Mladý krásny Macron… Bábka bohatých, padlo. Stane sa z Francúzska peklo? Čo príde?

0
Emmanuel Macron (Autor: TASR)

Ako si vysvetliť, že v prieskumoch verejnej mienky je Emmanuel Macron, tento mladý krásny prezident, v zásade odmietaný? Áno, ako si vysvetliť, že hneď dva prieskumy verejnej mienky hlásia na prelome júla a augusta drastický prepad jeho podpory?

Odpoveď na uvedené otázky nenájdeme v mediálnej Macronovej gestikulácii, ktorá vyvoláva v zahraničnej tlači doslova hysterické mdloby a vlny nadšenia. Nájdeme ju v peňaženkách Francúzov. A v spôsobe vlády.

Bilancia prvých 100 dní: autoritárstvo, gestikulácia a demonštrácia

Nebude to dnes ani zajtra, ale presne 15. augusta: tých pamätných „100 dní milosti“ (vo Francúzsku je termín milosť vnímaný v náboženskom význame; oproti tomu stojí slovenský výraz hájenie, ktorý pripomína skôr poľovnícku terminológiu; pozn. red.).

Dnešok 9. augusta je však dôležitý, pretože sa koná posledná Rada ministrov a definitívne hlasovanie o zákone o dôvere v politický život vo francúzskom Národnom zhromaždení, respektíve jeho druhá časť. Začínajú sa totiž prázdniny…

Táto skutočnosť však vyvolala v posledných dňoch zdesenie vo vládnom tábore, pretože mnoho poslancov už oznámilo, že sa na tomto poslednom hlasovaní nezúčastní. Na to, aby zákon konečne prešiel, potrebuje hlasovať nadpolovičná väčšina, teda 289 poslancov z celkového počtu 577.

Predseda finančnej komisie, republikán Éric Woerth to povedal za všetkých jasne: „Už som k tomuto zákonu povedal všetko, čo som povedať chcel. Úprimne, nevidím najmenší dôvod sa v stredu vracať, aby som hlasoval.“ Zatiaľ čo neúčasť Woertha môže vyzerať ako zdanlivo efektné, ale neúčinné gesto, šéf skupiny En Marche! Richard Ferrand zatrúbil hlasno. Združme sa! Zatiaľ prešla prvá časť zákona, druhá môže byť eventuálne odložená, keby chýbali ľudia.

Najmenej 145 poslancov nového klubu musí byť na mieste, zvyšok sa pokryje spriatelenými z klubu Demokratického hnutia, ktorého šéf François Bayrou bol napokon na začiatku tohto zákona. Aj keď padol pri prvej vládnej obmene: podozrivý z machinácií s európskymi asistentmi. Ani poslanec Farrand v tom nie je nevinne, ale nikto ho nepodozrieva, že by nechcel, aby zákon prešiel, aj keď by mohol mať znovu opletačky za svoje favorizovanie zdravotnej poisťovne v Bretónsku, ktorú prihral ako zákazku svojej partnerke pracujúcej s nehnuteľnosťami.

To, čo charakterizuje uplynulé tri mesiace, by sa dalo zhrnúť do troch slov, troch termínov: autoritárstvo, gestikulácia a demonštrácia. Prezident Macron vládne bez milosti a od jesene s tým bude mať veľké problémy. Na rad totiž prichádzajú sily, s ktorými zatiaľ, zdá sa, veľmi nepočítal. A nemusí to byť len opozícia v uliciach, ako sľubuje radikálna ľavica (Mélenchon či komunisti vrátane anarchoteroristov s Molotovovými kokteilmi), ale aj opozícia vo vlastných radoch. Tá, ktorá to od Macrona zatiaľ najviac schytala…

Posledná Macronova elyzejská večera

V utorok večer 8. augusta usporiadal prezident Emmanuel Macron v Elyzejskom paláci poslednú priateľskú „vládnu večeru“ a pre komentátorov nastáva obdobie bilancie prvých troch mesiacov, tých „sto dní milosti“. Lámal sa chlieb? Zrejme bola reč hlavne o tom, ako Macron stále triumfuje na všetkých frontoch, aj keď… Aj on cíti, že to nemusí trvať dlho. Triumfujúca úzkosť?

Každý si iste spomenie na tie velikášske a nevkusné triumfujúce gestá čerstvo zvoleného prezidenta na pozadí pyramíd parížskeho Louvru. V Elyzejskom paláci vládne – ako znie oficiálna línia komunikácie – pocit dosiahnutia prvej méty: prvé tri kľúčové texty v zásade prešli parlamentom, zákon o moralizácii politického života (respektíve dôvere v politický život), protiteroristický zákon a zákon o ordonanciách. Prezident Macron môže byť pyšný na svoju „intenzívnu medzinárodnú aktivitu“ (Brusel, Putin, Trump), to zdôrazňované „vodcovstvo“ (ktorému sa dnes hovorí „leadership“) a najmä „dosiahnutie demokratickej revolúcie“ – dané drvivou väčšinou v parlamente, ktorý bol z „dvoch tretín obmenený a feminizovaný“.

Agentúra Ifop-Fiducial – ako sme už informovali – oznámila, že jeho podpora klesla o 10 percentuálnych bodov zo 64 % na 54 %, prieskum medzinárodnej výskumnej firmy YouGov zrazil jeho popularitu na 37 %, teda prepad o 7 percentuálnych bodov; rovnaká agentúra mu však už v júni dávala len 39 %…

Francúzi predovšetkým zaznamenali prvé sociálne dosahy sľubovaných reforiem na svojich peňaženkách. Výskumné centrum OFCE pripomína, že reformy sociálnych dávok a daní pocítia najmä chudobní. „Macron si obliekol kabát bohatých“ – tí ho napokon sponzorujú. Bábka finančných trhov, znelo už počas kampane z úst rôznych ľudí od protikandidátky Marine Le Penovej po budúceho spojenca, centristu Françoisa Bayroua.

Marine Le Penová

Marine Le Penová. Zdroj: TASR

Dvojakým symbolom týchto snáh je reforma príplatkov na bývanie (APL) a premena dane z majetku pre tých najbohatších (ISF), známa za Hollanda ako „milionárska daň“. Zatiaľ čo v rámci potreby chce vláda mesačne ušetriť 32 miliárd eur, študenti si od októbra budú musieť zvykať na to, že v rámci APL dostanú mesačne o 5 eur menej (a možno ešte menej). Oproti tomu do dane z majetku nebudú započítané akcie a dividendy a do majetku sa, samozrejme, nebude zahŕňať jachta alebo zbierka obrazov…

V septembri chystá vládny tím predložiť v parlamente rozpočet na rok 2018. Už teraz je zrejmé, že vláda nebude schopná udržať 3 % z deficitu (predpokladá sa, že to bude na úrovni 2,7 %), a rozpočet ukáže, čo všetko Francúzsko čaká v ďalších rokoch. Budeme sa tomu venovať.

Macron mení doktrínu, ale s armádou ďalej bojuje

Po prvom mesiaci vyhodil Macron hneď niekoľko ministrov z vlády, traja odišli oficiálne sami: Marielle de Sarnezová, François Bayrou, Sylvie Goulardová. Všetci z Demokratického hnutia. Bayrou, minister spravodlivosti, a Goulardová, ministerka obrany, tvorili spoločne s de Sarnezovou, ministerkou európskych záležitostí, kľúčovú trojicu. Problémy s prvým zákonom o moralizácii, ako aj vyhodenie náčelníka generálneho štábu Pierra de Villiersa zapadajú do tejto skladby vecí.

Prezident Macron na verejnosti rád gestikuluje, v zahraničí ide priamo o demonštrácie, vládne však bez súcitu, pevnou rukou – autoritárstvo spojené s jeho predstavou prezidentovania ako vteleného jupiterského božstva, ako rád opakuje.

Ale aj napriek tomu sa na medzinárodnom poli stala vo Francúzsku jedna vec, spomínaná väčšinou okrajovo:

Macron počas Trumpovej návštevy prezradil, čo si zrejme definitívne dohodol počas návštevy s prezidentom Putinom. Francúzsko mení vojenskú doktrínu; za Hollanda sa ešte hovorilo o podpore demokratickej sýrskej opozície, teraz Macron v zásade pragmaticky opakuje, že nepodmieňuje vývoj v Sýrii odchodom Bašára al-Asada. Nie je to nová správa, ale mení rozloženie síl.

Emmanuel Macron (vpravo) a Donald Trump

Emmanuel Macron (vpravo) a Donald Trump. Zdroj: TASR

Tento postoj je výsledkom jeho trojdňovej návštevy Blízkeho východu ešte z januára tohto roku, keď vzápätí počas návštevy vysokej obchodnej školy (ESA) povedal: „Robiť z odstránenia Bašára al-Asada predpoklad všetkého ďalšieho bolo chybou. Náš principiálny problém je Daeš (IS). Ale zároveň nesúhlasím s tými, ktorí by s ním chceli uzatvárať pakt, pretože Bašár al-Asad ako vodca zlyhal.“

Prezident Donald Trump vysvetlil Macronovi, že s podporou demokratických síl to rovnako nebude také slávne – CIA v každom prípade ukončila ich podporu. „Nebezpečná strata času,“ oznámil Trump v tweete 25. júla.

Vláda „Svätej Trojice“?

Súčasná moc macronie – toho zvláštneho zoskupenia ľudí a tendencií, ktoré spája predstava o prekonaní doterajšej vlády dvoch opozičných strán socialistov a konzervatívcov v novej fúzii – sa však koncentruje do rúk v zásade troch ľudí. Dalo by sa to zveličene nazvať „Svätá Trojica“, ironizuje večerník Le Monde vo svojom poslednom vydaní. Okrem Macrona sú tými ďalšími dvoma Alexis Kohler, generálny sekretár Elyzejského paláca, a Ismaël Emelien, poradca pre komunikáciu a stratégiu.

„Macron, Kohler, Emelien, to je zlatý triangel, kde sa prijímajú všetky strategické rozhodnutia,“ prezradil pre Le Monde vysoký funkcionár, znalec štátneho systému. Centralizovaná moc, kde nemá miesto nikto bez dôvery prezidenta, zatiaľ vzbudzuje údiv, prekvapenie. „Macron sa rozhodol pre extrémne koncentrovaný výber. Je v skutočnosti presvedčený, že fungujú iba úzke spojenia. Nedôveruje nikomu a verí v seba. A to je približne všetko. Alexis a Ismaël tvoria výnimku. V trojici rozhodujú o všetkom, obsahu i forme. Lebo akcia a komunikácia sú neodlučiteľné.“

Pohľad do štatistickej podpory agentúry YouGov ukazuje aj to, že Macron nestráca popularitu len u občanov, ktorým berie peniaze (strednej a chudobnejšej vrstvy), ale aj u tých, ktorí s ním spojili časť osudu – teda tzv. konštruktívni republikáni (parlamentný klub, ktorý hlasuje s Macronom), centristi okolo Bayroua a časť socialistov, ktorí urobili to isté, čo konštruktivisti. Pred jesennou zrážkou s realitou si zatiaľ oddýchnime, peklo sú tí druhí, ako hovorieval radikálny filozof Jean-Paul Sartre, nebude trvať dlho a z Francúzska sa stane peklo. Tá revolúcia, o ktorej Macron sníval, môže priniesť skutočnú revolúciu.

- Reklama -