pondelok, 23 novembra, 2020
1.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Peter Pčolinský: Sme rodina má nárok na silový rezort. Nominant na čele...

Peter Pčolinský: Sme rodina má nárok na silový rezort. Nominant na čele SIS je bonus a trest

Absolútne ticho je po rokovaniach medzi Igorom Matovičom z OĽaNO a vaším lídrom Sme rodina Borisom Kollárom okolo rozdeľovania rezortov. Boris Kollár pritom musel  mať jasnú predstavu, s akou na rokovanie išiel. Môžete nám prezradiť trošku viac?  

Všetko je dohodnuté a zajtra bude zasadať vláda – žartujem, samozrejme. S Borisom Kollárom sme sa bavili o dnešnom rokovaní v krátkosti na klube. Zatiaľ nie je nič dohodnuté. Na tomto prvom stretnutí sa rámcovo bavili vyslovene len o programových prioritách, celá debata sa týkala programu a jeho realizácie.

 

Program však súvisí s rezortmi a rezorty súvisia s menami.

Nie, rezorty vôbec ešte neriešili, ani jedno meno tam nepadlo. Na stretnutí sa neriešili žiadne personálne otázky, dve hodiny riešili skutočne programové priority, napríklad sa bavili o  nájomných bytoch, o tom, ako chceme riešiť výstavbu diaľnic. Oni si najskôr akoby rámcovo definovali, čo chceme a ako to vieme robiť, či sme schopní spolupracovať a či sú reálne prieniky. Až po takejto, nazvime to prvotnej analýze, budú riešiť ďalšie kľúčové veci, ako je napríklad zadeľovanie rezortov. Keďže je pre nás kľúčová výstavba bytov, logicky budeme mať záujem o rezort, ktorý má toto pod patronátom. Teraz sú debaty o prioritách.

 

Otázka je, či ste sa pre trebárs nájomné byty, o ktorých hovoríte ako o svojej najvyššej priorite, nevzdali napríklad požiadavky na silový rezort, ktorý bol predtým podľa vašich slov tiež dôležitý? Napríklad ste uvádzali, že strana, ktorá nemá silový rezort, nie je  plnohodnotná strana.

Prečo by sme sa mali vzdávať? Zatiaľ to vychádza, že by sme mali mať silový rezort, dva ďalšie rezorty a predsedu parlamentu. Sme predsa druhá najsilnejšia strana v teoretickej vládnej koalícii. My si budeme nárokovať všetko, a keď dostaneme polovicu, budeme spokojní. A teraz vážne, nevidím dôvod, prečo by sme sa mali niečoho vzdávať.

 

Máte vybratý aj konkrétny silový rezort alebo všeobecne je vám jedno, či to bude vnútro, obrana… V minulosti ste vraveli, že možno by bola v poriadku aj Slovenská informačná služba.

Slovenská informačná služba nie je rezort.

Igor Matovič sa dnes (2. marca) stretol s Borisom Kollár ako potenciálnym koaličným partnerom. Zdroj: TASR

Nie je to rezort, ale citujem vyjadrenie Milana Krajniaka, vášho kvalifikovaného odborníka v tomto smere spred pár dní: „Každá plnoformátová strana, ktorou sa cítime byť, musí mať zastúpenie aj v silových rezortoch. Na niektorý z nich si preto budeme určite nárokovať. Predseda Kollár to definoval tak, že ide o vnútro, obranu alebo o Slovenskú informačnú službu.” To mohlo vyznieť tak, že ak nebude ministerstvo vnútra alebo obrany, uspokojíte sa s nomináciou v SIS?

SIS je bonus, bonus a za trest. (smiech)

 

Vráťme sa k otázke, prosím. Máte vytipované konkrétne ministerstvo alebo nie?

S plnou vážnosťou – pretrváva náš záujem buď o ministerstvo vnútra, alebo obrany, máme  nárok na silový rezort a hoci tam môže potenciálne patriť aj ministerstvo spravodlivosti, to nemáme na mysli.

 

Napriek tomu, že Igor Matovič zaryto mlčí, ktoré ministerstvo by chcel obsadiť nomináciami OĽaNO, v  kuloároch sa hovorí, že vidí perspektívu jeho hnutia na ministerstve vnútra či dopravy, kde ale napríklad kolidujú s jeho aj vaše, nazvime to ideálne nominácie.

Chceme silový rezort, buď vnútro, alebo obranu, plus dve ministerstvá – typu ministerstvo dopravy a ešte jedno – plus tajnú službu. Berte to však tak, že to sú naše úvahy, čo by sme chceli odborne viesť, nie to, čo bude aj reálne obsadené našimi nominantami. Tie debaty o budúcej vláde sa ešte len začali.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Poľská polícia zadržala ľudí na protestoch proti zákonu o interrupciách

Poľská polícia zadržala v pondelok niekoľko ľudí, vrátane fotoreportéra, na demonštráciách za právo na interrupciu, ktoré sa pod vedením žien znovu konali...

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...

Niektoré krajiny EÚ uvažujú, že pri vstupe bude potrebné očkovanie proti COVID-19, povedal premiér

Niektoré členské krajiny Európskej únie (EÚ) uvažujú o tom, že ľudí, ktorí nebudú očkovaní proti novému koronavírusu, by nemuseli pustiť na svoje územie....
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 +231 Dnes Úmrtí 693 +22 Dnes Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 23. novembra 2020 - 23:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky