Výtvarník Lorenz: Vážim si sovietskych vojakov aj radových vojakov Wehrmachtu

  0
  Ľuboš Lorenz (Autor: TASR)

  Mladý výtvarník a aktivista sa netají svojím odporom ku komunistickému režimu. A to až do takej miery, že neváha odstraňovať, prípadne krátkodobo poškodiť symboly minulého režimu. Či už sa bavíme o bustách popredných komunistických „papalášov“, prípadne o pamätníkoch venovaných vojakom Červenej armády.

  Lorenz svoje akcie neraz vykonáva so svojím „parťákom“ Petrom Kalmusom, pričom dvojica svojím kontroverzným správaním, pochopiteľne, rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jedni ich konanie schvaľujú, dokonca im fandia a podporujú ich, iní ich karhajú a osočujú.

  V utorkovom rozhovore pre printové vydanie denníka SME sa Lorenz vyjadruje k viacerým témam, pričom svojimi protestnými akciami sa snaží zabrániť páchaniu trestného činu propagácie skupín, ktoré potláčajú ľudské práva.

  „Protestovať sa dá rôzne, ale keď sme svedkami vraždy, takisto proti tomu nepôjdeme protestovať s transparentom,“ povedal úvodom. 

  Priznal však tiež, že v spoločnosti, respektíve na verejnosti dostatočne nerezonuje diskusia o používaní, prípadne zákaze komunistických symbolov.

  Zaujímavý názor ponúkol Lorenz aj pri téme oslobodzovania nášho územia vojakmi Červenej armády.

  „Vážim si, že títo vojaci vyhnali fašizmus a že za to položili život. Zároveň si však vážim aj radových vojakov wehrmachtu, ktorí nemohli za to, že bojujú pre Hitlera,“ uviedol.

  Vojaci Červenej armády pochodujú oslobodeným mestom. Zdroj: Facebook/Červená Armáda

  Lorenz reagoval aj na udalosti, ktoré ovplyvnili dianie v Československu na dlhých 41 rokov. „Po oslobodení príde sloboda. Sem prišla nesloboda a v prvých rokoch ten najtvrdší komunizmus.” 

  Lorenz sa však vyjadril aj k osobe súčasného košického primátora a kandidáta na košického župana Richarda Rašiho, pričom skúsenému politikovi sa od výtvarníka ušla kritika. Počínanie prvého muža košickej radnice považuje Lorenz za alibistické.

  Raši, ktorý tvrdí, že situáciu v meste bude riešiť s pamiatkarmi, vraj podľa Lorenza koná na príkaz ruskej ambasády.

  „Ignoruje zákon, na jeho príkaz sa pácha čin hanobenia kultúrnej pamiatky. To, čo tvrdí teraz, je úplne irelevantné,“ zakončil Lorenz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu