Banáš: Problémom Slovenska nie je ekonomika, ale morálka. Ľudia demonštrujúci za slušné Slovensko po proteste nepustia babku sadnúť

  0
  Jozef Banáš. (Autor: pk)

  „Problém Slovenska zatiaľ ani jeden z nich nepomenoval. Dokonca ani jeden novinár nepoložil  otázku, čo túto krajinu kvári,” búcha prstom vo videu po stole Banáš. Čo podľa neho treba riešiť prioritne? 

  „Riešia tu dépeháčky, daňové úniky, HDP, dôchodky, platy učiteľov, lekárov, úniky mladých ľudí za hranice, ale nikto tu nerieši, čo je podstatné a to nie je ekonomika, ale morálka. Pretože daňové úniky, to je predsa morálny problém, korupcia to je morálny problém. Pokiaľ nezmeníme naše hodnoty, tak môžeme mať sto nových premiérov, môžeme mať tisíc nových prezidentiek,  nič sa tu nezmení,” upozorňuje Banáš.

  Vo videu uvádza aj krátke príklady zo života, keď sa mu napríklad priateľ, majiteľ hotela  sťažoval, že za rok mu ukradnú 360 žiaroviek.

  Zdroj: Facebook/Jozef Banáš

  „Kresťania to ukradnú, predpokladám, že moslimovia  to kradnúť nechodia,” hovorí Banáš.

  A prichádza ďalší moment zo života:

  „Išiel som z demonštrácie Za slušné Slovensko, chvalabohu, že bola,” hovorí Banáš.

  Lenže ako ďalej opisuje, po jej skončení študenti nasadli do električky, vytiahli mobily a “babička sa drží tyče a ani jeden z tých, čo sú za slušné Slovensko, ju nepustí sadnúť”.

  A toto je podľa Banáša najväčší problém.

  Chýbajúca naozajstná  morálka.

  A ďalej  už Banáš vo  videu pritvrdzuje.  

  „Treba si uvedomiť, že nikdy nebudeme mať dosť zdrojov, aby sme platovo a životnou úrovňou dobehli Nemecko či Švajčiarsko. Musíme zvoliť úplne iné mechanizmy,” zamýšľa sa Banáš a ako riešenie ak nechceme, aby ľudia ďalej odchádzali, musíme podľa neho buď opäť postaviť železnú  oponu, čo asi nikto nechce, alebo napríklad „vzbudiť hrdosť na svoju vlasť”.

  Banáš vo videu uvádza, že ho inšpiroval autor Malého  princa, spisovateľ Saint Exupéry, ktorý napísal: „Ak chceš postaviť loď, neposielaj ľudí do lesa po drevo, ale vzbuď v nich túžbu po šírom mori.”  

  Čo Banášovi v politike absentuje? Vízia. Vízia ako má naša  spoločná loď vyzerať. „Politik vidí len po horizont ďalších volieb, ale štátnik má nejakú  víziu,” hovorí spisovateľ a bývalý diplomat Banáš.

  Autor: Lucia Balichová

  - Reklama -