sobota, 27 novembra, 2021
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaVIDEO Nechajte Moskvu zruinovať. Dobyjeme celý svet! V ukrajinských ultranacionalistických táboroch učia...

VIDEO Nechajte Moskvu zruinovať. Dobyjeme celý svet! V ukrajinských ultranacionalistických táboroch učia deti nenávidieť všetko ruské

Dobrovoľnícky prápor Azov je podľa správy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zodpovedný za zverstvá páchané v prvej línii bojov, ktoré sa zmietali od roku 2014 východom Ukrajiny. Riadne štátom uznaná organizácia Azov naberá nových členov a začína už od malička.  Americký portál NBC Left Field uverejnil takmer šesťminútový záznam, v ktorom vidieť, ako malé deti odriekajú naučené formulky plné nenávisti voči Rusom. 
 
„Čo je náš slogan? Sme deti Ukrajiny, nech Moskva leží v ruinách, je nám to jedno. Dobyjeme celý svet,“ vykrikuje v úvode videa malý chlapec. Nasleduje vysvetlenie od samotných tvorcov dokumentu o táboroch bataliónu Azov, v ktorom sa od kameramana dozvedáme, že ide o zábery z letného tábora na predmestí Kyjeva. 
 
„Letné tábory sú na Ukrajine bežné, ale tento je oveľa extrémnejší. Deti prežijú v tábore týždeň. Učia sa patriotické piesne, absolvujú bojový tréning so strelnými zbraňami a zúčastňujú sa na rekonštrukcii bojov,“ vraví po telefóne autor záznamu, ktorého reportérka oslovuje menom Spike. 
 
Na zázname nechýba ani vyjadrenie samotných inštruktorov z bataliónu Azov. „Ako dieťa nepoznáte koncept vojny. Dnes im musíme vysvetliť, čo to je,“ vysvetľuje jeden z mužov, ktorí neďaleko Kyjeva trénujú deti, aby boli schopné čeliť nepriateľom.
 
Inštruktori vo videu na deti kričia a správajú sa k nim, ako keby to boli vojaci na výcviku. Mnohé z detí pod obrovským tlakom plačú, ale napriek tomu len 9-ročný chlapec s prezývkou Smolny na zázname vraví, že sa prihlásil dobrovoľne a bolo to vraj jeho vlastné rozhodnutie. 
 
Deti v tábore údajne niekedy budia už o tretej nadránom ohňostrojmi a dymovnicami, aby si zvykli na bojové podmienky. Pri presunoch z miesta na miesto vykrikujú deti heslá a spievajú patriotické pesničky. „Vezmeme si Krym a potom Kubáň a vyženieme moskovských skunkov,“ vykrikuje skupinka mladých účastníkov tábora na záberoch z autobusu. Kubáň je región v južnom Rusku na brehoch Azovského a Čierneho mora, historicky spätý s kozákmi. 
 
 
O tom, že je Azov jasne zameraný proti Rusku a Rusom žijúcim na ukrajinskom území, niet pochýb, ale to vôbec neznamená, že by súhlasil s prozápadným smerovaním Ukrajiny, ktoré s podporou USA a Európskej únie presadzuje prezident Petro Porošenko. 

Hrdinovia alebo zločinci? 

Údajne až polovica z detí, ktoré na tieto extrémne tábory ultranacionalistov chodia, je nejakým spôsobom napojená priamo na Azov. Najčastejšie ide o deti členov dobrovoľného práporu, ktorý je jedným z mnohých. Verejnosť takéto bojové jednotky na Ukrajine vytvorila po vypuknutí konfliktu na východe krajiny a anexii Krymu, keď radová armáda nemala dostatok bojaschopných jednotiek.
 
Napriek kritike neonacistickej ideológie a podozreniam z páchania vojnových zločinov je Azov momentálne súčasťou ukrajinskej Národnej gardy a je tak legitímnou ozbrojenou zložkou štátu, aj keď v ňom slúžia iba dobrovoľníci. 
 
Ukrajinský ultranacionalistický prápor od svojho vzniku čelí kritike za používanie neonacistických symbolov, podobných tým, ktoré mali za čias tretej ríše v znaku jednotky SS. Viacerí členovia bataliónu Azov navyše obdivujú Stepana Banderu, ktorý počas druhej svetovej vojny aj po nej bojoval všetkými prostriedkami za vznik samostatnej Ukrajiny. Kým ukrajinskí ultranacionalisti považujú Banderu za národného hrdinu, kritici ho označujú za vojnového zločinca. 
 

Nielen Ukrajinci…

Ukrajinskí nacionalisti nie sú však ani zďaleka jediní, ktorí trénujú do boja deti a učia ich nenávisti voči nepriateľovi. Podobné tábory organizujú nacionalisti aj v Rusku. Vlani v októbri totiž priniesol magazín Time reportáž doplnenú o fotografie americkej fotografky Sarah Blesenerovej, ktorá mala možnosť navštíviť armádne tábory pre deti v Rusku. Údajne čakala, že pôjde o niečo podobné ako sú kurzy na stredných školách v USA, ktoré poskytujú programy pre budúcich vojenských kadetov. Bola však na omyle. 
 
Blesenerová uviedla, že namiesto očakávania sa jej po nazretí do jednej z tried naskytol úplne iný pohľad. V triede sa skupinka detí od 10 do 17 rokov učila, ako zložiť rozobratú útočnú pušku typu AK, známu skôr pod menom výrobcu Kalašnikov. Na dvore zase ďalšia skupina detí školského veku absolvovala výcvik pre prípad chemického či jadrového útoku. 
 
Rivalita, či dokonca nenávisť medzi časťou Ukrajincov a Rusov má hlboké historické korene a pramení z dlhoročnej nadvlády Ruska nad ukrajinským územím. K prípadnému zlepšeniu vzťahov neprispieva ani fakt, že Moskva pred tromi rokmi zabrala Krymský polostrov a od vypuknutia konfliktu na východe Ukrajiny Kyjev viní zo zodpovednosti politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. 
 
Kremeľ akékoľvek zapojenie sa do bojov či podporu proruských separatistov v regióne Donbasu popiera a je preto terčom sankcií Západu. EÚ však postupne tlačí na to, aby USA sankcie uvoľnili, pretože by mohli ohroziť spoluprácu medzi Ruskom a Nemeckom na stavbe plynovodu Nord Stream 2. Po jeho dokončení by sa Moskva vyhla preprave plynu do Európy cez Ukrajinu.
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 651,234 +9,331 Dnes Úmrtí 14,177 +70 Dnes Uzdravení 532,945 Infikovaných 104,112 Last updated: 27. novembra 2021 - 02:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img