sobota, 16 októbra, 2021
7.9 C
Bratislava
ÚvodArénaKoronavírus vyčíňa v Taliansku: Dve stovky nakazených, jedenásť mŕtvych. A nikto netuší,...

Koronavírus vyčíňa v Taliansku: Dve stovky nakazených, jedenásť mŕtvych. A nikto netuší, kde sa tam vzal

V CNN vyšiel článok o aktuálnej situácii v Taliansku v súvislosti s prepuknutím koronavírusu v niektorých oblastiach Talianska.

V súčasnosti je stále väčšina nakazených prípadov koncentrovaná na území Číny, kde je počet potvrdených prípadov okolo 77 100. Ďalej je najviac nakazených v Japonsku s 840 prípadmi a na treťom mieste je Južná Kórea s 833 prípadmi.

Avšak v Taliansku bolo na tlačovej konferencii v pondelok oznámených 219 prípadov infikovaných s jedenástimi obeťami tohto nového vírusu.

Väčšina z nich, konkrétne 167 nakazených, je zo severného regiónu Lombardsko, kde je hlavným mestom Miláno. Riaditeľ Agentúry pre civilnú ochranu Angelo Borelli uviedol, že jeden človek sa vyliečil a 91 ľudí je s koronavírusom v domácej izolácii. Zatiaľ však stále prebieha hľadanie vzniku nákazy.

„Stále nemôžeme nájsť prvého nakazeného pacienta, takže je ťažké predvídať možné nové prípady,“ povedal Borelli.

V najmenej desiatich obciach Talianska boli aplikované bezpečnostné opatrenia počas víkendu vrátane zákazu usporadúvania verejných akcií po tom, ako začal narastať v Lombardsku a Benátkach počet nakazených. Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza oznámil niektoré obmedzenia v zasiahnutých regiónoch, ako napríklad zatvorenie verejných budov, obmedzenie dopravy, sledovanie a karanténa jednotlivcov, ktorí boli vírusu vystavení.

„V zásade žiadame, aby každý, kto prišiel z oblastí zasiahnutých epidémiou, zostal v rámci povinného pobytu v domácnosti,“ oznámil minister na sobotňajšej tlačovej konferencii.

Okolité štáty, často v schengenskom priestore, zneistili po zvýšených číslach nakazených. Vlak z Talianska bol zastavený na rakúskych hraniciach v nedeľu večer, keď dve nemecké ženy na palube nahlásili symptómy horúčky. Vlak bol prepustený po tom, ako ženám vyšiel negatívny test na koronavírus. Rakúske úrady sa mali v pondelok stretnúť, aby preštudovali situáciu a zanalyzovali, či sú hraničné kontroly s Talianskom potrebné.

Vírus však zasiahol aj šport. Talianska najvyššia futbalová séria A bola zrušená na najmenej štyri plánované zápasy, ktoré sa mali konať v regióne Lombardsko a Benátsko. Podľa webových stránok tejto futbalovej súťaže boli zrušené zápasy Atalanta verzus Sassuolo, Hellas Verona verzus Cagliari, Torino verzus Parma a Inter Milan verzus Sampdoria.

Miláno oznámilo, že od pondelka na týždeň zatvorí školy. Zrušené boli aj školské výlety v Taliansku aj mimo neho. Nárast infikovaných však ovplyvnil aj koniec Týždňa módy v Miláne.

Benátsky karneval bol pre vypuknutie vírusu pozastavený, oznámil guvernér regiónu Benátsko Luca Zaia v nedeľu. Zaia ďalej oznámil zákaz verejných a súkromných stretnutí a zatvoril školy, univerzity či múzeá v regióne.

„Žiadame všetkých obyvateľov o kooperáciu. Nie je to jednoduché, ale s dátami, ktoré dnes máme, stále môžeme dúfať v obmedzenie nákazy,“ dodal Zaia.

Luca Zaia

Luca Zaia. Zdroj: TASR

Ako rastú obavy v severnom Taliansku, tak juhotalianske autority na Sicílii umiestnili záchrannú loď s migrantmi do karantény, uviedlo ministerstvo vnútra v nedeľu. Námorná loď Ocean Viking, na ktorej je 274 migrantov, ktorí boli zachránení na mori, je teda v karanténe v Pozzalle na Sicílii. V karanténe je aj posádka lode.

Situácia vzbudila obavy z prudkého nárastu vírusu v prípadoch mimo pevninskej Číny medzi ľuďmi, ktorí nemajú spojenie s Čínou či mestom Wu-chan.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v sobotu znovu zopakoval, že stále existuje šanca na zadržanie vírusu za hranicou Číny, ale príležitosť sa vraj zmenšuje.

„Hoci celkový počet prípadov mimo Číny zostáva relatívne malý, sme znepokojení počtom prípadov bez jasnej epidemiologickej súvislosti, ako je cestovná história do Číny alebo kontakt s už potvrdeným prípadom,“ uviedol. Nárast prípadov v Iráne, Južnej Kórei a Taliansku „je tiež problémom a ako sa vírus teraz šíri do ďalších častí sveta“, dodal Tedros.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

autor: tle

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 16. októbra 2021 - 00:34 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img