Žilinský župan Blanár pre PL: Fico jasne deklaroval, že nie je dôvod, aby došlo k zmene jedného z najúspešnejších ministrov vnútra v rámci krajín EÚ

0
Juraj Blanár (Autor: TASR)

Žilinským županom ste už od roku 2005. V čom by mohol byť Žilinský samosprávny kraj vo všeobecnosti vzorom pre ostatné slovenské kraje, respektíve v čom je možno špecifický?

Žilinský kraj je jedinečným vo viacerých oblastiach, pričom v mnohom vynikáme aj v rámci celého Slovenska. Ak sa len pozrieme na turizmus, práve naša župa je hneď po hlavnom meste najnavštevovanejšia.

Máme tu unikáty, ktoré lákajú návštevníkov do všetkých našich regiónov, či už je to Liptov, Orava, Kysuce, Horné Považie alebo Turiec.

Sú to prírodné krásy, historické pamiatky, skvelí ľudia, a to je prirodzene zárukou úspešného príbehu, ktorým Žilinský kraj je.

Rozvíjať sa nám darí aj vďaka eurofondom, keďže sme rovnako lídrami aj v tejto oblasti. Do nášho kraja prišli viac ako dve miliardy eur, ktoré sme spolu s obcami a mestami investovali do nových námestí, rekonštrukcií škôl, ciest či inej infraštruktúry.

Špecifickým krajom sme tiež v oblasti zdravotníctva, keďže sme jediná župa na Slovensku, ktorá vlastní a sama manažuje svoje nemocnice v Dolnom Kubíne, Čadci, Trstenej a Liptovskom Mikuláši.

Dokázali sme ich postaviť na nohy, postupne znižujeme modernizačný dlh, ktorý sme s nimi zdedili od štátu, a dnes môžeme povedať, že hospodária vyrovnane a každým dňom skvalitňujú služby pre pacientov.

A ak by sme mali byť pre niektorý z iných krajov vzorom, tak napríklad v duálnom vzdelávaní.

Podarilo sa nám skvelo naštartovať spoluprácu firiem a našich stredných škôl, takže študenti sa odborne vzdelávajú aj priamo u zamestnávateľov.

V Žilinskom kraji je takýmto spôsobom zapojených viac ako 26 % žiakov v rámci celého Slovenska.

Keď si zoberieme, že ide o jednu štvrtinu a na Slovensku máme osem krajov, trend sme nastolili vysoko.

Aj napriek tomu je to ale podľa mňa stále málo a musíme zapracovať na väčšom zapojení firiem, diskutovať s nimi a prispôsobiť podmienky tak, aby systém pracoval ešte lepšie.

Keď sa povie fabrika Kia Motors, tak sa automaticky ľuďom v mysli vybaví Žilina. Môže sa mesto, respektíve región, v najbližšom čase tešiť na ďalšiu veľkú investíciu?

Žilina je prirodzeným dopravným uzlom, čo je veľkou výhodou mesta a celého kraja. Sme križovatkou ciest a to k nám láka mnoho investorov. Nedávno zverejnila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) informácie o investíciách na Slovensku.

Požiadali sme ich aj o bližšiu špecifikáciu pre Žilinský kraj, takže vieme, že len u nás má SARIO rozpracovaných 10 projektov investorov, ktorí zvažujú, že začnú podnikanie alebo ho rozšíria práve v župných regiónoch.

Potenciál týchto investícií je 318 miliónov eur a pre náš kraj by mohli priniesť až 5 710 nových pracovných miest, čo je skvelá správa.

Verím, že rokovania sa budú vyvíjať tým správnym smerom a firmy sa rozhodnú pre Žilinský kraj.

O priemyselné parky na našom území je veľký záujem, pravidelne v nich prebiehajú obhliadky potenciálnych investorov, pričom rovnako sa snažíme ich prilákať počas rôznych konferencií, seminárov, stretnutí a rokovaní, ktorých sa zúčastňujeme.

Rozvíjame zahraničné vzťahy a prezentujeme kraj ako správne miesto pre podnikanie. Ak chceme zabezpečiť pre obyvateľov lepšiu životnú úroveň, potrebujeme získať investície a prácu v regiónoch.

Čím je, prípadne by mal byť, Žilinský kraj pre investorov lákavý?

Ako som už povedal, sme dôležitým dopravným uzlom, a to nielen slovenským, ale aj európskym. Sme susediaci kraj s Českou a Poľskou republikou. Tvoríme perspektívny trojuholník Žilina  Katovice  Ostrava.

Po Bratislave, Viedni, Budapešti alebo Győri má tento trojuholník najväčší potenciál na ekonomický rast. Absolútne kľúčovým je však dobudovanie diaľnic.

My ako kraj obnovujeme a modernizujeme cesty II. a III. triedy, ktoré sú v našej kompetencii, očakávame preto to isté od štátu na cestách I. triedy, rýchlostných cestách a diaľniciach, aby mohol byť Žilinský kraj atraktívnym pre investorov i z tohto dôvodu.

Robert Fico je dlhodobo jedným z najpopulárnejších slovenských politikov. Nechá si líder Smeru niekedy aj od vás kolegov poradiť, prípadne konzultuje svoje kroky aj s ostatnými poslancami? Alebo sa skôr spolieha na svoju politickú intuíciu a doterajšie skúsenosti?

Robert Fico je skúsený politik a predseda vlády, ktorého obrovskou výhodou je, že počúva a radí sa so svojimi kolegami o všetkých záležitostiach, ktoré sa týkajú Slovenska a celkovo politickej situácie u nás.

Svoju politickú skúsenosť dokáže dopĺňať obrovským citom pre situáciu.  Preto som rád, že som dostal dôveru a môžem byť v tíme ako podpredseda strany.

Keď sme pri premiérovi, pred letnými prázdninami sa uskutočnili Veľké protikorupčné pochody študentov, pričom okrem Bratislavy sa paralelne pridali aj iné mestá, napr. práve aj Žilina. Študenti o. i. stále žiadajú odchod vašich straníckych kolegov Roberta Fica, ako aj Roberta Kaliňáka. Aký máte názor na tieto protesty?

Keď sme si spoločne želali, aby bola naša spoločnosť demokratická a prešla z bývalého režimu do modernej doby, chceli sme aj slobodu prejavu, tlače, voľnosť pohybu, zhromažďovania sa.

Myslím si, že toto je práve jeden zo základných princípov pre občanov Slovenskej republiky a treba ho absolútne rešpektovať. Bez ohľadu na to, kto to organizuje.

Jediné obmedzenie by malo byť z hľadiska tém, ktoré by mali byť formulované zodpovedne a nemali by mať extrémistické požiadavky.

Čo sa týka žiadosti študentov, na to už viackrát odpovedal aj predseda vlády.

Je úplne legitímne, že študenti zorganizovali takéto protesty, no rozhodnutie o tom, či daný minister odstúpi alebo bude naďalej pôsobiť vo vláde, je rozhodnutím omnoho zodpovednejším.

Predseda vlády jasne deklaroval, že nie je dôvod, aby došlo k zmene jedného z najúspešnejších a zároveň aj najdlhšie pôsobiacich ministrov vnútra v rámci krajín Európskej únie.

Robert Kaliňák bol jednou z hlavných tvárí už v rámci vlaňajších letných protestov pred Bonaparte. Zdroj:  Facebook, Richard Sulík

Napriek tomu je však potrebné vyhodnotiť situáciu, ktorá je momentálne prezentovaná médiami. Korupcia je téma, ktorá sprevádza každú spoločnosť odpradávna, a je preto aj určitým spôsobom vnímaná a treba ju neustále eliminovať.

Som veľmi rád, že predseda vlády a aj samotná vláda vyvíjajú rôzne aktivity, ktoré vedú k tomu, aby sme proti korupcii spoločne bojovali.

Na snímke účastníci protestu proti korupcii na Mariánskom námestí v Žiline 12. júna 2017. Zdroj: TASR

Samotná vláda ju nedokáže dostať zo spoločnosti, je to problém nás všetkých. Cieľom je eliminovať ju a na tom musíme pracovať.

Pripravujeme novelu zákona o ochrane svedkov, na úrade vlády pôsobí nový odbor prevencie korupcie, ktorého cieľom je pomôcť nielen v prevencii, ale aj s legislatívnymi návrhmi a v konkrétnych príkladoch z praxe.

Korupcia je záležitosť nás všetkých, nie je to otázka len samotnej vlády, preto v tom musíme pokračovať spoločne.

A ak sa vrátime aj späť k nášmu kraju, vytvorili sme tu unikátny projekt. Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý začal intenzívnu spoluprácu s Transparency International Slovensko pred viac ako tromi rokmi, a výsledkom je náš projekt Otvorený kraj, ktorým zvyšujeme transparentnosť našej župy.

Môžu tieto protesty poškodiť imidž strany do budúcna, prípadne znamenať prepad v rámci volebných preferencií?

Každá vládnuca strana musí prijímať opatrenia a novely zákonov. Preto sa môže ocitnúť aj v pozícii, že tieto opatrenia budú v spoločnosti vnímané negatívne.

No je potrebné ich prijať z hľadiska budúcnosti, lebo sú založené na relevantných faktoch a potrebách pre spoločnosť z dlhodobého hľadiska.

Z tohto pohľadu môžeme povedať, že každý krok vlády môže mať vplyv na preferencie danej politickej strany.

Avšak to, čo strana Smer  sociálna demokracia robí, či už na vládnej, alebo parlamentnej úrovni, je v súlade s tým, o čom sme komunikovali s našimi voličmi, a s tým, čo máme v programovom vyhlásení. Snažíme sa to napĺňať.

Prijímame mnohé opatrenia, ktoré sú s tým spojené, a je už len na voličoch, akým spôsobom ohodnotia jednotlivé kroky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu