Uvoľnenie dlhovej brzdy? Za žiadnych podmienok, tvrdí opozičná poslankyňa

  0
  Jana Kiššová (Autor: TASR)

  Liberálka odpovedala na poltucet otázok, pričom najskôr reagovala na „diaľničnú“ otázku čitateľky s prezývkou St.lucia. Tú zaujímalo, kde končia peniaze, ktoré sa vyberú z mýta na diaľniciach.

  Čitateľka dokonca svoju úvahu aj rozvinula.

  „Nemecko má zo zákona povinnosť 80 % vybraných prostriedkov vrátiť naspäť do infraštruktúry, do opravy ciest, značenia, parkovísk a pod.

  U nás je to, prosím, ako, keď Fico stále nemá peniaze na výstavbu, a už vôbec nehovorím, že aj keď každý z nás platí diaľnice, tak ich úroveň, ako aj úroveň poskytovaných služieb s tým spojených je na rumunskej úrovni,“ pýtala sa evidentne nie príliš spokojná čitateľka.

  Rýchlostné a cestné komunikácie sú, žiaľ, dlhodobým problémom Slovenska. Zdroj: TASR

  Opozičná poslankyňa sa vyjadrila, že odpoveď na túto otázku ani ona nepozná, no rozhodne by ju rada vedela.

  Ako však poznamenala: „Naše diaľnice sú predražené a stále nedostavané, keby tie peniaze boli využité na diaľnice, nestavali by sa tak dlho a boli by v oveľa lepšom stave. V súčasnosti chce vládna koalícia uvoľniť dlhovú brzdu, aby bolo možné niektoré diaľničné úseky dostavať, s tým však strana SaS absolútne nesúhlasí.“

   

  Iný čitateľ s prezývkou Slovann sa Kiššovej pýtal, či súhlasí s odistením dlhovej brzdy a ak áno, tak prečo.

  „S uvoľnením dlhovej brzdy strana SaS nesúhlasí za žiadnych podmienok. Ide o zadlžovanie ďalších generácií obyvateľov Slovenska iba z dôvodu, že vláda nevie hospodáriť, pretože takmer desať rokov zadlžovala štát. Slovensko má už dnes vysoký dlh, nachádza sa v sankčnom pásme, preto tento dlh nemôžeme zvyšovať, my ho, naopak, v týchto časoch musíme výrazne znižovať,“ vysvetlila nielen svoje, ale aj stranícke stanovisko politička.

  V hlavnej úlohe Jahnátek

  Ďalšia otázka smerovala k zvoleniu nového šéfa ÚRSO Ľubomíra Jahnátka, respektíve kritike poslankyne zo strany čitateľa (čitateľky) s prezývkou Energy.

  „Kde beriete tú aroganciu a odvahu diktovať vláde, kto má obsadiť tento post? Nemáte na to ani mandát a ani oprávnenie! Vláda koná v súlade so zákonom, tak kde je chyba, pani Kiššová, hádam len v tom, že tento post nebude zastávať niekto zo SaS,“ ostro sa pustil do Kiššovej čitateľ.  

  Tá však kontrovala relatívne pokojne a snažila sa vecne vysvetliť svoje odmietavé stanovisko k voľbe Jahnátka do kresla šéfa ÚRSO.

  „Podľa môjho názoru vláda v tomto prípade absolútne nekonala v súlade so zákonom, a to z dôvodu, že pán Jahnátek nespĺňa zákonné požiadavky na tento post. Chyba je tiež v tom, že ÚRSO nemá byť politicky obsadená funkcia, to znamená, že tam jednoducho nemôže byť menovaná osoba ako pán Jahnátek, ktorá sa riadila pokynmi predsedu vlády ako jeho minister niekoľko rokov,“ zmienila predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.

  Podľa Kiššovej nie je Ľubomír Jahnátek (vľavo) vhodnou osobou na post šéfa ÚRSO z dôvodu svojej straníckej minulosti v Smere-SD. Zdroj: TASR

  Ako predchádzajúci prispievateľ aj ďalší čitateľ, tentoraz s prezývkou Jarry, bol ku Kiššovej skôr kritický. Napokon nadpis jeho príspevku mal veľavravný názov Patent na rozum, pričom leitmotívom bol RTVS a predovšetkým spravodajstvo.

  „Prečo si myslíte, že práve vaše hodnotenie spravodajstva prostredníctvom Správ RTVS je to správne? Prečo si myslíte, že spravodajstvo ešte pred nástupom nového riaditeľa je ďaleko za hranicou akceptovateľnosti? A nebolo náhodou spravodajstvo RTVS za Miku doteraz neobjektívne, kto to posúdi, no hádam už len niekto z SaS, veď tam máte patent na všetko,“ pohoršoval sa čitateľ.

  Právo pýtať sa aj podávanie podnetov

  „Nemyslím si, že mám patent na rozum, avšak na základe výsledku parlamentných volieb zastupujem do výšky svojho mandátu relevantnú skupinu ľudí, čo ma oprávňuje vyjadrovať sa k verejným veciam. Správy RTVS som hodnotila a vyjadrovala sa k nim na základe objektivizovaných prieskumov. Dovoľujem si vám tiež uviesť, že strana SaS v období riadenia RTVS Václavom Mikom podávala niekoľko podnetov rade RTVS. No aj napriek pocitom krivdy je zjavné, že celkovo sa kvalita RTVS počas jeho riadenia zvýšila a výsledky správ boli dobré, čo koniec koncov potvrdil aj augustový prieskum,“ odpovedala poslankyňa prostredníctvom Parlamentných listov kritickému čitateľovi.

  Niekdajší riaditeľ RTVS Václav Mika. Zdroj: Facebook, Slovenské Hnutie Obrody

  Kiššová dostala aj otázku smerom k pracovným podmienkam robotníkov v nadnárodných spoločnostiach, v tomto prípade konkrétne v automobilovom koncerne Volkswagen.

  „Mlčíte v prípade štrajku vo VW. Dobre, chápem, možno vás príbehy robotníkov príliš ,neštartujú‘. Ak vás už ale nezaujíma úroveň ich pracovného prostredia a výkonu práce, tak mi, prosím, vysvetlite, prečo v každej nadnárodnej korporácii, kde pracujú aj zamestnanci z materskej krajiny, majú 4 – 6-násobné platy, diéty, ubytovanie ako presne zaradený slovenský zamestnanec. To nie je diskriminácia?“ pýta sa čitateľ s prezývkou Lobotka.

  Hneď v prvej vete Kiššová nášho čitateľa ubezpečila, že príbehy robotníkov ju rozhodne „štartujú“, pričom počas júnového štrajku v bratislavskom Volkswagene bola spolu s kolegami Gröhlingom a Zemanovou navštíviť Strednú odbornú školu automobilovú v bratislavskej Dúbravke.

  Vo všeobecnosti však považuje vyššie platy cudzincov za opodstatnené.

  „Podľa mojich informácií v nadnárodných korporáciách pracujú zamestnanci materských krajín vo vyšších pracovných pozíciách, ako je top manažment, na ktorých majú aj slovenskí pracovníci vysoké platy. Nemyslím si, že ide o diskrimináciu, skôr o primerané platové podmienky spojené s požiadavkami na predmetnú pozíciu, čo sa týka zodpovednosti a pracovného výkonu. Ale pokiaľ máte vedomosť o tom, že slovenskí zamestnanci nedostávajú napríklad diéty, ktoré majú priznané zo zákona, čím dochádza ku konkrétnym porušeniam Zákonníka práce, informujte ma, prosím, je v mojej kompetencii ako predsedníčky Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti to riešiť,“ vyzvala čitateľa s „futbalovým“ priezviskom opozičná poslankyňa.  

  Platové podmienky majú slovenskí robotníci oproti pracovníkom z materskej  krajiny podľa Kiššovej nižšie z objektívnych príčin, pracujú totiž na iných pozíciách. Zdroj: TASR

  - Reklama -