utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaHavran o slovenských dejinách nevie nič. Chrapúnstvo. Treťotriedni propagandisti. Zastavte túto komédiu,...

Havran o slovenských dejinách nevie nič. Chrapúnstvo. Treťotriedni propagandisti. Zastavte túto komédiu, vyzval národniar RTVS. Odpovede stáli za to

V utorok 25. júla Dvojka už tradične odvysielala diskusnú reláciu Večera s Havranom, v ktorej moderátor Michal Havran spolu so svojimi hosťami odštartoval sériu diskusných špeciálov SK Dejiny, ktorá bude pokračovať aj počas augusta. S historikmi Martinom Pekárom, Antonom Hruboňom, Michalom Schvarcom a Miloslavom Szabóom sa pritom Havran rozprával o zrode ľudáctva a vzniku slovenského štátu.

Bojme sa, aby sme nemali ešte viac rozzúrených voličov, tvrdí Hrnko

Relácia si našla aj odporcov, napríklad podpredsedu Slovenskej národnej strany Antona Hrnka, ktorý apeloval na aktuálne aj budúce vedenie verejnoprávnej televízie, aby zastavili túto podľa jeho slov „grajciarovú komédiu“. „Ak toto má byť diskusia o slovenských dejinách, tak nás Pán Boh opatruj a bojme sa, aby sme nemali ešte viac nahnevaných a rozzúrených voličov, ktorí budú voliť hocičo, len aby sa nemuseli pozerať na niečo také odporné a ešte to nazvať aj diskusiou o slovenských dejinách!“ napísal Hrnko na sociálnej sieti.

Svoje si povedal na adresu moderátora, ktorý podľa jeho názoru nebol doma v téme, a preto diskusia nemohla byť plodná. Ako dodal, Havran podľa jeho názoru o slovenských dejinách nevie nič. „V jeho podaní je to len znôška nenávistných tvrdení voči všetkým tým, ktorí ich v minulom a do značnej miery aj v tomto storočí formovali a ovplyvňovali,“ tvrdí poslanec a uvádza príklad. „Postaviť napr. výklad slovenských dejín v prvej polovici 20. storočia na predstave o endemicky zlovoľnej a zlo šíriacej Slovenskej ľudovej strane a nevidieť súvislosti, v ktorých táto strana pôsobila a presadzovala slovenský národný program, je vyslovené chrapúnstvo, nemajúce v civilizovanej národnej spoločnosti nielen v Európe obdobu,“ konštatoval národniar.

Zdroj: TASR/podpredseda SNS Anton Hrnko 

Lepšiu mienku ako o moderátorovi nemá Hrnko ani o hosťoch, ktorí sa diskusie zúčastnili. „To, že namiesto serióznej histórie sa vydali cestou treťotriednych propagandistov, je ich vec, ale je to škoda. Mohli niečo v odbore dosiahnuť a nezostať pre budúcnosť bezvýznamní,“ napísal Hrnko, pričom uviedol aj radu: „Nechoďte diskutovať o témach, v ktorých nie ste doma alebo o nich takmer nič neviete. Je to nedôstojné pre vás osobne. A aj na takúto diskusiu sa treba pripraviť,“ vyjadril sa.

V závere pridal aj apel na vedenie Slovenskej televízie, aby zastavila túto podľa jeho slov neobyčajne surovú dehonestáciu Slovákov, slovenského národa a Slovenskej republiky. „Takéto paškvily len ďalej polarizujú spoločnosť a naháňajú vodu na mlyn všetkým extrémistom počnúc čechoslovakistami a končiac šovinistami. Slováci sú svojím vedomím predsa len niekde inde, aby boli ochotní konzumovať takéto nepodarky,“ uzavrel.

Zdroj: Facebook/Anton Hrnko

„RTVS sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam pána Hrnka. V predmetnej relácii boli zastúpení renomovaní historici zo SAV a akademickej obce, ktorí majú za sebou bohatú a vysoko rešpektovanú publikačnú a vedeckú činnosť k danej téme. Podotýkame, že relácia bola pripravená v súlade so štatútom programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS,“ povedala manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou Dominika Šulková z RTVS. Pre PL Šulková zároveň ozrejmila, že špeciálnu reláciu SK Dejiny pripravuje realizačný tím v zložení: dramaturg RTVS, moderátor, režisér a ďalší.

Historik: Dôrazne odmietam invektívy Hrnka

Voči národniarovým slovám sa ohradil aj Miloslav Szabó z Historického ústavu SAV, ktorý bol Havranovým hosťom. Podľa historikových slov na základe vlastného pozorovania nadobudol pocit, že relácia bola pripravená za odbornej asistencie a venovala sa relevantným aspektom histórie Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). „Diskusia bola kritická, pretože ide o problematický úsek slovenských dejín, kde je potrebné zohľadniť medzinárodný kontext vzostupu fašizmu v Európe v 30. a 40. rokoch 20. storočia,“ uviedol Szabó s tým, že v žiadnom prípade sa hostia nesnažili ľudácke hnutie bezdôvodne očierniť.

Na margo svojich kolegov sa Szabó vyjadril, že ide o profesionálnych historikov, ktorí sa zaoberajú jednotlivými aspektmi témy diskusie. „Ja sám som riešiteľom výskumného projektu, kde skúmam antisemitizmus predstaviteľov HSĽS v medzivojnovom období v stredoeurópskom kontexte,“ priblížil historik s tým, že o jeho odbornosti svedčí napríklad grant, ktorý získal v rámci medzinárodného programu Slovenskej akadémie vied SASPRO. „Som zároveň členom vedeckého programu Európskej komisie Marie Curie Actiones a na danú tému práve publikujem vedeckú štúdiu v prestížnom odbornom časopise The Journal of Contemporary History. Z tohto dôvodu dôrazne odmietam invektívy podpredsedu Národnej rady SR Antona Hrnka namierené proti mojej odbornosti, ktoré publikoval na svojom facebookovom statuse (“treťotriedni propagandisti”). Na takejto úrovni sa vecná (o odbornej ani nehovoriac) diskusia nemá a ani nedá viesť,“ uzavrel.

Zavolá si pár kamarátov, ktorí majú na vec rovnaký názor, hovorí nový šéf RTVS

V auguste zasadne do šéfovského kresla verejnoprávneho média ešte stále riaditeľ TASR Jaroslav Rezník. Ten sa pred pár dňami v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ na adresu teológa Havrana vyjadril, že si ho už pozval na pohovor a má viacero výhrad. Podľa jeho slov sa na moderátorovi prejavuje prirodzená únava materiálu. Budúcemu riaditeľovi RTVS prekáža aj to, že moderátor akoby pozýval do relácie v poslednom čase iba ľudí s rovnakým svetonázorom. „V poslednom čase mám pocit, že si zavolá pár kamarátov, ktorí majú na vec rovnaký názor,“ hovorí Rezník.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img