Aktivistu Lorenza, ktorý je obvinený z prečinu výtržníctva za odstránenie kosákov a kladív z pamätníka sovietskych vojakov, prepustili. Prokurátor vzal späť návrh na väzbu

  0
  Ľuboš Lorenz (Autor: TASR)

  “Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Košice I vzal na vedomie späťvzatie návrhu na vzatie obvineného do väzby a Ľuboša L. prepustil zo zadržania. Obvinený bude stíhaný na slobode,” potvrdila pre TASR hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

  Polícia zadržala Ľuboša Lorenza v stredu (30.8.) za odstránenie ôsmich kosákov s kladivami z pamätníka padlým sovietskym vojakom na košickom Námestí osloboditeľov. Tento čin spáchal spolu s ďalším aktivistom Petrom Kalmusom. Podľa polície išlo o poškodzovanie národnej kultúrnej pamiatky. Aktivista argumentuje, že ide o symboly a propagáciu komunistického režimu, ktorý je zakázaný.

  Aktivisti Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz poškodili pamätník sovietskych vojakov v Košiciach. Zdroj: Facebook Ľuboš Lorenz

  Ide o zastrašovanie, myslí si Lorenz

  “Návrh na väzbu slúžil iba na zastrašenie a znepríjemňovanie mi života. Myslím si, že sa bez problémov ubránim, pretože to, čo som robil, nebol trestný čin,” povedal Lorenz novinárom po prepustení. “Myslím si, že si prokuratúra uvedomila, že dôvod na väzbu absolútne neexistuje, pretože je veľmi pochybné, či vôbec išlo o trestný čin, keďže išlo o preglejkové lepenky, ktoré netvorili súčasť kultúrnej pamiatky,” povedal advokát obvineného Daniel Lipšic. Podľa neho chýbali zákonné znaky trestného činu výtržníctva a maximálny trest, ktorý hrozí, je peňažný. “To znamená, že väzba je úplne neproporcionálne opatrenie,” dodal.

  Obhajcovia aktivistu argumentujú aj stanoviskom krajského pamiatkového úradu, podľa ktorého dodatočne osádzané kosáky a kladivá z preglejky nie sú súčasťou pamiatkovej hodnoty pamiatky, pričom tie pôvodné kovové sa nezachovali.

  Daniel Lipšic Zdroj: TASR

  Lipšic: Červená hviezda, nie kosák a kladivo

  “Samozrejme, že sme vďačný Červenej armáde za oslobodenie, ale ani na Slavíne nie sú kosáky a kladivá, ale je tam červená hviezda, ktorá bola jediná symbolom Červenej armády. Jej symbolom neboli totemické znaky komunistického hnutia,” povedal Lipšic. Na otázku, či sú tieto symboly na Slovensku mimo zákona odpovedal: “Podľa mojej mienky rovnako ako hákový kríž. Náš trestný zákon uvádza symboly totalitných ideológií smerujúcich k potláčaniu ľudských práv, a to nepochybne bol aj fašizmus aj komunizmus. A na Slovensku máme už 20 rokov platný zákon, ktorý vyhlásil komunistický režim za zločinný a nezákonný.”

  Lorenz bol pôvodne riešený v tzv. superrýchlom konaní. Voči obvineniu podali advokáti sťažnosť.

  V roku 2015 Lorenz spolu s Petrom Kalmusom postriekali červenou farbou bustu bývalého komunistického predstaviteľa Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci Krajná Bystrá. Pred súdom argumentovali, že konali v nutnej obrane, aby zabránili trestnému činu propagácie zločineckých skupín a zločineckých režimov. Súdne konanie v tejto kauze stále trvá.

  Busta Vasiľa Biľaka postriekaná červenou farbou. Zdroj: TASR

   

  - Reklama -