodpovednosť za svoje výroky

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) považuje za nepochopiteľné, že polícia zastavila trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady (NR) SR...

Cichanovská potvrdila, že sa sama rozhodla opustiť Bielorusko

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská potvrdila, že zo svojej vlasti odišla, pričom trvá na tom, že to bolo jej vlastné rozhodnutie. Vyhlásenie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,615 +16 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,874 Infikovaných 710 Last updated: 11. augusta 2020 - 17:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky