piatok, 10 júla, 2020
22.6 C
Bratislava
Úvod Aréna FOTO Koaliční lídri sa po sporoch zahŕňali lichôtkami. S Ficom to nie...

FOTO Koaliční lídri sa po sporoch zahŕňali lichôtkami. S Ficom to nie je ľahké, ale má pravdu, tvrdil usmiaty Danko

Koalícia pokračuje ďalej bez zmeny. Lídri koaličných strán sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny zostavenej po jednom človeku z každej strany a tá má pripraviť dodatok ku koaličnej zmluve. 
 
„Chceme zaviesť pravidelné rokovania koaličnej rady. Chceme zaviesť nové mechanizmy riešenia prípadných sporov,“ uviedol Fico s tým, že by mali medzi sebou intenzívnejšie a na pravidelnej báze komunikovať aj okresné a krajské štruktúry koaličných strán.
 
Andrej Danko (SNS) poznamenal, že za túto vládu sa nikto nemusí z medzinárodného hľadiska hanbiť. „Z hľadiska vnútorného je pravda, že sme neustále predmetom atakov, ale myslím si, že toto leto nám pomôže tieto vzťahy (v koalícii) ozdraviť, počúvať svoje okresné a krajské štruktúry,“ povedal Danko s tým, že vláda má záujem počúvať sociálne skupiny, mladých, seniorov aj menšiny. 
 
„Keď mi bolo prvýkrát povedané, že Béla Bugár bude môj koaličný partner, priznám sa, nespal som. Keď mi to povedal Fico, tak som sa prežehnal a je to pravda, ty to vieš,“ priznal svojmu koaličnému partnerovi Danko, keď hovoril o údajne neľahkom vznikaní koalície po voľbách. 
 
Béla Bugár (Most-Híd) uviedol, že piatkovým stretnutím boli v koalícii stanovené hranice. „Dnes sme fakticky stanovili mantinely, ako budeme pokračovať jednak my traja predsedovia koaličných strán a, samozrejme, aj naši ľudia, ktorí budú pripravovať dodatok ku koaličnej zmluve,“ vysvetlil Bugár. 
 
Reč bola aj o jadre Európskej únie, kde sa Robert Fico rozohnil a znova zopakoval, že trvá na tom, aby v tomto jadre Slovensko figurovalo. S týmto cieľom viedol aj nedávne rokovania s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

S Ficom to nie je ľahké, ale má pravdu, tvrdí Danko

„Odpustíme vám, pán predseda politickej strany Smer-SD. Nie je to s ním (Ficom) ľahké, ale má pravdu. Má absolútnu pravdu, pretože Robert Fico hovorí to, kde Slovensko má byť,“ povedal Danko v reakcii na premiérove slová o tom, že musíme byť v jadre EÚ, aj keď nás to bude niečo stáť. 
 
Úplne posledné slovo mal na tlačovke Béla Bugár. „Vrátili sme sa ku koaličnému stolu, čiže to, čo ste tu možno dva – tri týždne vnímali, rozhodli sme sa, že to už nebude, ak to dodržíme, tak to vyriešime pri koaličnom stole, tam, kde to patrí. Riešime problémy, riešime veci závažného charakteru, ale až doriešime, tak vás budeme informovať,“ povedal predseda Mosta-Híd na úplný záver tlačovky.

Ešte počas tlačovky reagoval na stretnutie koaličných lídrov na svojom facebookovom profile podpredseda SaS Ľubomír Galko. „Personálny refreshman práve zrazil opätky. Nič iné sme ani neočakávali. Pán premiér si môže ísť znova zaplávať do jazera a Béla môže ďalej oberať broskyne. Tomu tretiemu zostala len hanba a poníženie,“ píše poslanec Galko. 

13:30 Andrej Danko a Robert Fico sa zhodli na tom, že Richard Sulík (SaS) by podľa nich vládu na Slovensku viesť nezvládol. 

13:20 Koaliční lídri Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd) a Andrej Danko (SNS) sa dohodli na príprave dodatku ku koaličnej zmluve. Oznámili to na dnešnej tlačovej konferencii spoločne po rokovaní Koaličnej rady.

Premiér Fico uviedol, že bude zostavená pracovná skupina, v ktorej bude mať každá strana svojho zástupcu a urobia sa zmeny. “Prakticky sme sa dohodli na tom, že zostavím pracovnú skupinu, do ktorej každý z nás dá jedného človeka a bude pripravovať dodatok ku koaličnej zmluve. Chceme zaviesť pravidelné rokovania Koaličnej rady. Chceme zaviesť nové mechanizmy riešenia prípadných sporov,” uviedol Fico s tým, že viac by mali medzi sebou komunikovať aj okresné a krajské štruktúry jednotlivých strán, ktoré majú komunikovať na pravidelnej báze.

“Treťou témou bol rozpočet,” doplnil Fico s tým, že všetky tri strany majú záujem, aby koalícia v tomto zložení pokračovala ďalej.

12:20 Ako informuje na svojom webe postoj.sk, šéf národniarov má na stretnutí Koaličnej rady žiadať oodvolanie ministra práce Jána Richtera. 

11:11 Reakcie na koaličnú radu prišli krátko po jej začiatku. Medzi prvými sa ozvala SaS. Liberáli v stanovisku uviedli, že „Danko by mal vrátiť titul JUDr“.

„Predseda SNS a NR SR Andrej Danko má ignorantský vzťah k ústave a k ústavným mechanizmom, ktoré v štáte zabezpečujú rozdelenie moci,“ píše SaS. Podľa liberálov nemá SNS právo ani dôvod odobrať premiérovi právo rozhodovať o odvolávaní ministrov. 

„Na nastoľovanie rozumných požiadaviek, ktoré by pozdvihli politickú kultúru v krajine, je však Andrej Danko zbabelý. Celé je to o to smutnejšie, že si píše pred menom titul JUDr. a do parlamentných volieb šiel so sloganmi: Hrdo, odborne, slušne. To, čo predvádza Andrej Danko a jeho SNS, nie je ani hrdé ani odborné a už vôbec nie slušné. Ak SNS požiadavku na oklieštenie právomocí premiéra presadí do koaličnej zmluvy, budeme to vnímať ako konanie namierené proti ústavnému poriadku Slovenskej republiky a nenecháme takéto prznenie slovenskej demokratickej štátnosti bez odozvy.“ dodáva SaS v stanovisku. 

 Bugár chce ukončiť odkazovanie cez médiá

Bugár verí, že po dnešku skončí odkazovanie si cez médiá. “Jednoznačne chceme dosiahnuť to, že odkazovanie cez médiá už nebude,” povedal pri príchode novinárom s tým, že partneri by chceli dosiahnuť, aby sa súčasná situácia už neopakovala. V tejto atmosfére sa totiž podľa Bugára pracovať nedá.

Šéf Mosta-Híd si zároveň nemyslí, že by za ministra školstva Petra Plavčana (nom. SNS), ktorý 31. augusta skončí vo funkcii, mal padnúť na oplátku minister práce Ján Richter či šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD). “To sa nedá tak, že zub za zub. To sme kde? Na Sicílii?” spýtal sa.

Danko hovoril pred Koaličnou radou ešte vo štvrtok (24.8.) o potrebe personálneho “refrešu” vo vláde aj o tom, že chce o svojich ministroch rozhodovať sám. Bugár má trochu iný pohľad na vec. Chce síce o svojich ministroch sám rozhodovať, ale priznáva, že keď on nebude voči ministrovi konať, je tu ešte premiér. “Premiér je šéfom tejto vlády, nemôžete mať absolútnu moc,” doplnil Bugár.

Fico pri príchode na Koaličnú radu reagoval na otázku o personálnom “refreši” tým, že on už sa “refrešol” ráno v jazere. Viac novinárom nepovedal. Na otázky pri príchode neodpovedal ani Danko, ktorý krízu vyvolal, keď vypovedal koaličnú zmluvu. Vo štvrtok na tlačovej konferencii potvrdil záujem rokovať o dodatku k tejto zmluve a hovoril aj o potrebe nastavenia nových vzťahov. Hoci ešte pred pár dňami hrozilo, že SNS koalíciu opustí, národniari zostávajú, nevidia inú alternatívu k tejto vláde.

Danko partnerom cez médiá tiež odkázal, že na dnešnom rokovaní bude žiadať nové pravidlá na zverejňovanie pôvodu majetku verejných funkcionárov. Bugár je nateraz ochotný rokovať. V budúcnosti však o požiadavkách, ktoré sa nedozvie priamo, ale len z médií, neplánuje rokovať.

Autor: TASR, top

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Rusko zablokovalo 107 webstránok za šírenie hoaxov o ústavných zmenách. Policajti prehľadali aj domy a byty aktivistov

Ruská Federálna služba pre dohľad nad komunikáciou, informačnými technológiami a masmédiami (Roskomnadzor) zablokovala 107 webových stránok, ktoré šírili nepravdivé správy týkajúce sa...

Európska komisia varuje: Riziko, že sa s Britániou nedosiahne žiadna dohoda, je reálne

Doterajšie pobrexitové rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom priniesli "malý pokrok" a medzi oboma stranami zostávajú mnohé rozdiely. Uviedla vo štvrtok Európska...

Časť Slovenska zasiahnu v piatok vysoké teploty. V nedeľu už bude chladnejšie

Na juhozápade a ojedinele aj na juhu stredného Slovenska môžu teploty v piatok (10. 7.) dosiahnuť až 34 stupňov Celzia.

Grécko: Tisíce ľudí protestovali, dôvodom je plán vlády premiéra Mitsotakisa

V gréckych Aténach vypuklo vo štvrtok násilie počas demonštrácie proti plánom stredopravicovej vlády obmedziť možnosť organizovania protestov, píše agentúra AP.

Sulík sľubuje ďalšie kilečko: Chcem vyzvať všetkých, aby napísali, čo im pije krv, odkázal podnikateľom

Rezort hospodárstva chce pripraviť druhý balík na zlepšenie podnikateľského prostredia. Avizoval to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) po tom, ako schválil parlament...

Opatrenia štátu proti koronavírusu ľudia v Česku prijali, vyčítali rúška

Väčšina ľudí v Česku (71 percent) pokladá opatrenia, ktoré štát prijal proti šíreniu koronavírusu, za primerané. Tri štvrtiny Čechov (76 percent) zastávajú...

Drgonec: Kolíková neponúka reformu. Do ústavy dajú niečo, čo tam dávno malo byť. Za lubom však majú nadelegovanie politikov na Ústavný súd

Reforma, ktorú predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, nie je reformou. „Dajú do ústavy niečo, čo tam dávno malo byť, to nie je...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 10. júla 2020 - 08:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky