utorok, 22 septembra, 2020
16.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Ukrajina: Majdan? Uniknuté dokumenty ukazujú, ako to bolo, píše Spencerová. Šokujúce čítanie

Ukrajina: Majdan? Uniknuté dokumenty ukazujú, ako to bolo, píše Spencerová. Šokujúce čítanie

„Len malá pripomienka pre tunajších komentátorov, ktorí mali v čase Majdanu úplne presvedčivo jasno vo veci podmienok procesu farebnej revolúcie ako nástroja na nastolenie ,demokracie‘ na Ukrajine. Do demonštrantov aj do Berkutu strieľali najatí ostreľovači. Zmyslom bolo, pochopiteľne, uviesť ukrajinskú verejnosť do varu,“ uviedol k tomu Martinek.

„Strieľanie do davu, tak na Bertut, ako aj na civilistov, je spoľahlivým štartérom revolúcie. Atmosféra vyhrotená násilným aktom umožňuje označiť vládu za orgán terorizujúci obyvateľstvo, zvíriť proti nej svetovú verejnú mienku, zaviesť sankcie, dostať ju pod tlak a následne, pochopiteľne, v intenciách revolučných opatrení túto legitímnu vládu odstrániť. Potom narýchlo povolať nejakého toho národného spasiteľa (mal ním byť napríklad aj boxer Kličko) a na konci toho divadla, pochopiteľne, presadiť záujmy vonkajších zúčastnených strán,“ dodal Martinek.

„Postavy ako Biden alebo Nulandová sú, samozrejme, v hre dôležité. Ale podstatnejší je mechanizmus týchto ,revolúcií‘. Majdan je ukážkový príklad, ako sa taká ,revolúcia‘ robí. A dnešný stav Ukrajiny je tiež ukážkovým príkladom, aké má zhruba zvyčajne výsledky. Dobré vedieť. Keď vám niekto podobný, v košieľke nápadne pripomínajúcej ostrých chlapcov zo Sturmabteilungu, začne z pódia mumlať o ohrození tunajšej demokracie a potrebe zosadiť legitímne zvolenú vládu,“ uzavrel.

Zdroj: Facebook/David Martinek

„Pred šiestimi rokmi vyvrcholila ukrajinská kríza streľbou, pri ktorej na kyjevskej Inštitutskej ulici zahynuli desiatky ľudí. Nasledujúci deň prezident Janukovyč podpísal dohodu s opozíciou, ktorá mala krízu vyriešiť: Ukrajina sa mala vrátiť k ústave z roku 2004, mala vzniknúť nová vládna koalícia, mali byť vypísané predčasné voľby,“ poznamenáva Spencerová vo svojom komentári.

„Je jasné, že k podpisu dohody prinútili prezidenta práve udalosti na Majdane, rovnako ako Majdanu naopak poskytli zámienku na to, aby dohodu ani nezačal napĺňať. Vo finále všetko vyústilo do dobre známych udalostí na Kryme, na Donbase a v ďalších oblastiach juhovýchodnej Ukrajiny. A do hlbokej politickej krízy medzi Západom a Ruskom,“ pokračuje s tým, že doslovný kohútik na všetko bol stisnutý skutočne 20. februára v Kyjeve.

Následne uvádza podľa jej slov propagandistické mýty o zločinnom Janukovyčovom režime, ktorý nechal zmasakrovať pokojných demonštrantov, aby ich vystrašil.

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč. Zdroj: TASR

„Tieto mýty oficiálne prevzala aj ukrajinská justícia, ktorá z masakrov až doteraz viní výhradne členov policajných oddielov Berkut, aj keď im ani po dlhých šiestich rokoch nie je schopná žiadnu vinu dokázať. Rovnako ako nie je schopná vyvrátiť tvrdenie, že prvé výstrely na Majdane nevypálila polícia, ale naopak, že vyšli z radov demonštrantov,“ dodáva.

Uvádza tiež mená ľudí, ktorí na Majdane zabíjali ako prví.

„Teraz, pri príležitosti šiesteho výročia masakra na Majdane, ktosi do médií vypustil plný zoznam vtedajšej ,ľvovskej‘ skupiny strelcov, ako ho Horbaťukovi vyšetrovatelia poskladali. Obsahuje 34 mien. A snaha o uchovanie postmajdanovského politického poriadku dodnes bráni ich potrestaniu. Na základe vyšetrovacích dokumentov však možno napriek tomu konštatovať, že zodpovednosť za masaker padá na tých, ktorí ho vyprovokovali streľbou z budovy konzervatória, teda že to účastníci Majdanu nesú hlavnú vinu za všetko, čo nasledovalo, zhŕňa Strana.ua,“ dodáva Spencerová s tým, že otvorenou zostáva otázka, či konali z vlastnej iniciatívy alebo či plnili príkaz.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Do iniciatívy COVAX sa už zapojilo 64 bohatých krajín sveta, potvrdila WHO

Viac než 60 bohatých krajín sveta sa už pridalo ku globálnej iniciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom COVAX, ktorá má zabezpečiť...

Česko zaznamenalo v pondelok 1476 nových prípadov SARS-CoV-2

Česko zaznamenalo v pondelok 1476 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na utorok. 

OSN oslávila 75. výročie svojho vzniku. Za plánovaného Trumpa vystúpila Normanová Chaletová

Organizácia Spojených národov oslávila v pondelok prevažne prostredníctvom online podujatia 75. výročie svojho vzniku. Americký prezident Donald Trump, ktorý mal vo vopred...

V Kanade prehľadali dom, ktorý možno súvisí so zásielkou jedu pre Biely dom

Kanadská polícia prehľadala v pondelok v oblasti Montrealu dom, ktorý by mohol mať spojitosť s listom adresovaným prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Táto...

Bielorusko: Kalesnikavová zostáva vo vyšetrovacej väzbe

Členka predsedníctva bieloruskej opozičnej Koordinačnej rady Maryja Kalesnikavová a jej právnik Iľja Salej zostávajú vo vyšetrovacej väzbe. Na neverejnom zasadnutí v Minsku...

Rúška neohrozujú slobodu a demokraciu. Ich nenosenie ohrozuje životy. Uviedol Babiš v mimoriadnom prejave

Český premiér Andrej Babiš v pondelňajšom mimoriadnom televíznom prejave, ktorý odvysielala stanica ČT24, vyzval občanov, aby v boji proti novému koronavírusu rešpektovali...

Šikuta a Fiačan podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci

Memorandum o vzájomnej spolupráci v pondelok podpísali predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan a predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta....
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,756 Úmrtí 39 Uzdravení 3,571 Infikovaných 3,146 Last updated: 22. septembra 2020 - 09:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky