Fico: Nestabilita ohrozuje zahraničnopolitické záujmy. Som pripravený toto riziko minimalizovať

  0
  Robert Fico (Autor: Dominik Földes)

  Ako prvú spomenul premiér svoju aprílovú návštevu Berlína pri príležitosti 25. výročia podpisu základnej zmluvy medzi ČSFR a Nemeckom. Výsledkom tejto návštevy má byť podľa Fica to, že Slovensko a Nemecko podpísali Memorandum o systémovej medzištátnej spolupráci, ktorým „obe krajiny ustanovili takzvaný prehĺbený politický a expertný dialóg, ktorý by sa mal týkať takmer všetkých rezortov vlády“.

  „Ministerstvo financií by sa zameralo na prehlbovanie hospodárskej a menovej únie, ministerstvo spravodlivosti na boj proti terorizmu či rezort práce na oblasť sociálnej agendy. Z tejto iniciatívy je zrejmé, že sa zodpovedne pripravujeme na scenár integrácie do jadra EÚ, ktorý odštartuje po nemeckých voľbách,“ napísal Fico. Pričom zdôraznil, že zvyšovanie životnej úrovne občanov v spolupráci so silnými ekonomikami je pre neho základným imperatívom.

  Memorandum považuje premiér za „jasnú odpoveď všetkým dobrodružným opozičným koncepciám, ktoré posúvajú Slovensko na perifériu Únie. Slová prvého muža nemeckej diplomacie, že Slovensko už je v jadre EÚ, sú inšpiratívne pri napĺňaní nášho základného zahraničnopolitického cieľa“.

  Druhou významnou správou, ktorá bola podľa premiérových slov odignorovaná, má byť hodnotenie slovenskej ekonomiky ratingovou agentúrou Fitch Ratings. Tá potvrdila Slovensku dlhodobý rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom, čím sa pridala k ďalším dvom – Standard & Poor's, Moody's, ktoré „zhodnotili výsledky stabilného ekonomického prostredia, očakávaného rýchleho hospodárskeho rastu, stabilného prílevu zahraničných investícií. Ekonomické renomé Slovenska rastie a tieto očakávania musí reálne pocítiť aj peňaženka občanov“, myslí si premiér.

  Fico tiež zdôraznil, že stabilita vlády a plnenie programu je pre neho základnou politickou mantrou a prípadná nestabilita ohrozuje slovenské zahraničnopolitické záujmy, pričom on ako premiér je pripravený toto riziko minimalizovať. 

  - Reklama -