štvrtok, 26 novembra, 2020
1.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Raši: Teraz budeme zrkadlom my. Matovič tvrdil, že ročne zmizli tri miliardy...

Raši: Teraz budeme zrkadlom my. Matovič tvrdil, že ročne zmizli tri miliardy eur. Som zvedavý, kde ich ako premiér nájde

Prvé zverejnené čísla v exit polloch vyzerali pre Smer priam katastrofálne, nakoniec ste skončili vo voľbách lepšie, s 18 percentami, ale víťazom volieb ste sa napriek vašim deklarovaným očakávaniam nestali. Ako to vnímate?

Všetkých výsledok víťaza, strany OĽaNO, prekvapil a to vrátane všetkých opozičných strán. Ani opozičné strany neverili, že ich hlasy sa prerozdelia k OĽaNO. Čo ešte však vnímame, je, že nové tváre sa v politike nepresadili. Neuspeli ani Progresívne Slovensko, ani Dobrá voľba, Vlasť… Víťazom volieb je “starý” politik.

 

Nováčikom je strana Za ľudí, ktorá skončila s 5,7 percenta. 

Áno, ale Andrej Kiska ako bývalý prezident až takým nováčikom v politike určite nie je. Voľby ukázali, že model „nových politikov” sa neujal.

 

Po dlhých rokoch Smer končí v opozícii. Vyjadrili ste sa, že chcete byť tvrdou opozíciou. Ako si to predstavujete?

Budeme ťažkým partnerom pre budúcu vládu. V parlamente budú za našu stranu ľudia, ktorí majú všetci skúsenosti z exekutívy, vedia, ako to funguje. A teraz budeme my im nastavovať zrkadlo. Možno bude ich volebné obdobie kratšie, ako si myslia, a my sa vrátime posilnení, ako  to bolo v roku 2012.

 

Skončí sa podľa vás polarizácia spoločnosti, ktorej sme boli svedkami počas tejto  kampane viac ako inokedy? 

Názorové rozdiely znamenajú aj nepokoj v spoločnosti. Politická situácia sa dostala do situácie „milujem” alebo „nenávidím”. V tejto polarizácii sa určite nežije dobre hlavne obyvateľom, budeme robiť všetko preto, aby sa depolarizovala. 

 

Robert Fico bude naďalej predsedom strany Smer – SD? On je zrejme tým, kto pôsobí v rámci polarizácie ako červené súkno na býka najviac. Alebo sa mýlim?

Budeme mať volebný snem ako vždy. Budú sa znovu voliť ľudia vo vedení Smeru. To bude kľúčový moment, keď sa rozhodne. Zatiaľ je to čerstvé a ťažko povedať, nediskutovali sme o  tom ani v najužšom vedení strany.

Tlačovka Smeru po vyhlásení výsledkov volieb. Zdroj: TASR

Čo hovoríte na  Igora Matoviča ako budúceho premiéra? Predsa len má iný štýl politiky než doterajší premiéri. 

Dnes si to neviem predstaviť. Rešpektujem, akceptujem, má na to plné právo a asi aj povinnosť byť predsedom vlády SR. Vrátim sa však k jeho vyjadreniam, keď sám opakovane povedal, že on je takým šašom, ktorý povie vždy pravdu. A zo šaša sa má stať kráľ. Riadiť kráľovstvo je však veľmi ťažké. A bude to ťažké aj preto, že vbehne rovno do rokovaní v rámci Európskej únie, vbehne do bilaterálnych rokovaní, kde sa rozprávate medzi štyrmi alebo ôsmimi očami v rámci V4, a uňho je napríklad otázne aj fungovanie v takých bežných veciach, ako je angličtina. Môžete mať, iste, tlmočníka, ale to už je iné. Ďalej tu máme problém s koronavírusom… Nehovoriac o tom, že vbiehame do možnej migračnej krízy, ak Erdogan naozaj splní sľub a uvoľní hranice. Vchádzame tiež do obdobia spomaleného hospodárskeho rastu v rámci  celosvetovej úrovne. Takže zábava sa skutočne skončila a čakajú reálne problémy. Ešte jednu vec poviem, čo ho čaká. Možno si pamätáte jeho vyjadrenie, keď povedal, že na Slovensku sa ročne ukradnú tri miliardy eur. Ročne! Tak keď príde na úrad vlády, akoby tam tie tri miliardy našiel, a bude musieť splniť všetky sľuby, ktoré dal lekárom, zdravotným sestrám, učiteľom,  dôchodcom, všetkým. A to bude veľmi ťažké. Ukáže sa totiž, že to, čo hovoril, nie je pravda. 

