streda, 12 mája, 2021
14.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Generálna prokuratúra preverila obchod Kaliňáka s Bašternákom. Výsledok? Minister má stále dôvod...

Generálna prokuratúra preverila obchod Kaliňáka s Bašternákom. Výsledok? Minister má stále dôvod na úsmev

Denník konštatuje, že k vyšetrovaniu nepríde napriek tomu, že samotná transakcia pripomína viac ako obchod skôr luxusný dar Bašternáka exministrom. Neexistujú však dôkazy, že by za tento „dar“ Kaliňák s Počiatkom pre Bašternáka niečo urobili. Za takéto niečo nemožno v zmysle Trestného zákona považovať ani to, že polícia a finančná správa roky ignorovali a odmietali vážne podozrenia, že Bašternák pácha daňové podvody. Jeho vyšetrovanie sa začalo až minulý rok potom, čo prípad zverejnili médiá.

Prípad sa podľa Denníka N týka akciovky B. A. Haus, ktorá vznikla v roku 2008. Založili ju Ján Počiatek, Ladislav Bašternák a Marek Turčan, advokát, ktorý podniká s Robertom Kaliňákom. Nasledujúce tri roky vložil Bašternák do firmy 850.000 eur, ktoré tam evidoval ako pôžičky. Firme požičal aj Počiatek – 315.000 eur. Ako tieto vklady prebehli, či išlo o hotovosť a odkiaľ Bašternákove peniaze pochádzali, ešte Generálna prokuratúra podľa Šufliarskeho samostatne preverí.

V roku 2013 mala firma, ktorá vlastní viacero luxusných nehnuteľností, prvýkrát zisk. Hneď v októbri toho roku sa Bašternák rozhodol podiel vo firme predať. Mal 34 kusov akcií, 17 predal Kaliňákovi a 17 Počiatkovi. Obidvaja zaplatili približne 8000 eur. Reálnu hodnotu tohto podielu pritom realitný maklér odhadoval od 600.000 až do milióna eur. Keďže Počiatek už časť akcií vlastnil, po tejto transakcii sa stal väčšinovým akcionárom firmy. Zvyšné akcie majú Kaliňák a Turčan.

Generálna prokuratúra podľa Denníka N prípad uzavrela bez toho, aby objednala znalecký posudok na hodnotu podielu, ktorý Kaliňák kúpil. Minister totiž tvrdí, že zaplatil reálnu cenu, čo je vzhľadom na hodnotu nehnuteľností, ktoré firma má, vysoko nepravdepodobné. „Znalecký posudok by bol nad rámec zisťovania skutkového stavu podľa zákona,“ hovorí Šufliarsky. Podľa neho, ak neexistuje dôkaz o tom, že Kaliňák niečo pre Bašternáka spravil, a zároveň zákony hovoria, že predávajúci a kupujúci si môžu dohodnúť akúkoľvek cenu za kúpu a predaj akcií, na obchode nie je v zmysle zákona nič protiprávne. „Vec, v ktorej je Bašternák stíhaný, nie je možné prepojiť s týmto obchodom,“ hovorí námestník generálneho prokurátora. „Neexistuje ani len indícia o tom, že by výška kúpnej ceny bola forma úplatku,“ dodal pre Denník N.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 Úmrtí 12,077 Uzdravení 368,421 Infikovaných 5,638 Last updated: 12. mája 2021 - 09:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -