piatok, 30 októbra, 2020
12 C
Bratislava
Úvod Aréna Paška: SNS nemieni byť v koalícii len do počtu, chce, aby sa...

Paška: SNS nemieni byť v koalícii len do počtu, chce, aby sa realizovali aj ich návrhy

SNS chce doplniť do koaličnej zmluvy zvýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe, 13. a 14. plat bez odvodov, zriadenie slovenských aeroliniek, investičné stimuly do kúpeľníctva.

Ďalej aby minister financií neblokoval výstavbu infraštruktúry, aby ministri nekomentovali verejne prácu svojich kolegov, aby koaličná rada zasadala v pravidelných intervaloch a aby sa na rokovanie vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada.

“Sú to témy, ktoré chceme dať partnerom dopredu vedieť, aby sa na rokovanie o zmenách a doplnkoch koaličnej zmluvy pripravili,” uviedol Paška.

Primerane rozdeľovať financie

Koaličné rozhovory by podľa jeho slov mali viesť ku zlepšeniu vnútorných koaličných vzťahov a tiež k lepšiemu fungovaniu koalície v prospech ľudí.

“Naším záujmom je, aby sa lepšie ekonomické výsledky Slovenska viac premietli do každodenného života ľudí a aby sa primerane rozdeľovali finančné prostriedky podľa koaličnej zmluvy a tiež podľa toho, aký máme spoločný záujem pomáhať ľuďom,” povedal pre TASR Paška, podľa ktorého SNS mrzí, že všetky priority koaličných partnerov boli doposiaľ plnené, ale tie národniarske nie.

“Na iniciatívy SNS naši partneri prihliadali s tým, že nie sú finančné zdroje,” poznamenal s tým, že partneri síce potvrdzujú, že sa napríklad o 13. plate chcú rozprávať, ale napokon realizáciu návrhov odsúvajú na neurčito. “S tým, že oni tlačia svoje priority. Napriek tomu, že programové vyhlásenie vlády je spoločné, tak témy SNS sú odkladané a ostatné sa riešia prednostne,” poznamenal Paška.

Dodal, že napríklad 13. plat by národniari chceli presadiť čo najskôr, aby sa s ním počítalo už v budúcoročnom štátnom rozpočte. SNS podľa Pašku dlhodobo ťaží aj fakt, že veľký počet štátnych zamestnancov nedostáva ani minimálnu mzdu.

To by chceli riešiť, ale ministerstvo financií podľa Pašku argumentuje, že na to nie sú peniaze. Prvý podpredseda národniarov zdôrazňuje, že koaliční partneri spravujú štát spoločne a mali by to tak aj vnímať.

Ako spravovať krajinu?

V prípade štátnych zamestnancov by mali podľa neho “spravodlivo rozdeľovať finančné prostriedky všetkým štátnym zamestnancom” a nie iba vybraným skupinám týchto zamestnancov.

Paška tiež pripomenul, že táto vláda v jej aktuálnom zložení vznikla aj preto, aby pomohla Slovensku dôstojne preklenúť slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a tiež priniesť pokoj po brexite.

Slovenské predsedníctvo už je za nami a podľa Pašku je čas porozprávať sa aj o tom, “ako chceme krajinu spravovať do konca volebného obdobia”.

Dodáva, že ak chcú koaliční partneri pokračovať ďalej v tejto podobe vlády, SNS dáva priestor na dohodu. Zároveň však upozorňuje, že chcú plniť svoje ciele rovnako, ako sa plnia ciele partnerov.

Koaliční partneri sa zatiaľ verejne k požiadavkám SNS nevyjadrili.

“Počkáme na rokovanie koaličnej rady,” uviedol TASR Úrad vlády.

S partnermi, nie s médiami

Most-Híd pre TASR povedal, že tak ako o vypovedaní koaličnej zmluvy, aj o požiadavkách SNS sa strana dozvedela z médií. Bugárovci na ne prostredníctvom médií odpovedať nebudú.

“Budeme o nich rokovať s koaličnými partnermi, ako to máme vo zvyku,” uviedol pre TASR Most-Híd.

Koaličná kríza vypukla v pondelok (7.8.), keď predseda SNS Andrej Danko oznámil partnerom listom cez médiá vypovedanie koaličnej zmluvy.

Na následnom rokovaní koaličnej rady sa predsedovia Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd zhodli, že neexistuje alternatíva k súčasnej vláde.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár za trojlístok informoval, že partneri sú odhodlaní pokračovať ďalej. Podľa neho nie je problém v koalícii taký vážny. Lídri sa majú zísť opäť v piatok na Úrade vlády.

SNS zároveň čelí kauze rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Národniari pripustili, že aj za spustením kauzy vidia kroky z Úradu vlády.

Zároveň upodozrievajú Smer-SD zo spolupráce s OĽaNO na diskreditácii SNS. Opozičné hnutie má podľa SNS disponovať tajnými materiálmi z Úradu vlády SR.

V týchto krokoch vidí poslanca NRSR a premiérovho poradcu Erika Tomáša.

Ten obvinenia odmieta a považuje ich za absurdné. SNS by sa podľa neho útokmi založenými na dojmoch nemala zbavovať zodpovednosti za rezort školstva. Bugár vyzval koaličných partnerov na zodpovednosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ÚVZ SR: Prevádzkovatelia aj zamestnávatelia budú môcť požadovať doklad o negatívnom teste

Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia budú môcť od 2. novembra od 5.00 h požadovať od osôb doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19....

Poľský prezident navrhuje zmiernenie prísnej legislatívy pri interrupciách

Poľský prezident Andrzej Duda navrhol v piatok zmiernenie prísnej legislatívy týkajúcej sa interrupcií. Urobil tak v snahe upokojiť rastúce napätie v krajine,...

Premiér pozval ľudí na plošné testovanie. Máme tak šancu vykročiť v ústrety slobode, uviedol

Premiér Igor Matovič (OĽANO) pozval všetkých ľudí na víkendové plošné testovanie na COVID-19. Hovorí o pokuse predísť úplnému lockdownu a boji za...

Český parlament schválil predĺženie núdzového stavu

Poslanecká snemovňa českého parlamentu v piatok schválila predĺženie núdzového stavu v krajine o ďalšie tri týždne – do piatka 20. novembra. Informoval...

Prezidentka nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania

Prezidentka SR Zuzana Čaputová momentálne nevidí dôvod na zastavenie celoplošného testovania obyvateľstva na COVID-19. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin...

VIDEO Krajčí: Počet prípadov nebude rásť tak rýchlo ako v Česku

Počet prípadov na Slovensku nebude rásť tak rýchlo ako v Česku vzhľadom na celoplošné testovanie a zákaz vychádzania. Predpokladá to minister zdravotníctva...

Matovič verí, že do rána bude väčšina odberných tímov pripravená

Premiér Igor Matovič (OĽANO) verí, že do sobotňajšieho (31. 10.) rána bude absolútna väčšina odberných tímov pripravená na spustenie celoplošného testovania na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 +3,363 Dnes Úmrtí 212 +12 Dnes Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 30. októbra 2020 - 20:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky