Bordel po voľbách vo Venezuele. USA plánujú dôrazne zakročiť

  0
  Venezuelskí voliči kontrolujú svoje hlasovacie zariadenie na zozname voličov počas hlasovania vo voľbách do ústavodarného zhromaždenia pred volebnou miestnosťou v Caracase (Autor: TASR)

  Podľa vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí bolo nedeľňajšie hlasovanie krokom k autoritárstvu a Spojené štáty budú “naďalej podnikať dôrazné a rýchle kroky proti jeho architektom”. Zámerom je “nahradiť legitímne zvolené Národné zhromaždenie a oslabiť právo Venezuelčanov na sebaurčenie”, reagoval Washington.

  Voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999, bojkotovala opozícia, takže všetkých 5500 kandidátov na obsadenie 545 kresiel boli podporovatelia vlády. Podľa vyhlásenia Národnej volebnej komisie účasť voličov dosiahla 41,53 percenta, čo je viac ako dvojnásobok oproti odhadom Madurových odporcov.

  Spojené štáty sa pripojili ku krajinám ako Argentína, Kanada, Kolumbia, Peru, Mexiko či Španielsko, ktoré deklarovali, že voľby vo Venezuele neuznajú. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová vo svojom príspevku na Twitteri napísala, že tieto “predstierané voľby” sú pre Venezuelu “ďalším krokom k diktatúre”.

  Washington tiež odsúdil “používanie násilia Madurovým režimom proti občanom uplatňujúcim svoje práva na slobodu prejavu, združovania a pokojného zhromažďovania sa”.

  Pri protivládnych protestoch, ktoré trvajú vo Venezuele už štyri mesiace, zahynulo doteraz vyše 120 ľudí.

  - Reklama -