 

Z vašich slov akoby vyplývalo, že neveríte, že vláda Igora Matoviča má reálnu šancu na  štvorročné funkčné obdobie alebo sa mýlim?

Isté je, že víťazom sa stala vysoko neštandardná strana, kde sa nachádza mnoho ľudí, ktorí sa zrejme ani nepoznajú a preto je otázka predčasných volieb veľmi reálna. Stať sa môže všetko,  ale pokojne môžu vládnuť aj celé štyri roky.  

 

Takže nevidíte zvýšené riziko predčasných volieb?

Myslím si, že oproti iným vládam, ktoré doteraz vznikli, to zvýšené riziko tu cítim. 

 

Mnoho ľudí si od Igora Matoviča sľubuje, že spraví poriadky na domácej scéne, a tak ako  sľúbil, pozatvára všetkých zlodejov – citujem jeho výraz – „štátnej mafie”. Ste na to  pripravení?

Nech pozatvára všetkých zlodejov aj zo svojich koaličných partnerov. Lebo bez ohľadu na to,  čo kto hovorí, najväčšie problémy má jeho potenciálny koaličný partner. Takže zlodeji nech sa všetci pozatvárajú a je jedno, či sú z koalície, alebo opozície.

 

Obávate sa, že kauza Andreja Kisku sa nedorieši?

Neobávam, to nemôže ísť do stratena. Na to si dáme pozor. Aj preto Igor Matovič povedal, že táto strana nemôže mať rezort vnútra. A môže sa stať, že slová „padni, komu padni” sa budú týkať práve Andreja Kisku.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Milanová je šokovaná z malého záujmu v aktuálnej dotačnej výzve

Od pondelkového (23. 11.) spustenia dotačnej výzvy Ministerstva kultúry (MK) SR na pomoc tým, ktorí pracujú v technických a podporných umeleckých profesiách, registruje rezort...

Vyšetrovatelia NAKA ukončili desaťhodinový výsluch Jankovskej

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, ktorá je obvinená z korupčných trestných činov, vo štvrtok vypovedala takmer desať hodín pred vyšetrovateľmi...

Smer-SD chce tajnú voľbu kandidáta na generálneho prokurátora

Opozičný Smer-SD chce tajnú voľbu kandidáta na generálneho prokurátora, navrhne to v pléne. Uviedol to vo štvrtok predseda Robert Fico s tým,...

VIDEO Cesta Muráň – Predná Hora bude pravdepodobne otvorená do Vianoc, uviedol Lunter

Cesta medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca, ktorú poškodili koncom júna prívalové dažde, by mala byť v jednom jazdnom pruhu...

Ústavnoprávny výbor odobril zmeny v reforme súdnictva

Sudcovia by mohli skončiť vo funkcii vo veku 67 rokov. Prvým predsedom Najvyššieho správneho súdu SR by sa mohla stať aj osoba,...

Nemecká polícia prepustila muža, ktorý narazil do oplotenia sídla Merkelovej

Nemecká polícia prepustila muža, ktorý v stredu dopoludnia úmyselne narazil autom do oplotenia úradu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Berlíne. Informovala o...

Lyžiarska sezóna by sa mohla začať až 10. januára. Slovensko nepôjde “proti prúdu”, avizuje Doležal

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) sa vyjadril, že je v kontexte otvárania slovenských lyžiarskych stredísk pesimistickejší. Tvrdí, že prichádzajú signály...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 26. novembra 2020 - 19:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky