streda, 20 januára, 2021
2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Novinky z Talianska, z ktorých vám bude zle. Napríklad z toho, ako...

Novinky z Talianska, z ktorých vám bude zle. Napríklad z toho, ako vodca gangu, ktorý znásilnil a skoro utopil Poľku, pracoval v neziskovke

Čo sa týka imigrantov, európsky čitateľ a divák už je značne otupený. Neprekvapí ho, keď vidí obrázok muža tmavej pleti, ako kráča po námestí úplne nahý. Ale aj napriek tomu v Európe vyvolali veľký rozruch hraničiaci so zdesením nedávne udalosti z talianskeho Rimini, kde štvorica imigrantov kolektívne znásilnila poľskú turistku, potom sa ju pokúsila utopiť a jej priateľa zmlátila do bezvedomia. Taliani sú dnes zrejme ešte otupenejší, akú reakciu teda vyvolal tento hrôzostrašný incident tam?

Áno, bohužiaľ, je to pravda. Keď má niekto niečo na podnose každý deň, začína si na to zvykať, aj keby nechcel. V kútiku duše si ľudia myslia: Hlavne, že sa to nestalo mne alebo niekomu z rodiny. Ale to je chyba! Každá znásilnená žena mohla byť vaša sestra, matka, žena alebo ste to mohli byť vy!

Normálne zmýšľajúci občania sú v každom prípade zdesení nad nevídanou brutalitou zo strany migrantov, ale úprimná ľútosť nad tým, čo sa deje, nič nezmení, treba sa vytrhnúť zo všeobecnej apatie. Všetci, ktorí podporujú túto nelegálnu a masívnu imigráciu, sú spoluvinníci a každé znásilnenie, napadnutie či usmrtenie sa týka aj ich.

Ešte chcem pripomenúť, že 30. septembra uplynuli dva roky od brutálneho zavraždenia dôchodcov, manželov Solanovcov na Sicílii. Žiadateľ o azyl z Pobrežia Slonoviny Mamadou Kamara pána podrezal ako nejaké zviera a jeho manželku zmlátil, znásilnil a nakoniec ju vyhodil nahú z balkóna, čím ju dorazil. Vzal si cennosti, prezliekol sa do oblečenia pána Solana a vrátil sa do neďalekého strediska pre žiadateľov o azyl.

V reakcii na túto udalosť spôsobil šok aj istý „medzikultúrny sprostredkovateľ“ talianskej neziskovky pôvodom z Pakistanu, ktorý na sociálnych sieťach Európanky poučoval, že sa vášňam imigrantov nemajú brániť, pretože keď prekonajú prvotnú bolesť a šok, je to vraj ako normálny sex. Takéto názory, že sa máme dobrovoľne podvoliť (hoci aj nevyjadrené takto extrémne), sú dnes v Taliansku bežné alebo je to výnimka?

Coop Lai-Momo nakoniec rozviazala definitívne pracovný pomer s autorom neslýchaného názoru, ktorý napísal na Facebook 24-ročný pakistanský „medzikultúrny sprostredkovateľ“ Abid Jee.

Občas sa zo strany niektorých imigrantov objavia na sociálnej sieti pochvalné názory na rôzne násilnosti. Špeciálne po útokoch v európskych mestách. Nie je to ani zďaleka ojedinelý prípad.

Ďalej tu máme prípady ako ten, ktorý sa stal pred pár dňami v Padove. Žiadateľ o azyl z Gambie s Koránom v ruke napadol pri kontrole policajtov a vykrikoval, že ten masaker v Španielsku zo strany ISIS bol dobrý, že nás všetkých zabijú, že sme neveriaci a že Alah je mocný. Polícia túto osobu pozná v súvislosti s predajom drog. Gambijčana vraj nemohli vypovedať z krajiny, pretože ešte prebieha odvolací proces proti zamietnutému štatútu utečenca – žiadateľa o azyl. Takže ho zatiaľ vyhostili z Benátskeho kraja…

Dobrodinci radi argumentujú tým, že znásilňujú aj Európania. Samozrejme, že áno. Tak prečo musíme importovať násilníkov zo zvyšku celého sveta, keď tu máme tých našich? V Taliansku ministerstvo vnútra publikovalo informáciu, že 40 % zo všetkých znásilnení majú na svedomí migranti. Tu sa opäť ozývajú vítači plesajúci nad týmto strašným výsledkom: „Vidíte, migranti znásilňujú menej.“ Opak je pravda. V Taliansku žije približne 60 miliónov obyvateľov a z toho je asi 10 % imigrantov, takže je jasné, že nebezpečenstvo znásilnenia od migranta je mnohonásobne vyššie. Pre migrantov v ich spoločnosti žena nemá žiadnu cenu.

Po usilovnom pátraní sa v nedeľu 3. 9. 2017 podarilo dolapiť celú násilnícku bandu. Šéf bandy je 20-ročný Guerlin Butungu, ktorý prišiel ako migrant v roku 2015 na ostrov Lampedusa, vítačský systém ho odoslal do provincie Pesaro a Urbino, kde žil ako hosť na náklady talianskych daňových poplatníkov. Okrem kurzov na čašníka bol aj zamestnaný ako pomocník v neziskovke… Viedol, ako sa zdá, dvojaký život: po nociach na diskotékach a vo voľnom čase oblečený do elegantných oblekov; život, ktorý si ťažko mohol dovoliť zo svojho platu. A tiež ako vodca bandy násilníkov. Mal povolenie na pobyt z humanitárnych dôvodov a okrem toho mal podanú žiadosť o azyl.

Po útoku ho zadržali na stanici, keď sa snažil ujsť do Francúzska.

Ďalší dvaja boli neplnoletí bratia z Maroka. Majú už v registri „drobné“ priestupky za krádeže a vyhrážky. Vraj boli pod vplyvom alkoholu a ktovie, možno aj drog, ako píšu v novinách.

Obaja bratia, 15 a 16 rokov, sa prihlásili na popud otca, ktorý ich spoznal na snímke (otec Mohamed, 51 rokov, si práve odpykáva domáce väzenie za krádeže a bitky a je bez platných dokladov a matka bola napomenutá v súvislosti s niekoľkými agresiami voči susedom). Chlapcov ospravedlňoval, že nejaká tá krádež nie je až taká závažná, ale ublížiť, to sa nerobí. Podľa jeho slov má ten najmladší chlapec priznanú 80 % invaliditu (nešpecifikoval na čo, vo videu chlapec chodí normálne, asi to nebude pohybové ústrojenstvo), a tak k nim chodí vychovávateľka.

Margherita, Hiba a Irene, 15-ročné vrstovnice chlapcov, povedali novinárom, že najmladší Maročan sa správa ako psychopat a hovorí len o vraždách a znásilňovaní… Dávajú si na neho preto pozor… Raz sa mu vraj zapáčila ich kamarátka Laura, a tak pred všetkými povedal, že ju opije a znásilní… Často si vraj hľadá zámienku vyvolať bitku, napadol dokonca aj revízora v autobuse. Nakoniec takisto priznali, že ich na snímke spoznali, ale nič nepovedali. Kamaráti vraj chodili dobre oblečení a mali veľa peňazí.

Posledného násilníka, Nigérijčana, zadržali podvečer v Rimini. Má sedemnásť rokov.

Teraz sa všetci štyria snažia vyvliecť zo zodpovednosti za znásilnenie. Traja neplnoletí tvrdia, že oni sa podieľali len na bitke, ale znásilňoval len plnoletý Butungu z Konga, ktorý ich navádzal, čo majú robiť. Butungu však akékoľvek obvinenie odmieta.

Poľsko sa bude snažiť o vydanie štyroch údajných páchateľov znásilnenia v Rimini. Povedal to poľský námestník ministra spravodlivosti Patryk Jaki.

Pred pár dňami Matteo Salvini, líder politickej strany Liga Severu, hovoril na tribúne akcie Bèrghem Fest v meste Alzano Lombardo (provincia Bergamo) okrem iného aj o znásilneniach a o poslednom prípade v Rimini. Vyhlásil: „Čo chcete urobiť neplnoletému, opitému a nadrogovanému? Pred vyhostením chemickú kastráciu, tým ho prejde chuť to urobiť znovu.“

Zmienil sa aj o znásilnení 81-ročnej starenky v parku v Miláne. Podľa slov tejto obete to bol tmavý cudzinec. Stalo sa to okolo desiatej hodiny ráno. Nechcel počuť nič o tom, že by mu dala peniaze, opakoval, že chce ju, a zatiahol ju do krovia. Zranená po znásilnení bola, našťastie, schopná zavolať si pomoc.

Nie je to prvá dôchodkyňa, ktorej sa to v poslednom čase stalo. V Bari bola brutálne znásilnená 76-ročná žena, keď ju pred supermarketom oslovil jeden zo stálych afrických žobrákov. Dvadsaťšesťročný Nigérijčan odnášal tašky s nákupom k neďalekému domu obete. Keď išli okolo opustenej budovy nemocnice, migrant ju zatiahol dovnútra a opakovane znásilnil. V bolestiach dokázala zavolať svojmu synovi, aby jej pomohol. V šoku a s ťažkými zraneniami ju dopravili v kritickom stave do nemocnice.

Matteo Salvini, predseda hnutia My so Salvinim (NcS – Noi con Salvini) má byť akousi južanskou odnožou Ligy Severu. Hnutie označujú mainstreamové média ako „pravicové a antiimigračné“, čo mu dáva u obyčajných Talianov slušné šance. Ako sa tejto „južnej“ odnoži ligy darí vstupovať do politického zápasu? A objavujú sa aj nejaké iné významnejšie politické subjekty, ktoré by si trúfli kritizovať migráciu?

Hnutie My so Salvinim sa rozrastá. V tejto ťažkej situácii, v ktorej sa nachádza celé Taliansko, sa čoraz viac ľudí stotožňuje s myšlienkou Mattea Salviniho, predsedu Ligy Severu. NcS je priamo súčasťou ligy. Tak ako Liga Severu je terčom mediálnych atakov zo strany predstaviteľov ľavice, neziskoviek a moslimov… Všetkých, ktorí majú na imigračnej vlne svoje záujmy.

Krajský koordinátor hnutia NcS pre Apúliu Rossano Sasso sa na Facebooku vyjadril k rozhovoru, ktorý mal uskutočniť imám Sharif Lorenzini v deň islamského Sviatku obete Eid al-Adha s novinárkou pre denník Repubblica (povinne zahalenou, inak by ju Lorenzini vôbec neprijal): Imám z Bari slovne atakuje hnutie My so Salvinim. Podľa imáma z Bari hnutie My so Salvinim podkopáva mierové spolužitie medzi národmi, kresťanmi a moslimami. „My. Nie sme to my, kto považuje za káfira každého človeka, ktorý má iné náboženské presvedčenie, ako je to naše. Nie sme to my, kto považuje ženu za menejcennú. Ani to nie sme my, kto zabíja deti, ženy a mužov v mene Alaha. P. S. Aj keď nás imám z Bari pridal na ,zoznam zlých‘, my strach nemáme.“

Zdroj: Facebook/Rossano Sasso

Čo sa týka niekoho ďalšieho, kto sa nebojí kritizovať migráciu a migrantov, je to určite spojenec ligy v stredopravici Giorgia Meloniová, predsedníčka Fratelli d’Italia.

V súvislosti s prípadom znásilnenia v Rimini Laura Boldriniová ani nemukla. Táto jej mediálna voľba rozpútala rozhorčenie a polemiku, keďže bolo žiaduce, aby žena v najvyššej štátnej funkcii odsúdila taký hrozný zločin.

A k tomu sa práve vyjadrila Giorgia na Facebooku. „Pýtam sa ako žena, matka a občianka: naozaj Laura Boldriniová, žena, ktorá má najvyšší post v Talianskej republike, nemá čo povedať o ťažkých znásilneniach v Rimini spáchaných skupinou maghrebských červov? Je naozaj v mene ideologickej obrany masovej imigrácie ochotná prijať sexuálne násilie ako ,nevyhnutné zlo‘ multikulturalizmu?“

Samozrejme, že jej slová značne pobúrili priaznivcov imigrácie a mnohých ľavicových zástupcov v parlamente.

Pred pár dňami web denníka The Washington Post referoval o meste Pistoia, kde už členom mestskej rady došla trpezlivosť a začali jednak obmedzovať pomoc migrantom, jednak trestať tých, ktorí im pomáhajú. Je to len výnimka alebo sa skutočne mení postoj doteraz proimigrantských miestnych samospráv?

Od začiatku imigračnej invázie si veľa ľudí nedokázalo predstaviť, kam až to povedie, a prišli na to až teraz – po tom, ako slepo pomáhali nelegálnym imigrantom (prevažná väčšina je nelegálna – len 5 % sú utečenci). Lepšie neskôr ako nikdy. Dramatické je, že medzitým autochtónni spoluobčania čakali na pomoc márne. Na mnohých miestach Talianska sa prístup k migrantom zmenil. Postupne aj tí najväčší dobráci prichádzajú na to, že sú títo občania inej kultúry neintegrovateľní…

Ale ešte stále sa migranti nemôžu sťažovať a vymýšľať si, že by nedostali bezplatné a prednostné ošetrenie. Talian musí čakať v rámci štátnej zdravotnej starostlivosti na niektoré úkony a kontroly mesiace… Niekedy aj viac ako rok. Viem to z vlastnej skúsenosti. V apríli som sa objednala na prehliadku na kardiológiu… V polovici februára budem na rade. Alebo tú prehliadku môžem mať do troch dní v rámci privátnej starostlivosti za 150 eur.

Premiér Gentiloni sa zúčastnil s Angelou Merkelovou, Emmanuelom Macronom a španielskym premiérom Rajoyom na summite európskych veľmocí o migrácii. Veria ešte Taliani tomu, že európski politici budú schopní s imigráciou niečo urobiť?

Občania zdravého rozumu európskym politikom – Nemcom, Francúzom a Španielom – neveria. A Gentirenzimu, ako Gentiloniho volajú (v narážke na jeho názorovú podobu s jeho predchodcom Matteom Renzim – pozn. red.), už vôbec nie. Keby tu bol záujem s imigráciou niečo urobiť, tak by sa to urobilo dávno a nepadali by vo vláde návrhy typu Ius Soli – darovať občianstvo všetkým (aj nelegálnym) migrantom, ktorí sa narodia v talianskom teritóriu. Na to sa totiž viaže nikdy sa nekončiace „nabaľovanie“ rodín a príbuzných… Zlúčenie rodín. Talianska ľavica totiž nutne potrebuje nových voličov. Tí doterajší sa pomaly začínajú prebúdzať.

Na snímke zľava Federica Mogheriniová, Mahamadou Issoufo, Idriss Deby, Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Mariano Rajoy, Paolo Gentiloni a Fájiz Sarrádž

Na snímke zľava Federica Mogheriniová, Mahamadou Issoufo, Idriss Deby, Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Mariano Rajoy, Paolo Gentiloni a Fájiz Sarrádž. Zdroj: TASR

Pápež František nedávno vzbudil značný rozruch svojimi slovami, že solidarita a pomoc utečencom sú dôležitejšie ako národná bezpečnosť. Aký bol ohlas na tieto slová v Taliansku? Na jednej strane je to krajina, ktorá bezpečnostné riziká migrácie pociťuje asi najviac, ale na druhej strane miestni „františkovskí“ kňazi tvrdo presadzujú medzi farníkmi proimigračnú líniu a hrozia farníkom, že ak neotvoria svoje srdcia, pôjdu do pekla…

No áno, pápež stále perlí. Propaguje vehementne aj uvedené Ius Soli… A potom, že sa Vatikán nemieša do vnútornej politiky štátu.

Čoraz viac ľudí sa obracia k pápežovi chrbtom, pretože jeho snaha v oblasti vítania na úkor bezpečnosti je absolútne nepochopiteľná. Na jednej strane sú kresťania prenasledovaní a hubení moslimami, ale on za moslimov stále oroduje.

Výborne vystihol pápežovu náturu novinár a expert na geopolitiku Max Ferrari, keď vo svojom príspevku na Facebooku napísal, že kardinál Bergoglio (civilné meno pápeža Františka, pozn. red.) oznámil, že pôjde v novembri do Ázie. Pôjde azda do nejakej krajiny podporiť prenasledovanú kresťanskú komunitu, kde sú členovia často zabití alebo odsúdení na smrť za ich vieru? Nie, o tom sa nikde nevyjadril. Nikdy. Pôjde do budhistickej Barmy s veľkou tradíciou pohostinnosti katolíckych misií, kde sídli istý počet kresťanov, a to najmä v horských oblastiach. Ale nepôjde tam za nimi, ide tam odsúdiť údajný budhistický rasizmus proti nelegálnym bangladéšskym moslimským imigrantom, ktorých chce Barma vyhostiť a ktorí nedávno napadli políciu a vojakov. Problém by mohol byť rýchlo vyriešený, ak by Bergoglio presvedčil Bangladéš, aby si ich vzal späť (namiesto toho už chytráci majú uzavreté hranice a vyhlásili nulovú toleranciu, oni môžu…), ale zrejme by to nebola dostatočne významná správa, keby Bergoglio nemohol predviesť svoju obvyklú proislamskú propagáciu proti zvyšku zlého sveta. 

Pápež František s deťmi, medzi ktorými sú siroty po migrantoch

Pápež František s deťmi, medzi ktorými sú siroty po migrantoch. Zdroj: SITA

Taliansko sa pokúsilo presadiť nejaké pravidlá do prepravy imigrantov a pripravilo akýsi kódex, ktorý niektoré neziskovky odmietli podpísať. Aká je situácia dnes?

Najviac od začiatku bola proti kódexu organizácia MSF – Lekári bez hraníc, Sea Watch a Jugend Rettet, nachytaná pri nakládke migrantov za asistencie pašerákov. Ďalej nechcela podpísať SOS Méditerranée, ale vyzerá to, že po úprave niektorých bodov v kódexe to NNO podpíše. Úpravy sa týkajú predovšetkým týchto bodov: prítomnosť polície na palube len s mandátom od súdu a povolenie prekládky v rámci koordinácie pobrežnej hliadky.

Nie sú to jediné problémy Talianska, kde je ťažko skúšaná napríklad aj ekonomika. Nedávno obletel svet názor ekonomického novinára Matthewa Lynna, podľa ktorého by Taliansko mohol zachrániť odchod z eurozóny a osamostatnenie ekonomiky. Krajinu pomerne tvrdo zasiahla finančná kríza eurozóny a talianske banky dodnes bojujú o prežitie. Ako sa Taliani stavajú k euru? Vidia odchod z eurozóny ako akýsi soft variant brexitu ako riešenie?

Dá sa ešte samostatným štátom nazývať krajina, ktorá nemá vlastnú menu a je závislá od Európskej centrálnej banky? Taká krajina môže akurát vykonávať funkciu exekútora na vlastných občanoch.

Čo sa týka myšlienky odchodu z eurozóny a ďalej prípravy na obdobie „po eure“, propagujú to Liga Severu a Matteo Salvini už od roku 2014, keď sa organizovali kongresy No Euro Tour, kde známy ekonóm Claudio Borghi Aquilini krásne vysvetlil, akú funkciu má vlastná mena a akým spôsobom sa dá s vlastnou menou udržať konkurencieschopnosť na trhu. Ďalej sa projekt rozvinul do Basta Euro, keď Borghi Aquilini pripravil 40-stránkovú brožúru v spolupráci s ďalším expertom, ekonómom Albertom Bagnaiom, ktorú ilustroval známy karikaturista Krancic.

Je jasné, že to nie je jednoduchá záležitosť, ale väčšina ľudí je presvedčená, že Európska únia tak, ako je nastavená teraz, nebude mať dlhé trvanie a kto odíde z EÚ skôr, ten na tom bude najlepšie. Taliani na eure stratili všetko, čo stratiť mohli… Pred eurom bolo Taliansko jednou z predných ekonomických mocností, dnes je to krajina so 40 % nezamestnanosťou mladých.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 228,778 +2,484 Dnes Úmrtí 3,737 +100 Dnes Uzdravení 176,864 Infikovaných 48,177 Last updated: 20. januára 2021 - 22:41 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky