VIDEO Politická mafia, rozkrádanie. Tunelujú peniaze ľudí a štát to kryje cez NBS, spustil Kollár

    0
    Boris Kollár (Autor: TASR)

    Kollár poukázal na to, že posilňovanie stability, dôveryhodnosti a bezpečnosti finančného sektora a ochranu vkladateľov má vláda aj vo svojom programovom vyhlásení. Premiéra Roberta Fica (Smer-SD) preto vyzval, aby rovnaký fond na ochranu vkladov, aký dnes existuje pre banky, zriadil aj pre poisťovne.

    „Toto nie je nejaká nebankovka, ale riadne licencovaná finančná inštitúcia, ktorá dostala licenciu od štátu. Má ju kontrolovať NBS a garantovať, že ľudia nebudú okradnutí. Tu flagrantne zlyhala jedna aj druhá strana. Oklamaných je tu 15 000 klientov, ale priamo sa to dotkne možno 50 000 ľudí,“ uviedol predseda hnutia Boris Kollár na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave s tým, že bola naštrbená dôvera v štát.

    Centrálna banka podľa Kollára vedela o probléme od roku 2007. Pripomenul, že guvernér NBS Jozef Makúch vykonáva svoju funkciu od roku 2010 za Ficovej vlády. Rapid life sa s národnou bankou dlhodobo sporí pre chyby v stanovení poistného a technických rezerv a na základe rozhodnutí súdov žiada vyplatenie škody.

    Kollár naznačil možné prepojenia

    Líder hnutia upozornil aj na to, že o spore na súde rozhodovala sudkyňa Eva Fulcová, pričom poisťovňu zastupoval jej manžel a spor vyhrala. Doktor Fulec je podľa Kollára spolužiak premiéra Fica. Syn predsedu predstavenstva Rapid Life Petra Talána bol navyše v rokoch 2012 až 2016 asistentom poslanca Národnej rady SR za Smer-SD Milana Géciho. O kauzu sa tiež podľa neho aktívne zaujíma ďalší poslanec Smeru Jozef Burian.

    Kollár zároveň informoval, že pod znaleckým posudkom, na základe ktorého spoločnosť žiada od NBS 50 miliónov eur, je podpísaný Milan Polončák. Ten mal byť vlani odsúdený za nepravdivý znalecký posudok v kauze Veľký Slavkov. Pod posudkom figuruje tiež podpis dekana Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave so sídlom v Košiciach Michala Tkáča. Podľa hnutia je rodinne prepojený s členkou predstavenstva a konateľkou Rapid Life Helenou Vernerovou a jej manželom z dozornej rady poisťovne.

    „Toto vykazuje známky prepojenia politickej mafie, idú okradnúť štát. Tunelujú peniaze ľudí a štát to kryje cez NBS,“ vyhlásil Kollár. Zároveň vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby urýchlene konal. Klientom poisťovne odporúča, aby sa prihlásili do konkurzu a vyhľadali právnu pomoc.

    Prestali vyplácať nároky klientov

    Bývalý manažment životnej poisťovne Rapid Life poškodil záujmy klientov. Od začiatku tohto roka prestal vyplácať akékoľvek nároky klientov a poisťovňu pripravil o majetok. Ukázala to správa nútenej správkyne spoločnosti, ktorú tento týždeň predložila Národnej banke Slovenska (NBS). Tá plánuje podať na štatutárov trestné oznámenie a na poisťovňu návrh na vyhlásenie konkurzu.

    „Bývalý manažment prestal od začiatku tohto roka vyplácať akékoľvek nároky klientov a navyše pripravil poisťovňu o majetok. Špekulatívnymi a nezákonnými prevodmi ho posunul na jemu blízke osoby,“ vyhlásil 18. júla riaditeľ Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček.

    Podľa neho iná cesta, ako spoločnosť uviesť do nútenej správy, nebola. „Všetky kroky boli málo účinné. Mäkšie prostriedky neviedli k požadovanej náprave. Aj napriek tomu, že v minulosti sme viedli množstvo sankčných konaní voči poisťovni, nemalo to efekt na zlepšenie činnosti. Bývalý manažment sa s nami hral na slepú babu,“ podotkol Dvořáček s tým, že regulátor dostával od spoločnosti pri kontrolách skreslené informácie, výkazy neodzrkadľovali reálny stav spoločnosti.

    Poisťovňa sa dostala do nútenej správy 15. júna tohto roka. Podľa dostupných údajov je spoločnosť v platobnej neschopnosti. Nemá dostatok finančných prostriedkov nielen na výplatu nárokov klientov, ale ani na úhradu základných prevádzkových nákladov. Preto nútená správkyňa Irena Sopková do 30 dní podá návrh na vyhlásenie konkurzu.

    Predstavitelia NBS Roman Fusek a Vladimír Dvořáček. Zdroj: TASR

    Poisťovňa sa zbavovala majetku

    Najzávažnejšie zistenia správkyne poukazujú na nakladanie s majetkom poisťovne bývalým manažmentom. Ten totiž odpredal budovu jej sídla spoločnosti AB Real, ktorá je pod kontrolou syna bývalého predsedu predstavenstva poisťovne. Vedenie poisťovne tiež predalo údajné pohľadávky voči štátu zo súdnych sporov, ktoré vedie s NBS. Ich nadobúdateľom je tiež spoločnosť AB Real. Nútená správkyňa tieto zmluvy napadla žalobou podanou na Okresnom súde Košice I.

    „Nevyplatené záväzky ku dňu začatia nútenej správy predstavujú 2,7 milióna eur. Suma mala byť už vyplatená. Nemôže však byť, lebo spoločnosť nemá dosť finančných prostriedkov,“ vysvetlila Sopková. Celková zostatková hodnota majetku spoločnosti je len niečo vyše 25-tisíc eur.

    „Mám za to, že došlo k trestnému činu podvodu a ďalším trestným činom sprenevery. Mám zákonnú povinnosť podať súdu návrh na vyhlásenie konkurzu. Pre klientov to bude znamenať, že svoje pohľadávky si síce môžu uplatniť v konkurznom konaní, ale vychádzajúc z údajov, ktoré som videla, neviem sa vyjadriť, ako si ich budú môcť uplatniť, ako budú odškodnení,“ konštatovala Sopková. Je tak otázne, či sa klienti vôbec k svojim peniazom dostanú. Nútená správkyňa plánuje trestné oznámenie podať v najbližších dňoch.

    „V okamihu, keď sa poisťovňa dostane do konkurzu, tak sa situácia zmení tak, že klienti budú mať pohľadávky, ktoré si budú uplatňovať na základe existujúcej zmluvy. Za aktuálnej ekonomickej situácie nemajú klienti dôvod ďalej platiť poisťovni. V konkurze by si mali už len uplatniť svoju pohľadávku,“ priblížil riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov v NBS Roman Fusek.

    Celkovo je podľa slov Dvořáčka poškodených 15 500 klientov. „Z toho 1500 sú klienti, ktoré majú zmluvy ukončené a očakávajú výplatu svojich plnení. Zostáva tam ešte 14 000 živých zmlúv,“ vyčíslil Dvořáček.

    Budova centrály poisťovne Rapid Life dnes už patrí firme AB Real. Zdroj: TASR

    Bývalé vedenie Rapid Life tvrdí, že za škody môže aj NBS

    „Môj klient, spoločnosť Rapid Life, považuje tvrdenia, ktoré odzneli na spoločnej tlačovej konferencii NBS a nútenej správkyne, za nepravdivé a hrubo osočujúce spoločnosť Rapid Life a jej jednotlivých predstaviteľov.

    Jediným účelom týchto nepravdivých tvrdení je snaha NBS zakryť fakt, že skutočným dôvodom pre zavedenie nezákonnej nútenej správy nad touto poisťovňou je likvidácia pohľadávok na náhradu škody v sume skoro 60 miliónov eur, ktorú tejto poisťovni spôsobila práve NBS, čo potvrdzujú právoplatné rozhodnutia súdov,“ uviedol v reakcii na tvrdenia NBS právny zástupca bývalého vedenia poisťovne Rapid Life Martin Bezák.

    „Pre mňa ako právnika je šokujúce, že správkyňa nezastáva záujem klientov poisťovne, ale záujem NBS a vyhlási, že daná pohľadávka, o ktorej rozhodli súdy, neexistuje,” doplnil Bezák.

    “Ministerstvo financií je informované o všetkých krokoch NBS a celú situáciu pozorne sleduje. O ďalších krokoch alebo riešeniach je nateraz predčasné hovoriť,” reagovala pre TASR jeho hovorkyňa Alexandra Gogová.

    - Reklama -