VIDEO Tusk sa poklonil zavraždeným. Kuciaka označil za symbol pravdy

  0
  Na snímke zľava predseda Európskej ľudovej strany Donald Tusk a programový líder mimoparlamentnej koalície PS-Spolu Miroslav Beblavý (Autor: TASR)

  Symbol pravdy

  „Ján Kuciak sa stal symbolom pravdy, slobody a úprimnosti vo verejnom živote pre všetkých Európanov,“ myslí si Tusk, ktorý si v Bratislave Kuciaka a Kušnírovú uctil položením venca a zapálením sviečky. Podľa predsedu EĽS je na Slovensku dosť ľudí, ktorí vedia ochrániť krajinu proti korupcii, zlu a klamstvám. „Veľakrát v histórii Slováci ukázali múdrosť a odvahu a verím, že ju ukážete aj teraz,“ doplnil Tusk.

  Sloboda slova

  Sloboda slova nemôže podľa Tuska existovať bez nezávislého súdnictva. To je preňho prvou podmienkou na to, aby boli ľudia chránení pred tragédiami, aká sa udiala pred dvoma rokmi vo Veľkej Mači.  

  „Najväčšia ochrana pre ľudí, ktorí odhaľujú kauzy, je vedomosť, že sa verejnosť a orgány dívajú, že nie ste sám. Najhoršie je vedieť, že vám niekto môže ublížiť a nič sa nestane,“ doplnil Beblavý.

  Donald Tusk sa v Bratislave okrem spomienky na Kuciaka zúčastnil aj na slávnostnej Rade KDH pri príležitosti 30. výročia jeho vzniku.

  Novinára Jána Kuciaka zavraždili spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Z vraždy je obžalovaný aj Marian Kočner, ktorý si ju mal podľa prokuratúry objednať ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva.

  Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

   

  - Reklama -